Mümkün Mertebe Bir Açıklama, Edebiyat, Bilal CAN

Mümkün Mertebe Bir Açıklama yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Mümkün Mertebe Bir Açıklama

04.07.2022 09:00 - Bilal CAN
Mümkün Mertebe Bir Açıklama

Ömer İdris Akdin (Ferhat Kalender) eski zaman hikâyecisi. Bizi bu coğrafyanın, dâhi İslam coğrafyasının hüzünleriyle, aşklarıyla, acılarıyla karşılar. Onun hikâyeleri, hikâyattır. Şifahî bir yanı, yüreğe dokunan tarafları vardır. Bu yüzden yaban durmaz anlattıkları, çünkü o, bize bizi anlatır. Bize bizi anlatanlar ne güzel iş yapıyorlar, bu zamanda. Bu zamanda her şeyin sanallaşıp, makineleştiği, asfaltlaşıp çamurlaştığı bir zamanda, sahici bir şeylerin olması ne iyi bir şey.

Eski zaman hikâyeci dedik, eski zaman hikâyecilerini açıklamak gerek belki de. Eskiden, geçmişten, geçirilmiş olandan başlayarak gelecekte, "suyun suya benzediği kadar, şimdi de geçmişe benzediği için", başımıza gelecek olanlar hakkında dersler çıkarabileceğimiz konulara matuf unsurları derleyerek anlatanlardır. Bunu kavramsallaştırmaya gerek yok. Hikayatın menkıbeye yaslanarak hikmetli sözlerden pay almak için vesile olan bu anlatı biçimlerinde insanoğlunun yaşadığı dünya telaşının yansımalarını görmek mümkün. Ömer İdris Akdin, bundan beslenerek anlatımlarını buna göre aktarıyor.

Durumlar, olaylar, meseleler, kişiler, en çok da Akdin'in kendisi, sonra çevresi, sonra İslam coğrafyası eserin ana unsurları. Mümkün Mertebe adlı eserde sadece hikâye yok bu yüzden. Dertler var ve yolcular var. Akdin'in hikâyeleri bir nevi Yolcu'nun hikâyesi gibi. Yolcu Dergisi'nin geçirmiş olduğu sürecin çetelesini görmek mümkün. Örneğin Çorabın Rengi adlı anlatıda dergiye kapak olarak kullandıkları bir görselin trajikomik fakat protest tavrı üzerine dikkatleri çekmektedir.

Mümkün Mertebe'nin en önemli özelliği, anlatılan tüm meselelerin hatıralarla aktarılması. Bu da Akdin'in yaşadığını yazan, yazdığını aktarırken içsel serüveniyle aktaran bir yazar olduğunu göstermektedir. Şiirsel bir anlatımla zamana, olaylara ve mekânlara dair tanıklıklarının bir yansıması olan Mümkün Mertebe, Akdin'in dünyayı algılama biçimine dair yansıtmalar da sunmaktadır. Onun bakışı sadece belirli bir yere değil, mazlum ve mustazafların olduğu yerleredir. Gobi çölünden Kafkaslara, Ruanda'daki katliamdan Avrupa'nın göbeğinde gerçekleşen Srebrenista katliamına… Mostar Köprüsü ile Malabadi Köprüsünün kardeşliğini dillendirirken coğrafyanın sadece yapay sınırlarla çizilmesine karşı gelir. Akdin, tüm bunları aktarırken bir yandan da çağa dair tanıklıklarını aktarır. Basın yayın üzerinden süreç okumalarını aktarır.

Şiir kanalları herdem açık olan Akdin'in duyarlı bir bakışın ürünleri olan bu hikâyeleri, tek bir tema etrafında toplanmamaktadır. Biraz dağınık görünse de, derdin ve yüklenen yükün ağırlığının farkında olmanın vermiş olduğu durumun mümkün mertebe anlatımı. Eserde bir giriş yazısı ile birlikte otuz sekiz durakla okuru bir yolculuğa çıkarır Akdin. Şiirselliği bırakmadan, şahitliklerinin bir nevi çetelesi ola bu eserle birlikte Akdin'in yolda ve yolcu'da biriktirdiklerini artık daha fazla anlatması dileğiyle.

Akdin, Ö. İ. (2022). Mümkün Mertebe. İstanbul: Vadi Yayınları.


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 04.07.2022 09:00 - Güncelleme Tarihi: 07.11.2023 13:57
854

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor. Evli ve 2 çocuk sahibidir. 

Yayınlanmış Kitapları

Diriler Evinden Notlar, Ahenk Kitap, 2024.

Bir Kuşu Taşlarla Bu Çöle Bağladılar, Hece Yayınları, 2023.

Zaman İçinde Mekân, Hece Yayınları, 2021. (TYB 2021 Şehir Kitabı Ödülü)

İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.

Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.

Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekân, İzdiham Yayınları, 2017.

Bilal CAN ismine kayıtlı 323 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 6 kitap bulunmaktadır.

Twitter Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu.com