“Ruh Hali”mize Rehber Terapi, Düşünce, Mustafa ATALAY

“Ruh Hali”mize Rehber Terapi yazısını ve Mustafa ATALAY yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

“Ruh Hali”mize Rehber Terapi

14.11.2017 09:07 - Mustafa ATALAY
“Ruh Hali”mize Rehber Terapi

Son yıllarda modernizmin bir dayatması olarak karşımıza çıkan “bireysellik” akımı insanı giderek kendi içindeki yalnızlığa hapsediyor. Kendisiyle tanışmaktan korkan, zaaflarını ve değerlerini fark edemeyen, içinde yaşadığı ikilemden sıyrılamayan ve böylece dertleriyle baş başa kalan bir insan prototipi karşımıza çıkıyor.

Kapitalist ve liberal sistemin hem özgür hem köle insanı, içinde yaşadığı çözümsüzlüğe anlamlar bulmaya çalışırken, aynı zamanda toplumun bir parçası olarak paylaşımcı bir rol üstlenmek istiyor. Bu elbette bir çatışmanın kıyısına getiriyor insanı. Ruhu huzursuzluk ırmağının getirdiği alüvyonlarla kaplanıyor.

Ruh Hali adlı eserimiz ruhumuzu sıkıntıya sokan bu çakıl taşlarını ayıklamakla kalmıyor, ruhumuzun mutsuz yaralarına umut merhemi sunuyor. Beden tedavisi konusunda tembel olan ve üşengeç davranan insanımıza, en azından ruhsal problemlerini teşhis noktasında kapılar aralıyor.

Kemal Sayar toplumun temel sıkıntılarını, psikiyatri uzmanı olarak sosyolojik bir perspektifle ele almaya çalışıyor. Toplumun resmini bütüncül bir bakış açısıyla çekerken, ruhun psikolojik boyutunu temel konu olarak derinlemesine irdeliyor.

İnsanlar arası ilişkilerin zeminindeki kırılmaları iyi tespit eden yazarımız, aile ve toplum ilişkilerinde önemli köşe taşları olan haset, iyilik, huzur, mutluluk, empati ve evlilik gibi konularda detaylıca bilgiler sunuyor.

Kavramsal tanımlamalardan sorun tespitine, tedavi reçetesinden uyum kurallarına kadar geniş bir zeminde konuları ele alıyor. Güncel ruhi sıkıntımız olan depresyondan panik bozukluğa, takıntılardan sosyal bağımlılığa, şizofreniden alzheimera kadar detaylı bir şekilde pratik bilgileri ruhsal çözümlemeler ışığında okurlarına sunuyor.

Örneklemeler ile konuyu muhatabına sağlam bir çerçevede sunmaya çalışan yazarımız, çözüm önerileriyle mutsuz ve bunalımla karşı karşıya kalmış insana bir pencere açmaya çalışıyor. Kendisini toplumdan soyutlayarak yalnızlaştıran insanı, öncelikle hastalığının idrakine varması hususunda ikna etmeye çalışıyor.

İşiyle evi arasında sıkışmış, tüketim çılgınlığına kendisini kaptırmış ve bazı yönleri ile bu durumu “normal” algılayan insana, bunun hiç de normal olmadığını hatırlatıyor yazarımız.

Bütün bunları kişisel gelişim kitaplarında idealize edilen insana ulaşmak için şişirilmiş ego önermelerinden uzak, insanın kendisini tanıması ve acizliğini idrak etmesi temelinde gerçekleştirmeye çalışıyor. Yalın ve anlaşılır bir dil ile her kesimin ruhunu tanıyabilmesine rehberlik edecek bir eser sunuyor.

Bilimsel konuları ise, bilimsellik çerçevesine girmeden sadece temel doktrinler ile muhataplarına açıkça ifade etmeye çalışıyor.

İyiliğin ve güzelliğin giderek tükenmeye başladığı bir toplumda, şefkatin ve merhametin insani ilişkilerde başat rol alamadığı bir zeminle karşı karşıyayız. Bu iklimde kendimiz ile kuracağımız ilişkinin soğuk yanlarına çözümler üretirken oldukça zorlanıyoruz. Eserimiz bu zorlanmanın tabi olduğunu, bu sürecin ancak insanın kendisi ve çevresiyle barışarak aşılabileceğini ifade ediyor.

Ruh sağlığımızı korumak için ruhumuzu iyi tanıyıp onu dış etkilerin yıldırıcı tuzaklarından korumamız gerekmektedir. Ruhumuzun hastalıklarını iyi tanıyıp buna önlem almamız adına “Ruh Hali” iyi bir rehber…

Kemal Sayar

Ruh Hali

254 sayfa

Timaş Yayınları


Yazar: Mustafa ATALAY - Yayın Tarihi: 14.11.2017 09:07 - Güncelleme Tarihi: 14.11.2017 09:07
2107

Mustafa ATALAY Hakkında

Mustafa ATALAY

Bir gölün kıyısında 88 yılının Temmuz sıcağında hayata gözlerini açtı. Eğitiminin büyük bölümünü burada geçirdi. Bir denizin kıyısında 2007-2012 yılları arası Üniversite eğitimiyle birlikte hayat eğitimi de aldı.

Bir gölün kıyısına döndüğü yaşamını, 2012 Ağustos'undan bu yana 'Lale'lerle bezeli düşüncelerle 'Eczane'sinde devam ettiriyor.

Okuyor, yazıyor, çalışıyor ve başka alanlarda eğitimine devam ediyor.

Daha önce Üniversite bünyesinde çıkarılan Sentez Dergisi'nin editörlük ve yazı işleri sorumluluğu görevlerini üstlendi. Kardelen Derneği Bülteni'nin editörlüğünü yaptı. Dernek ve Vakıf bültenlerinde ara ara göründü, Alıntılar Mektebi'nde talebe oldu, Yolcu Dergisi'nde nefeslendi, on5yirmi5.com'da uzun bir serencamı oldu. Kitaphaber.com.tr'yi ise evi gibi görüyor...

Facebook: mvatalay
Twitter: @atalaymstfa
Blog: http://aynsinkaf.blogspot.com.tr

Mustafa ATALAY ismine kayıtlı 111 yazı bulunmaktadır.