Okurlarla 2015'i Konuştuk, Söyleşi, Misafir Köşesi

Okurlarla 2015'i Konuştuk yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Okurlarla 2015'i Konuştuk

30.12.2015 09:00 - Misafir Köşesi
Okurlarla 2015'i Konuştuk

Ersin Kendir, kitaphaber okurları için soruşturduk.

1-Klasik soru ile başlayalım, şuan hangi yazarın hangi kitabını okumaktasınız?

2-Takip ettiğiniz ve abone olduğunuz dergi/dergiler varsa paylaşır mısınız?

3-2015 yılında kaç kitap okuyabildiniz, okuduklarınızdan tavsiye listesi paylaşabilir misiniz?

4-Sizin için özel anlamlar içeren altını defalarca çizmekten memnuniyet duyduğunuz satırlardan birkaçını bizimle paylaşabilir misiniz?

5-Kitap, sinema, dergi ve müzik desem bunlar hakkında birer satırla neler yazmak istersiniz?

6-Beğeni ile takip ettiğiniz yazar/yazarlar kimlerdir? (kitap, dergi, gazete, web gibi herhangi platformda yazan fark etmeksizin)

7-Şiir'in sizdeki tarifi nedir, ezberlediğiniz, arada mırıldandığınız satırlar var ise paylaşır mısınız?

8-Öneri yâda eleştiri fırsatınız olsa hangi yazar yâda kitap hakkında neler söylerdiniz?

9-Kitaplara dair platformlardan beklentiniz, eksikliğini yaşadığınız şeyler nelerdir?

Örn: aylık, haftalık yeni çıkan kitaplar, sınıflandırılmış okuma listeleri vb. gibi eksikliğini hissettiğiniz ne var ise.

10- Bu aralar söyleşisi olsa da okusam diyeceğiniz bir yazar var mı?

CEVAPLAR

Yaren- Öğrenci

1- Bir Gün Beni ağlayacaksın- Tunç İLKMAN
2- Yok maalesef.
3-110 kadar okudum en sevdiklerim Mucize/R.J.PALACIO, EleanorPark/Rainbow ROWELL, Buz Kapanı/Alexandra BRACKEN, Sissoylu/Brandon SANDERSON ve Çarpılma/Collen HOOVER
4-O kadar çok var ki bilemiyorum...
5-Hayatı güzelleştiren yegâne şeyler diyebilirim.
6- Alexandra BRACKEN
7- …
8-Bana Dokunma/Tahereh MAFİ serisini okumadıysanız bence bekletmeyin, alın.
9- Çevremdeçoğukişi kitap okumanın gereksiz olduğunu soyluyor bundan bir hayli şikâyetçiyim.

10-Brandon SANDERSON olabilir

Nuray DURMUŞ - Ev hanımı

1- Kızgın Kum Tanesi- Corban ADDISON

2- Takip ettiğim dergi veya dergiler yok

3-141 kitap okudum. En çok beğenerek okuduğum kitaplar; Kabuğunu Kıran İnci/Nadia HASHİMİ, Kafes, Arıların Gizli Yaşamı/SueMonk KIDD, Kızımın Katiline Mektuplar/Cath STAINCLIFFE, Kardeşimin Hikayesi/Zülfü LİVANELİ, Marslı/Andy WEIR, Trendeki Kız/Paula HAWKINS gibi söyleyemediğimbirçok kitap var.

4- Cevapsız

5- Kitapları okurken inanılmaz mutlu oluyorum ve farklı dünyalara yolculuk edip, farklı hayatları yaşayarak okuyorum.

6- Zülfü LİVANELİve Beyazıt AKMAN

7- Şiir sevmiyorum maalesef.

8- Son zamanlarda maalesef önüne gelen kitap yazmaya başladı. Türk yazarların kalitesi düşmeye başladı. Artık biri buna dur demeli.

9- Son çıkan kitaplar ve çıkacak kitapların reklamları daha çok yapılmalı.

10- Kesinlikle Beyazıt AKMAN, Zülfü LİVANELİ

Tuğba Ç. - Öğrenci

1-Ormanda Ölüm Yokmuş- Latife TEKİN

2-Yok maalesef.

3- Semerkant/Amin MAALOUF, Alamut, Daha/Hakan GÜNDAY, Bize iki çay söyle/Elif KEY, Kinyas ve Kayra/Hakan GÜNDAY, Günlük/Oğuz ATAY, Düğümlere Üfleyen Kadınlar/Ece TEMELKURAN, Othello/William SHAKESPEARE, Romanlar/Cahit ZARİFOĞLU, Marjinde Cinayet/Marshall JEVONS, Martı JonathanLivingston/Richard BACH, Acı Kahve/Agatha CHRİSTİE, Vadideki Zambak/Honere De BALZAC, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku/İlhami ALGÖR, Dönüşüm/Franz KAFKA, Ağda Zamanı/İnci ARAL, Uçurtmayı Vurmasınlar/Feride ÇİÇEKOĞLU, Ay Işığı/Andrea CREMER, Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç/Hüseyin Rahmi GÜRPINAR, Dublinliler/James JOYCE, Mutluluk/Guy De MAUPASSANT, Suçtur Umutsuzluğa Kapılmak/Cezmi ERSÖZ, Aylak Adam/Yusuf ATILGAN, Aşk ve Gurur/Jane AUSTEN, Yeraltından Notlar/DOSTOYEVSKİ, Beyaz Zambaklar Ülkesinde/Grigory PETROV, Gece/Bilge KARASU, Siddartha/Hermann HESSE, Denemeler/MONTAİGNE, Dost/Samiha AYVERDİ, Şeker Portakalı/JoseMauro De VASCONCELOS, Tek Kanatlı Bir Kuş/Yaşar KEMAL, Satranç/Stefan ZWEİG, Hayvan Çiftliği/George ORWELL, Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları/John PERKİNS, Yaşamın Ucuna Yolculuk/Tezer ÖZLÜ, Kırmızı Pazartesi/GabrielGarcia MARQUEZ, Kör Baykuş/Sadık HİDAYET, Ne Kitapsız Ne Kedisiz/Bilge KARASU, Halime Kaptan/Rıfat ILGAZ, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu/Stefan ZWEİG, İçimizdeki Şeytan/TOLSTOY, Tercih/Russell D. ROBERTS, Ahlar Ağacı/Didem MADAK, Eski Bahçe Eski Sevgi/Tezer ÖZLÜ,

4-Bat dünya bat.

5-Kitap vazgeçilmezim ama sinemada insanların birbirine saygısı ve sinema tarafından da bir kontrol olmadığı için sinemaya gitmem. Bunun yerine ayda iki kere tiyatroya giderim.Dergiler çok pahalı olduğu için iki ya da üç ayda bir alırım. Özgün müziği severim.

6- Hakan GÜNDAY

7-Şiir her şey.

8-Herkes önce Oğuz Atay'ın Korkuyu Beklerken'ini okusun. Sonra diğerleri. Popüler yazarları okumam ve tavsiye de etmem.

9-Az tanıtım.

10- Hayır.

Eda KARAHAN – Biyolog

1-Elbette Allahuekber-Nureddin YILDIZ

2-Ayasofya,Karabatak,Altınoluk ve bir kaç edebiyat dergisi daha.

3-Sayısını bilmiyorum. Risaleler/Hasan ElBENNA, Mucahide Kadın/Nureddin YILDIZ, Arşın Gölgesindeki Genç/Nureddin YILDIZ, Elbette Allahuekber/Nureddin YILDIZ, Uzlet/İmam GAZALİ, Üç Yusuf/Senai DEMİRCİ.

4-Kabiliyetlerinizin tembeli olmayın. Sınanmadığımız günahın masumu değiliz. Önce Müslüman bir fert sonra, Müslüman bir aile, sonra toplum, sonra devlet.

5-Hayatımda sinema ve müziğe yer yok. Diğer ikisi Müslümanlığın gereklerinden.

6-Nureddin YILDIZ

7-Susmak konuşmanın kokusu, ya sus git ya konuş gel ortada kalma yalan korkaklığın tortusu...

İsmail AYDIN - İklimlendirme Teknisyeni

1- Sabahattin ALİ/Kuyucaklı Yusuf
2- Yok, arada bir Ot dergisi okurum.
3- Beş kitap okudum;
Milenaya Mektuplar/Franz KAFKA, Efendi ve Uşağı/TOLSTOY, Bab-ı Esrar/Ahmet Ümit,Değirmen/Sabahattin ALİ, Kürk Mantolu Madonna/Sabahattin ALİhepsi de güzel eserler.
4- Şimdiye kadar kendime bile söylemekten çekindiğim taraflarım, hiç bana haber vermeden saklandıkları yerden çıkıyor (Sabahattin ALİ/Kürk Mantolu Madonna). Bense o kadar güçlü değildim, bense hem ona eziyet ediyor hem kendim acı çekiyordum(Kafka/Mileneya Mektuplar)

5- Kitaplar olmadan asla. Sinema bazen kendimi izlediğim fikrine kapıldığım büyülü bir dünya.
Müzik harika bir anlatım dili.Duygular gibi karmaşık bir durumda zaten başka bir şekilde anlatılamazdı. Dergi konusunda bir fikrim yok.

6- Müptelası olduğum bir yazar vs. yok. Ben arar, bulur, bakar, beğenir ve okurum sadece.

7- Şiir severim (herkes kadar) ama "Memleket İsterim" şiirinin yeri bende tarif edilemezderecede özeldir. Ezberim yok denilecek kadar az o nedenle mısralar aklıma gelmiyor.

8- Aklımda ne bir öneri, nede bir şikâyet var.Ama mesela şöyle olabilir mi? Malum az okuyan bir toplumuz, kitap okumasını çoğaltmak için devlet ile ortaklaşa sosyal bir proje geliştirilebilinir mi, mesela işçi ve emekçilere küçük ödüller karşılığında kitap okuması,anlaması sağlanabilir mi?

Kübra BEKTAŞ - Öğretmen / Öğrenci

1- Şu an Incarceron/Catherine FISHER okuyorum.
2-Kafkaokur dergisini takip ediyorum.
3-2015 yılında 91 kitap okudum. Belki bu yılı 92 kitap okumuş olarak bitiririm.
En sevdiklerim; Middlesex/Jeffrey EUGENIDES, Sürü, Altın Oğul/Pierce BROWN, Kızıl Yükseliş/Pierce BROWN, Serenad/Zülfü LİVANELİ, 5. Dalga/Rick YANCEY, Örümcek Ağındaki Kız/Stieg LARSSON, Nostradamus'un Romanı/Michel ZEVACO, Locke Lamora'nın Yalanları/Scott LYNCH, Dünya'nın Gizli Yüzü, Dönüşüm/Franz KAFKA, Sonsuz Deniz/Rick YANCEY, Kıyamet Az Sonra/Charlie HUMAN, Cinder/Marissa MEYER, Yürüyen Kentler/Philip REEVE, Beyaz Zambaklar Ülkesinde/Grigory PETROV

4-Uğultulu Tepelerden "Yetmiş kere yedi defa ben ruhumun sesini dinledim" ve Kürk Mantolu Madonna'dan "geçen iki saatin ömrümün birçok senelerinden daha dolu, daha ehemmiyetli olduğunu fark edince insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım."

5- Sanırım en güzeli kitap.Bir kaç kâğıt yığını sanki tüm dünyayı içine sığdırabilecek dipsiz bir genişlikte. Kitap hayatın realitesi gibi. Sinemayı da seviyorum ancak eğlence olarak bir kategoride benim için, görsel bir şölen. Derginin bulunduğu mevki farklı, kitaptan daha kısa ve bağımlılık yapıyor.Kitap okuma saatimin olduğu gibi müzik dinleme zamanımda var. İkisini bir arada yapmak ikisinden birine derin bir haksızlık gibi geliyor bana, eh benim için en azından.

6- Birçok yazarı takip ediyorum. Bazılarını gözüm kapalı olsada alır okurum tabi. J.R.R. TOLKİEN ve Franz KAFKA. Onların kitaplarından önce yazdıkları kelimelere bile aşığım.
7-Şiir den pek anlamıyorum bence ruhum o boyuta ulaşamadı sanırım. Turgut UYAR'ın"Geyikli Gece" şiirini okuduğum zaman âşık oldum diye düşündüm. İçimden bir sevgi ve saygı aktı Geyikli Gece'ye, acayip güzel.

8-Sanırım sadece konuşmak için olsa bile J.R.R. TOLKİEN, Franz KAFKA ve C.S.LEVİS ile konuşmak isterdim. Bir kaç sorum var onlara Pierce BROVN ile de Darrow hakkında konuşmalıyım.
9-Türk yazarların dünya çapında tanınması fena olmazdı. Bende genel olarak yabancı okuyorum. Bunun sebebi fantastik ve bilim kurgu okumam. Çevirilerin hızlı olup, kitap beklemek zorunda kalmamakve en çok dikkatimi çeken kitap isimlerinin aslına uygun çevrilmesi, saçma sapan isimler koyuyorlar.

Melis Karakaya –Öğrenci

1- Hafıza/Leonardo PATRİGNANİ
2- KafkaOkur, Altyazı dergilerini severek, güncel olarak takip ediyorum.
3- 39 kitap okudum, Efsane Serisi/Marie LU, Çevrimiçi Kız/Zoe SUGG, Eksik Parça/Michelle HODKİN, Telepati/ Leonardo PATRİGNANİ favorim.
4- ''Ters giden her şey için feryat ettim. Hayatımızda parçalanmış olan her şey için.'' Efsane serisinin son kitabı Şampiyondan.
5- Kitap; elimden hiç bırakmak istemediğim, yokluğu hemen belli olan, önemli ve özel. Sinema;en sevdiğim şeydir, başka hayatlarda kaybolmak, savaşmak,sevmek. Dergi; okumak, öğrenmek, keşfetmek. Müzik; ihtiyaç bence, gerekli ve bağımlılık yapan en güzel şey.
6- Becca FİTZPATRİCK, Jojo MOYES, Marie LU, John GREEN
7- Aşırı bir şiir aşkı yok bende, ama bazı küçük şiir kitapları aldım en yakın zamanda okuyacağım.
8- Şuan hiç aklıma gelmiyor.

9- Yayınevleri biraz daha hızlı olsa daha güzel olur.
10- Zoe SUGG, Rick YANCEY, Amy ENGEL gibi yazarların söyleşilerini merak ediyorum.

Gülsüm A.

1- Beyaz Gemi/Cengiz AYTMATOV
2- Hayır yok.
3-Sayısını bilmiyorum ama Yer Altından Notlar/DOSTOYEVSKİ, Böğürtlen Kışı/Sarah JİO, Yeni Dünya/Sabahattin ALİ, Sonsuz Sayılı Günlerimiz/Clarie FULLER ve birçok kitap tavsiye edebilirim.
4-"Sabır musibetin vurduğu ilk andadır ve bir insanın erdemi tehlikeli saatinde belli olur."
5- Kitap, sinema, dergi, müzik bunların hepsi vazgeçilmez ve huzur veren değerlerdir.
6-Ahmet ÜMİT,Sarah JİO,Ali URAL ve birçok yazar.
7-Şiir insanların duygusal, ruhsal yönden ilanıdır bir nevi ve Necip Fazıl KISAKÜREK, Yahya Kemal BEYATLI, Atilla İLHAN gibi önemli şairlerimizin şiirlerini mırıldanırım elbette.
8-...
9-Daha çok platformların olmasını isterdim ülke çapında.
10-Her yazarın söyleyişlerine katılmak için elimden geleni yaparım ve bu hafta Ali URAL'ın söyleşisi var diye duydum eğer varsa gitmek isterim.

Şerife T. – Eğitim Uzmanı

1- Yeraltı - S. L. GREY

2- Çok fazla dergi okumaya fırsatım olmuyor ancak Kafa Dergisi favorilerim arasında.

3- Bu sene okuduğum kitapların sayısını tutmadım, 2016 yılı için planlarım dâhilinde. İlk üç; Posta Kutusundaki Mızıka/Ali URAL,Tek Kelimelik Sözlük/Ali URAL,Beyaz Gemi/Cengiz AYTMATOV

4- "sevgili dost, Aristo'nun tabiriyle,"birbirlerine hoş ve faydalı görünmedikleri gün birbirlerini artık sevmeyen," dostlarla ne işimiz var. Bizim, Peygamberi ısırmasın diye ayağını yılan deliğinin üstüne kapatan Ebu Bekir'imiz, suikastı haber alınca peygamberin yatağına yatan Ali'miz var. Son yudum suyu birbirlerine gönderip susuz şehit olan sahabelerimiz var. Bizim, "iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız", "sizden biriniz kendisi için sevdiğini Müslüman kardeşi için de sevmedikçe (istemedikçe) gerçek mümin olamaz", "size aranızdaki sevgiyi artıracak bir şey söyleyeyim mi, selamlaşınız", "hediyeleşin ki aranızdaki sevgi artsın," diyen bir Peygamberimiz var! " sevelim, sevilelim, dünya kimseye kalmaz," diyen Yunus'umuz, düşmanın attığı taştan değil, dostun attığı gülden incinen Hallac-ı Mansur'umuz var. Sevgili dost, Dostluk gündüz görünmez; o, ateş böceği gibi yalnız geceleyin parlar." Posta Kutusundaki Mızıka/Ali URAL

"Gerçek bir adaya ihtiyacımız var. Paranın geçmediği değil, hükmetmediği. Özgürlüğünü elinden alamadığı insanın. Dostun, sevgilinin yerine geçmediği. Çünkü ne ayırırsa sevdiğinden insanı, asıl sevdiği odur." Tek Kelimelik Sözlük/Ali URAL

5- Kitap;hayallerim. Sinema; 2 saatliğine gerçek dünyadan uzaklaşırım. Dergi;aynı anda birçok kişinin fikirlerine ulaşabildiğim adres. Müzik;vazgeçilmezim.

6- Ali URAL, Sabahattin ALİ, Cengiz AYTMATOV

7- Ezberlediğim şiirler var ama şiirle ben biraz yabancıyız birbirimize, ısınma turları atıyoruz şuan.

8- Sabahattin ALİ'nin kitaplarında hissettiğim sivri çıkışlara ya da o karamsar hallere neyin neden olduğunu sormak isterdim.

9- Kitaptan çok kişisel hesapmışcasına kullanılıyor oluşundan memnun değilim. Çoğu kez bende ipin ucunu kaçırıyorum bu konuda ve kendime de kızıyorum sıkça.

10- Mustafa BECİT olabilir, yazarın ilk kitabını okuma ve bir şekilde kendisiyle sohbet etme fırsatım oldu. İlk kitapta böyle başarılı olması hakkında sohbet etmek isterdim.


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 30.12.2015 09:00 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 16:54
2441

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 625 yazı bulunmaktadır.