Sabredenler ve Şükredenler - İbn Kayyım El-Cevziyye, İlahiyat, Misafir Köşesi

Sabredenler ve Şükredenler - İbn Kayyım El-Cevziyye yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsin

Sabredenler ve Şükredenler - İbn Kayyım El-Cevziyye

18.06.2012 11:20 - Misafir Köşesi
Sabredenler ve Şükredenler - İbn Kayyım El-Cevziyye

Sercana Yüce, Kitaphaber için kaleme aldı

Sabredenler ve Şükredenler kitabının yazılma amacı önsözde çok güzel bir şekilde izah ediliyor. Özet olarak aktaracak olursak bu kitapta sabrın ve şükrün açıklmasını yaparak dünya ve ahiret saadetinin sağlanması amaçlanıyor. İmanın iki sınıfı olan 'sabır' ve 'şükür' detaylı bir şekilde kaleme alınıyor İbn Kayyım El-Cevziyye tarafından. Bilindiği gibi, İbn Kayyım El-Cevziyye İslami ıslah davasının önde gelenlerinden takvası, ve keskin zekasıyla, mülhidleri, bid'atçıları ve sapıkları susturmada gösterdiği azim ve başarısıyla şöhret bulmuş alimlerdendir. Her kesimden insanın yararlanabileceği şekilde hazırlanan bu eser selefî ekolünün önemli yapıtları arasında yer almaktadır.

Eser iki bölümden oluşuyor. Birinci kısımda sabırdan ve sabredenlerden bahsediliyor. Bu da yirmi konu başlığı altında yapılıyor. Bunlar; Övülen ve yerilen sabrın kısımlar, Sabra yardım eden sebepler, Yerlerine göre sabrın kısımları, vb... konu başlıkları. İkinci kısımda ise şükürden ve şükürün sabırla olan ilişkisinden bahsediliyor. Bu sebeptendir ki sabır kısmı kitabın daha geniş bir alanını kaplamakta.

Esere tahmin edilebileceği gibi sabrın etimolojisi ile başlanılıyor. Bu etimolojide en çok da Kur'an-ı Kerim'den destek alınıyor. Ayetlerde hangi anlamlarda kullanılmış, halk dilinde ne şekillere bürünmüş, deyim ve atasözlerinde hangi kimliklerle sunulmuş ve daha bir çok şekli ele alınıyor sonuç olaraksa sabrın en yaygın 'men etmek', 'şiddet' ve 'toplamak' olduğu belirtiliyor.

Bu çalışmanın hemen ardından bilginlerin bu konuda söylediği sözlere yer veriliyor. "Rüveym: 'Sabır şikayeti terk etmektir.'" Gibi. Bunun yanında ayet-i kerimelerde Peygamberlerin dilinden sabrın nasıl olduğu da sunuluyor. Ayet-i Kerimeler eserin her bölümünde destekleyici olarak kullanılmış olsa da ayrıca 'Sabır hakkındaki ayet-i kerimeler' konu başlığı altında bir değerlendirme de sunuluyor.

Sabrın hemen her alanda değerlendirilmesinin ardından şükürle bağlantısı yapılarak adeta kitabın ilk kısmı pekiştiriliyor. Şükrün anlatılışı da sabır gibi ayet-i kerimelerde kullanılışıyla başlayıp halk dilindeki haline göre kısımları, rükunları açıklanarak aktarılıyor eserde.

Genel olarak baktığımızda eserde hiç dipnot bulunmadığı dikkatimizi çekiyor. Bu da konularn anlatılırken detaylı bir şekilde aktarılmış olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Nitekim kitabın arka kapağında da bu eserin ana konusu olan 'sabır ve şükür'ün yanısıra Kur'an-ı Kerim tefsirinden güzel örnekler, senediyle hadis-i şerifleri, selef–i salihinin eserlerini, fıkhî meselelerin izahlarını da içeriyor. Verilen örnekler başta Kur'an-ı Kerim'den devamında ise asr-ı saadet dönemi ve takibindeki dönemlerden aktarılıyor. Sabredenlerin ve şükredenlerin akıbeti, mükafatlarının nasıl olacağı, kimlere nasıl müjdeler verildiği gibi sabır ve şükür ayrı ayrı yirmi misalle açıklanıyor.

Okuyucunun etkilenebileceği olaylar aktarılıyor ancak bu aktarılırken sade bir anlatım kullanılıyor. Kaynakça ve dipnot bulunmayışı yer yer okuyucunun aklında 'acaba bu nerede geçiyor?' sorusunu uyandırsa da okumaya devam ettikçe olayların etkisi bu düşünceyi silebiliyor.

Bir İslâm klasiği olan bu eser her Müslümanın iyice anlayıp sımsıkı sarılması gereken sabrı ve şükrü İslamî boyutuyla ve gereklilik bağlamında ele alıyor. Ve, sabır ve şükür eylemi zuhûr ettiğinde okuduklarınız bir anda zihninizde canlanıyor diyebilirim. Bu manada amacına ulaşmış bir eser kazandırmış İbn Kayyım El-Cevziyye.

Okuyun, yaşayın, anlatın ve okutun derim.

Sabredenler ve Şükredenler
İbn Kayyım El-Cevziyye
İnsan yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 18.06.2012 11:20 - Güncelleme Tarihi: 22.11.2021 23:31
4841

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 775 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • semur 2013.03.25 17:29

    sabır ve şükür..bazen sabrederken canın dayanılmaz yanarsa?