Muşta Dergisi 3. Sayısında Allah Taş Eder Dedi, Dergi, Dergihaber

Muşta Dergisi 3. Sayısında Allah Taş Eder Dedi yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Muşta Dergisi 3. Sayısında Allah Taş Eder Dedi

12.01.2015 11:21 - Dergihaber
Muşta Dergisi 3. Sayısında Allah Taş Eder Dedi

Muşta 3. sayısında 'Allah Taş Eder' dedi. Üçüncü sayı, Tanzimat'tan beri yaşanılan hem maddî hem mânevî betonlaşmayı anlatmak üzere hazırlandı. İslâm'ın güzellik ve estetik idrâkinden modern zamanların güzellik anlayışına, değişen müzik, mimari, ahlâk, edebiyat, adâb-ı muaşeret, siyaset gibi birçok alana dair yazılarla yine bir kibrit çakarak, her gün karşılaştığımız fakat farkında olmadığımız mevzuları izah etmeye çalıştı.

Bu sayıda şair Celal Fedai ile estetik, güzellik, şiir, batı ve doğu üzerine her cevabı bir yazı niteliğinde ve kalitesinde olan bir mülâkât gerçekleştirildi.

Çalışmalarıyla,

 • Sulhi Ceylan "Beton Severlere Notlar",
 • Şahin Aslan "Sakalımızın Battıkları","İlâhi Terennümden Şeytanın Çığlığına",
 • Muhammed Cemal Ünal "İslâm'da Görünmek Değil Görmek Esastır",
 • Mücahid İlker "Kancık Kelleni Ödlek Bedeninden Ayırmaya Geldim"
 • Bilal Can, "Anlamın Yitirilmesi Mekânın İncitilmesi",
 • Raşit Ulaş, "Kalkınmaya Demokrasiye Muhafazakârlığa Değil Allah'a İnanıyoruz",
 • Furkan Ünal, "Bütün Putla Çirkindir",
 • Ali Akgün, "Tarihe Bakışımız: Hamaset Yâhut Husumet"
 • Rasül Bengi "Mağfur Figânî hatırına Eskişehir'den Yunus Emre Hazretlerinin Heykeli Kaldırılsın",
 • Feyza Yapıcı "Kadın ve Estetik Üzerine" yazılarıyla,
 • Abdullah Karaca ise illüstrasyonuyla yer alıyor.

Üçüncü sayının İslâm harfleri ile yazılan şiir bölümünde ise Seyrânî'nin muhteşem iki şiirini yayımlanıyor. Tanzimat döneminde yazdığı bu şiirleri okuyunca ülkemizde 150 senedir pek de fazla bir şeyin değişmediğini göreceğiz. Bir başka şiir ise Raşit Ulaş'ın 'Cambaza Bak' isimli şiiri.

Üçüncü sayının yeni bölümlerinden biri kendisini muhafazakâr demokrat olarak niteleyen Mahfuz Aktan isimli şahsın muhafazakârlığın ne olduğunu anlattığı yazısı oldu. Aktan bu yazıda "Mezarlıkları Düzleyelim Yerine Bina Dikelim" diyor.

Bir başka yeni bölüm ise, Sudanlı Youins Ahmed'in Sudanlı Müslümanların gelenek ve göreneklerini anlattığı yazı dizisinin ilk bölümü oldu.

Dergi dibâcesinde "Anâsır-ı erbaa'ya, Hazret-i İnsan'a, akıl ve fikir sahiplerine, vicdanlı gönüllere, gönlü kırık ve endişeli Müslüman'a ve Allah Resûlü için yazılmış olan en güzel mevlîd-i şerifin sahibi Süleyman Çelebi merhuma selâm olsun" diyerek okuru selâmlıyor.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 12.01.2015 11:21 - Güncelleme Tarihi: 28.11.2021 19:11
3057

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini dergi@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 643 yazı bulunmaktadır.