Sabır Yolculuğu, Edebiyat, Misafir Köşesi

Sabır Yolculuğu yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Sabır Yolculuğu

08.07.2015 09:00 - Misafir Köşesi
Sabır Yolculuğu

Ersin Kendir, kitaphaber okurları için yazdı.

Yazarın "Umuda Yolculuk" diye adlandırdığı fakat okuduktan sonra benim 'sabır yolculuğu' diye nitelediğim güzel bir fedakârlık eserinden bahsedeceğim.

Kulluk bilincine sahip insanların inancının gereklerini hayatlarının merkezine koyup mihenk taşı olarak kabul etmeleri, günlerini, işlerini dahası yaşantısını buna göre planlamaları imrenilesi bir güzelliktir. Herkes ailesi ve etrafındakilere karşı sorumluluk bilincinin farkında ise Rızayı ilahi adına aşkla koşturacaktır. Bu eserde de bilincini kuşanmış birinin aile büyüklerinin içindeki hayali gerçeğe dönüştürme yolculuğuna şahit oluyoruz.

Yazar dört kişilik bir umre yolculuğunu kaleme almış, ama bu yolculuk normal bir yurtdışı seyahati veya normal bir kutsal belde yolculuğuna hiç benzemiyor. Yol güzel, vuslat mükemmel fakat yolcular hasta ve yaşlı. Mustafa Bey, 78 yaşına merdiven dayamış, koltuk değneği ile bile yürüyemeyen annesinin özlemini, hasretini mutluluğa dönüştürmek hem de ona olan vefa borcunu biraz olsun ödeyebilmek için umreye götürmeye karar verince alzheimer başlangıcı olan kayınpederi ile işitme güçlüğü ve bazı rahatsızlıkları olan kayınpederinin kardeşini de kafileye katmaya karar veriyor. Umre yolcuları farklı şehirlerde olduğu için İstanbul'da bir araya gelip 1 hafta rötarlı da olsa umuda yolculuk başlıyor. Aslında bunun diğer adı dertsiz başına dert almak ama Allah herkese güzel dertler nasip etsin diyorum.

Herkes nereye ne için gittiğinin bilinciyle yola çıkmışken Kâbe'yi ilk tavaflarında kendileri gibi aynı şeyleri yapan uzun beyaz elbiseli ve yerde boylu boyunca uzanıp yatan beyaz elbiseli insanları görünce "biz öldük mü? Burası ahret mi?" diye sorulması 21 günlük umrenin nasıl geçeceğinin biraz olsun özeti gibidir. Yazar üçüncü günün sonunda uykusuzluğun verdiği yorgunluk ve düşünce karmaşası ile umut yolculuğunu kendi kendine umut telkin ederek yaşadıklarını kaleme almaya karar veriyor. Bu yola olacakları biraz tahmin edip ne boyutta olacağını kestiremese de çıkmış olan yazar her gün yeni bir sorun ve kendince çözümler bularak günü atlatmaya başlıyor. Aynı zamanda alzheimer hastası ile nasıl verimli iletişim kurulur, yaşları, fıtratları, hastalıkları farklı üç kişi nasıl motive edilir epey tecrübe sahibi oluyor. Okurken hem manevi bir duygu hissine kapılırken, yaşanılan sıkıntılar karşısında strese girmek hatta heyecanlı film sahneleri izler gibi daha sonra tahmin edemeyeceğimiz neler çıkacak acaba diye bir his kitabı bırakmaya engel olabiliyor. Heyecan ve duygu yoğunluğunun dışında kişiler arası diyalogları yazarın yöresel konuşma olarak yansıtmış olması daha bir güzellik katmış.

Mekke günleri biterken Medine günleri için yeni bir heyecan ve a,b,c,d planları kuruluyordu. 18 gün dayanabildikleri misafirlik Medine'yi de görmeleri ile sona erecekti. Yazarın bunca sıkıntı ve tecrübeler sonrasında iç muhasebesini yapmasından da anlaşıldığı gibi kazanç yolculuğuna dönüşmüş. Umre veya hac vazifesi yapacakların gitmeden önce konu ile ilgili kitaplar okuması tavsiye edilir fakat okuma oranına ve yaş ortalamasına bakarsak uygulanması zor bir tavsiye olmaktadır.

Umuda Yolculuk

Mustafa ÖZTÜRK

224 Sayfa

1.Baskı Temmuz 2011

Cinius Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 08.07.2015 09:00 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 17:00
2966

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 625 yazı bulunmaktadır.