Okur Dergisi 2. Sayı: Yayınlatmak mı Zor, Okutmak mı?, Dergi, Dergihaber

Okur Dergisi 2. Sayı: Yayınlatmak mı Zor, Okutmak mı? yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Okur Dergisi 2. Sayı: Yayınlatmak mı Zor, Okutmak mı?

14.06.2017 09:00 - Dergihaber
Okur Dergisi 2. Sayı: Yayınlatmak mı Zor, Okutmak mı?

İlk sayısı ile kitap ve kültür dünyasında önemli bir yer edinen OKUR'un 2. sayısı çıktı.

"Basmak mı Zor, Okumak mı?" dosya çalışmasıyla çıkan dergide, bir ürün olarak kitabın nasıl ortaya çıktığı ele alındı. Fikirden rafa gelinceye kadar kitap nasıl bir süreçten geçiyor? Editör aslında ne iş yapıyor? Kitap yayınlayacak olanlar nelerle karşılaşacak? Hiçbir yayınevi çalışmanızı kabul etmezse ne yapacaksınız? Kitabı bastırmak mı daha zor yoksa okutmak mı? Dosyada bu soruların cevabı aranıyor.

Orta sayfa söyleşisini Yusuf Kaplan ile yapan dergi, "Kişi Okudukça Olur, Oldukça Daha Az Oku" başlığını öne çıkarttı. Ayrıca Mustafa Kara, Leyla İpekçi, Savaş Barkçin, Duran Boz, Muhammed Berdibek, Zafer Yılmaz ile de söyleşilere yer verildi. Rasim Özdenören, Ahmet Kavas, Turan Karataş, M. Lütfi Arslan, Yusuf Turan Günaydın, Ayşegül Genç, Suavi Kemal Yazgıç, Turgay Bakırtaş ve daha pek çok iyi yazar OKUR'un bu sayısına katkı sundu. 60'a yakın yazar yaklaşık 200 kitaptan bahsetti.

Yayın dünyasından haberler, çeviriler, dosya çalışmaları, söyleşiler, kitap tahlil yazıları ile OKUR herkese hitap eden bir dergi. Yayın yönetmenliğini M. Lütfi Arslan, editörlüğünü Yusuf Temizcan, danışmanlığını Asım Gültekin, tasarımını Abdurrahim Yüce yapıyor. Kapak çizimi ise Necmettin Asma'ya ait. Derginin editörü Yusuf Temizcan yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dünya yayıncılık sıralamasında 11. sırada olduğunu, her yıl 55 bini aşkın kitap yayımlandığını ama OKUR'lara nitelikli kitapları işaret edecek bir dergiye ihtiyaç olduğunu ifade etti. Bu boşluğa talip olduklarının altını çizen Temizcan, her sayıyı büyük bir ekiple ve heyecanla hazırladıklarını, gördükleri ilgiden çok memnun olduklarını belirtti.

Kitaplara ilginin her geçen arttığı ülkemizde kitap dergiciliğinin önemi de daha iyi anlaşılıyor. OKUR, size nitelikli kitapları işaret ediyor. Dergiye kitapyurdu.com'dan ve Türkiye Diyanet Vakfının şubelerinden ulaşılabiliyor.

***

Bu sayıda kimler var?

Abdullah Güner, Ahmed Sadreddin, Ahmet Berberoğlu, Ahmet Kavas, Ahmet Murat, Ahmet Musa Bala, Ahmet Tozal, Ahmet Ünal, Ali Ayçil, Aykut Ertuğrul, Ayşe Nur Narboğa, Ayşe Yazıcılar, Ayşegül Genç, Beşir Ayvazoğlu, Burcu Bayer, Büşra Mercan, Cüneyt Dal, Duran Boz, Dursun Ali Tökel, Erhan Erken, Esad Mücahit Eskimez, Fatih Demirdöğen, Fatma Kebire Gündüz, Fatma Özkaya, Furkan Özkul, Gökhan Gökçek, Halil İbrahim, Gürgenç Hamit Kardaş, Hasan Aycın, Hatice Sarı Tan, İbrahim Demirci, İhsan Sönmez, İsmail Güleç, Leyla İpekçi, Mehmet Lütfi Arslan, Metin Karabaşoğlu, Muhammed Berdibek, Murat Bozkurt, Murat Güzel, Mustafa Kara, Mücahid Emre Sever, Münir Üstün, Nasrettin Güneş, Rabia Gülcan Kardaş, Rasim Özdenören, Saadettin Ergun, Salih Yüzgenç, Salih Zeki Meriç, Sami Yaylalı, Savaş Şafak Barkçin, Sedat Albayrak, Selim Tiryakiol, Seyfullah Bayram, Suavi Kemal Yazgıç, Süleyman Ragıp Yazıcılar, Turan Karataş, Turgay Bakırtaş, Yunus Emre Tozal, Yusuf Kaplan, Yusuf Korkmaz, Yusuf Temizcan, Yusuf Turan Günaydın, Zafer Yılmaz.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 14.06.2017 09:00 - Güncelleme Tarihi: 26.11.2021 10:29
2174

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 939 yazı bulunmaktadır.