Sadakat Risalesi, Edebiyat, Bilal CAN

Sadakat Risalesi yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Sadakat Risalesi

16.09.2014 11:06 - Bilal CAN
Sadakat Risalesi

Bağ, Bağlanma, bağlayış, rabıta. İnsan ancak sevdiğiyle beraberdir. Bu cümle insanoğlu için sevilecek ve sevilmeye hazır kalbe dair sahih ifadeler barındırır. Kişi kimi sevmişse onunladır, bu sevgi sadece kalbi bir bağlanma değil, zihinsel bir serüvene de tekabül eder. Nuri Pakdil'deki Fethi Gemuhluoğlu da işte bu zihinsel bir serüvene tekabül eden bağlanma ile anılabilir. Pakdil, Gemuhluoğluna adadığı eserine şöyle başlar: "Fethi Gemuhluoğlu'nun büyük anısına bitimsiz saygıyla" Bu saygı sadece sevgiyle bağlanan bir kalbin değil, düşüncenin sevgiye dönüş hali olarak da kendini gösterir.

Bağlanma bir dosta dostane cümleler ile ithaf edilerek girer meseleye. Pakdil'in kaleminde yer edinmek için gönlünde yer edinmek lazım evvela. Kalemine düşmüşse eğer o zaman bu dostluk sade bir dostluktan ötedir. Arada gönül bağı vardır, fikir alışverişi vardır. Belki de fikirsel yakınmalar... Ama hep o ahenkli duyuş, hep o vurgulu söyleniş, hep o titizlikle söylenilen sözler var.

"Bir bir vurguluyordu: aşılması gereken dönemeçleri: dirençle. Tanrı inancı ile Önder bağlılığından kaynaklanan evrensel ısıydı, dostluk coşkusuydu sunduğu. İnsanın elinden tutuyor, âdeta çağa çıkartarak yürüyüşe alıştırıyordu. İnsan; arttığını, çoğaldığını duyumsuyordu O"nun yanında..."

Fethi Gemuhluoğlu'na yazılan bu kitap Nuri Pakdil'in iç dünyasında onun hakkında düşündüklerini, ondan aldığı sesleri, fikirleri, düşünceleri, hisleri topladığı bir eser. Eserin bir diğer niteliği bu büyük dostluğa sadakat örneği olarak karşımıza çıkar. Dostluğun sınırlarını, haddini, serüvenini açıklar. Bir dost diyoruz, aralarında yaş farkı olsa da.

Dostluk için yaşın önemi yok. Hele bu dostluk düşünceyi besleyen, bilinmeyen yollara bir dostun belirttiği yoldan ilerlemek ile devam etmişse. O zaman o dostluk bir bağlanma ve sadakat örneği olarak belirir.

Gemuhluoğlu'nu daha iyi tanımak ve fikirlerinin, söylediklerinin bir insan üzerinde nasıl etkili olduğunu büyük usta Pakdil üzerinden görmek mümkündür. Kitap bir sadakat risalesi, unutulmayan dostluk adına yazılmış hatıralarla dolu olduğu için bir nevi hatıra kitabı olarak da değerlendirmek mümkün.
Kitap Pakdil'in Gemluoğlu'yla tanışmasıyla bu dostluğun nasıl pekiştiğini, geliştiğini, ondan neler aldığı üzerine parçalar içererek devam ediyor.

"Önder'e bağlanmadan yürünmez" derdi "Aşılmaz hiçbir engel" derdi, "Önder le algılanabilir yeryüzü" derdi.

Bağlanma
Nuri Pakdil
Edebiyat Dergisi Yayınları


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 16.09.2014 11:06 - Güncelleme Tarihi: 23.11.2021 13:12
2721

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor. Evli ve 2 çocuk sahibidir. 

Yayınlanmış Kitapları

Diriler Evinden Notlar, Ahenk Kitap, 2024.

Bir Kuşu Taşlarla Bu Çöle Bağladılar, Hece Yayınları, 2023.

Zaman İçinde Mekân, Hece Yayınları, 2021. (TYB 2021 Şehir Kitabı Ödülü)

İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.

Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.

Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekân, İzdiham Yayınları, 2017.

Bilal CAN ismine kayıtlı 346 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 6 kitap bulunmaktadır.

Twitter Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu.com