Musa ve Yol Arkadaşı - Ümit Aktaş, Edebiyat, Misafir Köşesi

Musa ve Yol Arkadaşı - Ümit Aktaş yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Musa ve Yol Arkadaşı - Ümit Aktaş

09.07.2012 11:20 - Misafir Köşesi
Musa ve Yol Arkadaşı - Ümit Aktaş

Seher Ortaöner, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

Musa ve yol arkadaşı uzun bir yolculuğun, insanın yaratıcısına doğru uzanan sonsuz yolculuğunun hikayesini anlatıyor bizlere. En basitin içindeki mucizeyi görmeye çağırıyor bizi. Mucizevi olanı görmeye direnenleri işaret ediyor. İnsanın içindeki putları kırmayı vaadediyor. Görenin ardındaki giz, sırların ardındaki hakikat, Musa'nın hikayesiyle görmeye hazır insanlar için açığa çıkıyor. Hasılı kitap bitiminde tefekküri bir hal bırakıyor okuyucuya. Ama düşünsel, ama fiiliyata döngü bir hareket. Nasibimizi aldığımızı belirterek gelin kitap içeriğine geçelim.

Eser isminden de anlaşılacağı gibi romanımızın asıl iki karakteri Hz. Musa ve yol arkadaşı. Kimdir bu arkadaş denilirse; Hz. Musa ve Hızır aleyhisselamın yolculuğu desem tüm ayrıntılarıyla hatırlanır zannımca. Kitap içeriğinde haliyle belli bir kısımda bu yolculuktan bahsediliyor. Tüm içerikte ise Hz. Musa'nın doğumundan peygamberliğine kadar ki süreç hakim. Hz. Musa ve Hızır aleyhisselamın yolculuğunun önemine binaen böyle bir isim düşünüldüğü aklımıza geliyor açıkçası. Yoksa eser boyunca hep bu yolculuğun anlatıldığı değildir söylediğimiz.

Giriş bölümünde konu ve kahramanlarımız haricinde edebi bir üslupla insana dair soru işaretlerinin bulunduğu birkaç cümle ile başlanılmış. Bazılarında kendimizi bazılarında da ister istemez sorgulanan durumlar var. Hz. Musa'nın hayatında da bu noktaların olduğunu görüyoruz. Gerek Nil'in sularındaki kısa yolculukta, gerekse istenmeden öldürülen bir can karşılığında.

İçerikteki başlıklara baktığımız zaman Hz. Musa'nın hayatındaki önemlilik arzeden başlıklar mevcut. Bunlar; sulardan çık-arıl-an, sarayda büyüyen düşman, isyan, yolda olmak, Şuayb, Musa ve yol arkadaşı, vahiy, Harun, Musa ve firavun, özgürlük yolu ya da kurtuluş, sina ve çöl, samiri ve altın buzağı, arz-ı mevud.

'' Şayet Mevla bir şeyi dilemişse en büyük güçlükler bile kolaycacık aşılır, en zor kapılar bile önünüzde açılırdı. Sonuçta Yüce Mevla da duymaz değildi kölelerin ve ırgatların dualarını, canhıraş feryatlarını çünkü. Ama O sabırlıydı bir de dilemekteydi ki insanlar kendi insanlık sorunlarını kendileri çözebilsinler, kendi ayakları üzerinde kendileri durabilsinler. Hem onlar tam da bunun için yaratılmış değiller miydi? Eh! Her olur olmaz sorunları için Rabbin eli uzatılsaydı onlara, hem de herkesin göreceği bir biçimde; o zaman ne anlamı kalırdı insan olmanın, imtihanda olmanın veya özgür ve eşit olmanın? '' İşte insanoğlunun hayat çizelgesi. İmtihanlar, yakarışlar, tevekülî haller v.s. Hepimizin tüm yaşamındaki önemli kareler.

Bunlar insan olmanın verdiği şuurla ve imtihan noktasının olduğu düşünülerek aşılmalı ki, yaşantımız gerçek amacına kavuşsun. Evet Hz. Musa Hızır aleyhisselam ile yolculuğa çıkmıştı ve birçok ders almıştı olaylardan. Bizler de birer yolcu değil miyiz bu alemde? Yol arkadaşlarımız hepimizin farklı, çünkü imtihanlar farklı. Yükümüz ağır. Layıkıyla bu bilinç üzere dünya yolculuğundaki süremizi en güzel bir şekilde gerçek emanet sahibine ulaştırmak duasıyla.
iyi okumalar...

Musa Ve yol arkadaşı
Ümit Aktaş
Okur Kitaplığı
192 sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 09.07.2012 11:20 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 13:25
6460

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 818 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • Gülnaz Eliaçık 2012.07.09 09:14

    Hz. Musa'nın Hızır'la yolculuğu gerçekten ilginç yanları üzerinde barındıran hem de insanı tefekküre yönelten bir yolculuk. Ümit Akataş'ın bu kitabında anladığım kadarı ile Hz. Musa biyografik özellikleri üzerinden anlatılmış ve yolculuğa kitabın belli bir kısmında değinilmiş. Bu kısımda ne kadar ayrıntılı verilmiştir bu yolculuğun izleri bilemiyorum ama merak edenler bu kitapla birilikte mutlaka Necmettin Şahinler'in Hz. Musa ile Yürümek isimli kitabını da okumalı derim.