Mostar Dergisi Yeni Yayın Dönemi, Dergi, Dergihaber

Mostar Dergisi Yeni Yayın Dönemi yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Mostar Dergisi Yeni Yayın Dönemi

04.01.2013 11:49 - Dergihaber
Mostar Dergisi Yeni Yayın Dönemi

Mostar dergisi gençleşen yeni yüzüyle ve ilk günden bugüne değin getirdiği entelektüel birikimiyle yoluna devam ediyor. Ocak 2013 tarihli 95. sayısında gençleşen Mostar, fütüvvetnamelerde anlatılan bir gençliğe ulaşmayı arzularken bu yeni yüzüyle de hem gençliği okurlarının karşısına çıkarıyor hem de kendisi gençliğin karşısına çıkıyor.

2013 yılının ilk günlerini yaşadığımız şu günlerde ülkemizde ve dünyada her geçen gün kullanımı yaygınlaşan ve sınırları daraltan hatta ortadan kaldıran internet kuşkusuz yüzyılın en önemli buluşu. İnternet aracılığıyla bilgi paylaşımı ve bilgi üretimi zaman ve mekân açısından birçok kolaylık sağlıyor bizlere. Ancak bilginin anonimleşmesi ve parçalanıp fragmanlaşması, güvenirlilik kaygısının had safhada olduğu bilgi dolaşımı, bu bilgiye ulaşan insanların ihtiyaçlarını ne kadar karşılıyor? Dünya tarihinde yer alan en büyük kütüphanelerden dahi daha fazla bilgiyi bünyesinde barındıran internet ağı, kendisini kullanan insanları ilmi olarak doyurabiliyor mu? İnternet aracılığıyla ulaştığınız bilgilere ne kadar güvenebilir, buradan elde ettiğiniz malumatlarla kendinizi ne kadar geliştirebilirsiniz?

Mostar yeni sayısı ve gençleşen yeni yüzüyle bu sorulara bir cevap bulmak için kapak konusunu "Senin İlmin Kaç Gigabyte" başlığıyla internet sorununa ayırdı. Kapak konumuzda okuyucuyu doyuracak cevaplar bulmaya çalışırken Ömer Kadıoğlu, Türkiye'de internet dendiğinde akla gelen ilk isim olan Hakkı Öcal ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Hakkı Öcal, internet yoluyla âlim olunmayacağını ancak, internetin ilim diye yutturulmaya çalışılan kötü bilgilerle mücadele etmede bize nasıl eşit bir hareket zemini sağlayacağını anlattı. Kapak yazılarında M. Selman Karabul "İnternetten Aldım Haberi" yazısıyla hem bilgisayar hem de internetle ilgili kişisel macerasını bizimle paylaştı. M. Necip Ârâste "İlim nerede, İnternet Nerede?" sorusunu sordu. Ahmet Karakaya ise hepimizin zihnini kurcalayan bir meseleye dokunarak "Bilgisayar mı Akıllı, İnsan mı?" sorusuna cevap aradı.

Tarih Diyaloglarında Murat Aydoğdu "Orta Çağ Neyin Ortasıdır?", Mâverâ bölümünde Mümin Munis "Konya'yı İşgale Gelen Moğollar", Portre bölümünde Muhsin Türkoğlu "Zindanda Çeyrek Asır: Barat Hacı" ve "Madem Bir Su Damlacığı..." yazılarıyla sizlerle buluşuyor. Dergimizin en önemli bölümü olan "Tezgâh" ise Mostar okuyucularıyla bir köprü kurmak için okuyucularımızı kendi yazı, eleştiri, mail, tavsiye ve paylaşımlarıyla dergi mutfağına davet ettiğimiz bir bölüm. Ödüllü senaryo yarışmasının da bulunduğu bu bölüm tamamen sizin için, size açılmış bir bölüm yani.

Gündelik hayatın, sosyal konuların, genel kültürün ve mizahın geniş yer tuttuğu Mostar, gençleşen yazılarıyla sizleri selamlıyor. Fotoğraf köşesinde Beyaz Arif Akbaş "Amatör Fotoğrafçının Rehberi: Fotoğrafa Giriş" yazısıyla, Emre Baştuğ Aynelhayat'ta "Biriktirmek Tatlı Bir Hastalıktır", Mükerrem Mete "Çorba", Murat Kuşbaz Öğrenci Günlüğünde "Yine Makarna Yedim", A. Cevher Önce Hayat Bilgisinde "Ev Arkadaşı Aranıyor", Serhat Albamya ise Çizgi-Dizi de "Bu Bir Yol Hikâyesi" isimli yazılarıyla karşınızda olacak.

Tüm bu yazıların dışında Ahmet Sözbilir "Gençliğin Gündemi", Serdar Demir "Kitap", N. Âsaf Çelik "Külliyat", Rıza Can Ermiş "Bilişim", M. Bahaddin Durak "Şifahâne", Kenan Aydın "Cemiyet", Selim Uğur "Rahle", Davut Bayraklı "Kırkambar", Abdullah Karaca "Çizgili Düşler" ve Oktay Kılavuz "Zaman Zaman İçinde" bölümleriyle okurun ilgisini bekliyorlar.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 04.01.2013 11:49 - Güncelleme Tarihi: 20.11.2021 17:54
2353

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini dergi@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 692 yazı bulunmaktadır.