Ormanın Kıyısında Bir İlk Roman, Edebiyat, Ferhat ÖZBADEM

Ormanın Kıyısında Bir İlk Roman yazısını ve Ferhat ÖZBADEM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Ormanın Kıyısında Bir İlk Roman

21.04.2020 14:57 - Ferhat ÖZBADEM
Ormanın Kıyısında Bir İlk Roman

“Sert bir rüzgarda, ortasından kırılıverecek kavak ağacı gibi…”

İmzalı kitapların ayrı bir yeri ve değeri var benim yanımda. Yaklaşık dört yıl önce imzalanıp gönderilen, onlarca kez okumaya niyet ettiğim fakat bir türlü okumaya başlayamadığım bir kitabı okuyup bitirmiş olmanın mutluluğu ile yazıyı kaleme alıyorum. Kitapların da bir kaderi vardır sözü tecelli ediyor.

Ormanın kıyısında kitabı öykü-roman tarzında kaleme alınmış edebi bir eser. Serkan Parlak öykü konusunda iyi bir yerde duruyor. Öykü konusundaki birikimi romanın daha zengin ve derinlikli olmasına katkı sağlamış.

Anadolu’nun ücra bir köyünde yaşayan kahramanlarımızın sosyo-ekonomik yönlerinden psikolojilerine kadar hemen her yönü ile tanıtıldığı bir roman. Kahramanlarımızın her biri sıradan hayatın içinden seçilmiş. Hemen her birimizin yanı başında birer örneği olan kahramanlar.

Kitabı okurken yazarın hangi roman kahramanı olduğuna tam karar veremedim. Lakin Hakkı karakteri yazarın kendisi olarak gözlerimde canlandı. Belki de Celil karakteri yazarın kendisidir kim bilir?

Tematik bir sinema filmi izliyor gibi oluyor insan. Kitabın ilk sayfalarından itibaren kitaptaki olayları yaşamaya başlıyorsunuz. Kitap bittiğinde gerçek hayata tekrar dönüyorsunuz.

Edebiyatın ustalarının tasvirlerini aratmayacak tasvirler, kişi analizleri, olay örgüsü kitabı daha bir değerli kılıyor.

Slov bir şarkının melodisi gibi olayların içinden alelusul akan bir nehir gibi geçiyorsunuz.

Yerel isim ve deyimler evrensel bir konu ile birleşince Yaşar Kemal kitapları tadında bir eser okuduğunuzu fark ediyorsunuz.

Hemen her okuyucunun çocukluğundan izler bulabileceği hüzün ve gerilim dolu bir eser.

Cümle aralarında bir kısım sorunlara felsefi çözümlemeler ile yaklaşılması kitaba ayrı bir güzellik ve derinlik katıyor.

Asıl sanat, sanat eserinden zevk almaktır. Ormanın kıyısında romanını okurken edebiyat sanatının bir eserini okumanın zevkini her an hissediyorsunuz.

Roman türü eserlerde, kitap bittikten sonra “Keşke bitmeseydi” ya da “Ben olsam kitabı şuraya bağlayana kadar yazardım” dedirtiyorsa, o kitap iyidir. Ormanın kıyısında romanını okuduktan sonra bu cümleleri kurdum. Tahminen yaklaşık otuz sene öncesinin yaşanmışlıklarını bugüne taşır, romanı öyle bitirirdim dedim.

Kültür ve edebiyat dünyamızı zenginleştiren bu eser, roman türünü sevenler için okunası bir eser.

Ormanın Kıyısında

Serkan Parlak

Roza Yayınları


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 21.04.2020 14:57 - Güncelleme Tarihi: 21.04.2020 14:57
5208

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

Düşünce: 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed

Araştırma: Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları

Roman: Brezilya, Muaz, Muhammed Mursi, Saffan Bin Muattal

Şiir: Ebrulim.

Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

SERİ ÇALIŞMALARI

Tavsiyeler Serisi (10 Kitap):

Aliya İzzetbegoviç, Fethi Yeken, Hasan El Benna, Hasan En Nedvi, Malcolm X, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El Karadavi

Roman (Beşir Serisi, 6 Kitap):

Beşir ve Sultan Abdulhamid, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Gazali, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Selahaddin Eyyubi.

Biyografik Roman (Öncüler Serisi, 14 Kitap):

Aliya, Hasan el Benna, Malcolm X,  Mehmet Akif, Mehmet Akif İnan, Meryem Cemile, Metin Yüksel, Mevdudi, Muhammed Ali, Necip Fazıl, Ömer Muhtar, Said Halim Paşa, Seyyid Kutub, Zeynep Gazali.

Mesajlar Serisi (15 Kitap)

Ali Fuat Başgil, Aliya İzzetbegoviç, Cemil Meriç, Fethi Yeken, Hasan El-Benna, Hasan En-Nedvi, Malcolm X, Mehmet Akif Ersoy, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El-Karadavi

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 223 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 18 kitap bulunmaktadır.

Twitter Kitapyurdu.com