Müminlerin Yolu - Kul Sadi Yüksel, İlahiyat, Ferhat ÖZBADEM

Müminlerin Yolu - Kul Sadi Yüksel yazısını ve Ferhat ÖZBADEM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Müminlerin Yolu - Kul Sadi Yüksel

16.11.2011 12:17 - Ferhat ÖZBADEM
Müminlerin Yolu - Kul Sadi Yüksel

Öncelikle kitabın müellifini tanıyalım. Müellif ile ilgili bilgi sahibi olmamız neşrettiği eseri tanımamız ve anlamamız konusunda katkıda bulunacaktır.

Türkiye'de yaşayan değerli islam alimlerinden olan Kul Sadi Yüksel, 03.04.1957, Muş, Varto, Karaköy'de doğdu. 1977'de girdiği Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü'nden 1980'de mezun oldu. 1982'de İstanbul'a hicret etti. Çeşitli gazete ve dergilerde ilmî incelemeler ve araştırma yazıları yayınladı. Evli ve yedi çocuk babasıdır.

Değişim dersleri serisinin 13. kitabı olarak neşredilen eser, farklı tarihlerde verilen bir kısım konferans metinlerinin ceminden teşekkül etmiş. Verilen konferansların özeti denebilecek bir eser.

İstikamet bilinci ile başlıyor eser. İstikametin anlamı, delil olan ayet ve hadisler ve bir muvahidin nasıl istikamet sahibi olabileceği ile ilgili bilgiler. İstikamet ve dosdoğru yol ilişkisi üzerinden devam ediliyor. Yolun doğruluğunun vahiy eksenli olması ile ilgili olarak vurgu yapılıyor. Cennete giden yol üzerinde engeller ayetlerden örnek verilerek okuyucuya sunuluyor. Namaz kılınan evlerin fazileti ve bunun önemi üzerinde duruluyor. Bu konu özellik ile çok önemli bir konu. Evlerimizin ibadethane ve İslami eğitim müesseseleri olması bilinci verilmeye çalışılıyor. Akidede inkılap yapılmadan başka bir inkılap yapmanın mümkün olmadığı ifade ediliyor. Akidesi sağlam olan insanların ancak güzel işler yapabileceği aksi taktirde yapılan bütün işlerin hüsrana sebep olacağı vurgusu dikkat çekiyor. Alimlerin peygamberlerin varisleri olduğu ve bir takım sorumluluklar taşıdıkları ve davranılması gereken şekilleri ihtiva eden bir makale ile devam ediyor. Batıla benzemenin sakıncaları üzerinde duruluyor. Allah'a (cc) teslim olmadan cennete girmenin mümkün olmadığı konusu işleniyor. Gazaba ve delalete uğrayanlardan olmamak için ne şekilde iman edilmesi gerektiği ve neler yapılması gerektiğine işaret eden bir yazı ile devam ediyor. Kitabın hatimesinde ise "Benim Rabbim kim?" sorusuna cevap aranıyor. Rububiyet tevhidi bilinci veriliyor.

Konuların anlatımında yüzde doksan seviyesinde ayet meali ve hadis metni verilmesi Kul Sadi Yüksel Hocaefendinin hemen bütün eserlerinde dikkat çeken bir unsur. Sanırım söylem eylem birlikteliği dedikleri hal bu olsa gerek. Var olan her konu hakkında delilimiz, kaynağımız, rehberimiz, kılavuzumuz ayet ve hadistir diyen Kul Sadi eserlerinde bunu gözler önüne seriyor. Kendi kişisel yorumları veya farklı insanların görüşlerini paylaşmaktan ziyade Allah ve Resulünün görüşlerini okuyucu ile paylaşıyor. Uyguladığı bu yöntem bizler içinde örneklik teşkil etmelidir. Yoksa, delilimiz, kaynağımız, rehberimiz ayet ve hadistir söylemine sahip olup, ayet ve hadisi en sona bırakan, kişisel görüşlerini en ön planda tutan farklı insanların görüşlerini kendi görüşüne uygun olarak delil getiren ayet ve hadisleri de kendi görüşüne destekleyici unsur olarak kullanan insanlardan bir farkımız kalmaz. Bizler fikirlerimiz ayet ve hadislere uydurmalıyız, yoksa ayet ve hadisleri kendi fikirlerimize göre yorumlamamalıyız.

Değişim dersleri serisinin diğer kitapları da şöyle; Girdaptaki Toplum, İman ve İtaat, Arınmanın Yolu Tevbe, Cennet Yarışı, İlmi Kuşanmak, Kurtuluş Adımları, Çağ ve Ulemâ, İnsanı İhya, İslâm Milleti Olmak, Onlar Gibi, Mihenk ve İdrak, Adam Yetiştirmek. Bu eserler muvahid kimliğin oluşmasında katkısı olabilecek eserlerdir. Muvahid şahsiyetin oluşmasında önemli olan unsurlar hem irfani yönü ile hem ilmi yönü ile hem alim feraseti yönü ile tecrübeler eşliğinde değerli bilgiler okuyucuya sunuluyor.

Kitaptaki makaleler konferans metinleri olduğu için, konferans ve sohbetlerde konu konu işlenebilecek ders kitabı mahiyetinde bir eser. Bu noktada, ilim ve kültür dünyamıza katkılarının toplumsal anlamda olması için bu yönü ile de değerlendirilebilecek bir eser.

Müminlerin Yolu
Kul Sadi Yüksel
Beka Yayınları


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 16.11.2011 12:17 - Güncelleme Tarihi: 25.11.2021 10:43
4940
Yorumlar
  • Ömer Faruk KARATAŞ 2012.01.11 22:05

    Selam olsun ehl-i tevhide. Kul Sadi Yüksel abinin ve diğer sancılı ve sorumluluk bilinci yoğun olan çileli muvahhidinin yolunu Allah açık ve kolay eylesin.

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

Düşünce: 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed

Araştırma: Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları

Roman: Brezilya, Muaz, Muhammed Mursi, Saffan Bin Muattal

Şiir: Ebrulim.

Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

SERİ ÇALIŞMALARI

Tavsiyeler Serisi (10 Kitap):

Aliya İzzetbegoviç, Fethi Yeken, Hasan El Benna, Hasan En Nedvi, Malcolm X, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El Karadavi

Roman (Beşir Serisi, 6 Kitap):

Beşir ve Sultan Abdulhamid, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Gazali, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Selahaddin Eyyubi.

Biyografik Roman (Öncüler Serisi, 14 Kitap):

Aliya, Hasan el Benna, Malcolm X,  Mehmet Akif, Mehmet Akif İnan, Meryem Cemile, Metin Yüksel, Mevdudi, Muhammed Ali, Necip Fazıl, Ömer Muhtar, Said Halim Paşa, Seyyid Kutub, Zeynep Gazali.

Mesajlar Serisi (15 Kitap)

Ali Fuat Başgil, Aliya İzzetbegoviç, Cemil Meriç, Fethi Yeken, Hasan El-Benna, Hasan En-Nedvi, Malcolm X, Mehmet Akif Ersoy, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El-Karadavi

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 223 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 18 kitap bulunmaktadır.

Twitter Kitapyurdu.com