Mostar Dergisi 123. Sayı, Dergi, Dergihaber

Mostar Dergisi 123. Sayı yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Mostar Dergisi 123. Sayı

01.05.2015 09:00 - Dergihaber
Mostar Dergisi 123. Sayı

Mostar, ilgiyle takip edilen bölümleri ve yazılarıyla okuruyla 123. kez buluşuyor. Mayıs sayısının kapak konusu “Biz Adamın Kalbini Alırız” İstanbul’u işgal etmediğimizi, fethettiğimizi haklı olarak sürekli tekrarlarız. Ancak sadece işgalle karşılaştırmak fethin görkemini azaltır. Fetih işgal olmadığı gibi sömürü, koloni kurma, istila hatta kuru bir hâkimiyet de değildir. Avrupa sömürgeciliği Osmanlı fütuhatının çok gerisindedir. Avrupalılar fethetmek şöyle dursun hâkim olmayı, işgal etmeyi, istila etmeyi, koloni kurmayı bile becerememişlerdir. Batı zihniyeti Osmanlı fethini anlamak için önce Moğol istilası, Helen koloniciliği, Roma barışı seviyelerini adım adım hazmetmelidir.

 Mostar Mayıs 123. Sayı:

 Bu sayımızda Sabahattin Aydın ile Türkiye’deki yayıncılık faaliyetlerini; editörlerin, redaktörlerin ve dergilerin sorunlarını, dini yayıncılığın modern kırılmalarla birlikte ne kadar etkiye maruz kaldığını ve multimedya yayıncılığına geçiş sürecinde dini yayınların sorunlarını konuştuk.

 Mükerrem Mete: “Biz Adamın Kalbini Alırız”, Mümin Munis: “Osmanlı Kadını Hayatın Neresindeydi?”, Sulhi Ceylan: “Kendinin Körü Olmak”, Sinan Yıldız: “Bir Türlü Isınamayan Adamın Güncesi II”, Ömer Faruk E. : “Şu Yeryüzünde Dokuz Yüz Dört Roman Yazan Da Var!”, Beyaz Arif Akbaş: “Karanfil Ve Karabiber Diyarı Cakarta”, Mihriban Eloğlu: “Buzlu Elma Suyu İçmek İstiyorum”, Emrah Mete: “Güzel, Peşinden Koşmayandan Kendisini Gizler”, Bülent Ata: “Sade Kahve” Davut Bayraklı: “Hazır Olda Değildik Rahat Da Durmayacağız!”, Şule Beyaz: “Her Zaman Bir Hile Vardır”, Mehmet Ali Özkan: “Anksiyete Bozukluğu Bir Hastalık Değildir!” Şeyhmus Tunç: “Hiçbir Kadın Çiçek Sevmez”, Süleyman Salih Şahin: “Toprağa Düşen Mandalinalar’ın Trajik ve Sakin Hikâyesi”, M. Fatih Çakır: “Cumhuriyet Döneminde Şeriat Kanunlarının Tatbik Olunamayacağı Davasını Güdenler” yazılarıyla dergide yerini aldı.

 Ayrıca Peride Nigâr Hanımefendi, “Düşmanını Seç Yazmak Kolayıdır İşin!” ve Üstad Muharrem Cezbe “Peride Nigâr Hanımefendi’ye Cevap” yazılarıyla Mayıs sayımızda yerlerini aldı. Nasihatçı Nasuh’dan tavsiye ve öneriler de Mayıs’ta sizlerle.

 Gündelik hayatın, sosyal konuların, genel kültürün ve mizahın geniş yer tuttuğu yazılar da zevkle okuyacağınız bir bölüm oluşturuyor. "İllüstrasyon”, "Gençliğin Gündemi”, "Kitap”, "Gençlik Sohbetleri”, “Ajanda”, “Sözlük”, “Makam”, bölümleri de ilginizi bekliyor.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 01.05.2015 09:00 - Güncelleme Tarihi: 07.12.2015 16:45
3093

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 929 yazı bulunmaktadır.