Saklı Mektupların Gün Yüzüne Çıkması, Edebiyat, Ülker GÜNDOĞDU

Saklı Mektupların Gün Yüzüne Çıkması yazısını ve Ülker GÜNDOĞDU yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Saklı Mektupların Gün Yüzüne Çıkması

20.06.2022 11:09 - Ülker GÜNDOĞDU
Saklı Mektupların Gün Yüzüne Çıkması

"yaşamak" dediğimiz

Verirken almayı ihmâl etmiyordu hiç

Naz N. Varlı, çocuk, genç ve yetişkin edebiyatında eserler verdi. Bir hayale düştü. O hayale sarıldı. Hayali, mısralarda şiir oldu. Şiirleri mektup. Düştüğü hayali, yüz beş şiir ile ifade etti. Bu hayal, sevdasıydı. Sevdası, şiirleriyle mektuba döküldü. Bu sevda, şiirlerinden oluşan şiir mektuplarıyla hayalini gün yüzüne vurdu. Ama sevdiğine diyemediğini yine kendine anlattı. Anlatırken de yine kendini buldu. Ortaya koyduğu karakteri; sevdalı Şirâze, sevdasını yine kendi olan Şirâze'ye, satır satır şiirden mektuplarla insanı, hayatı ve aşkı anlattı. Bu esere, Şirâze'den Şirâze'ye Saklı Mektuplar adını verdi. O gönülde çektiği sere serpe sevda kelamından oluşan eserini okuruyla birlikte terennüm edebilmeyi istedi. Çünkü hayali yüzünü döküyor, sevdasını yaşayamıyordu.

Sevda, ziya değil insan yitip gidiyordu. Sevdasını ona vermez bu yalan dünya. O sevdasına serdiği yüreğini toplayıp gidemiyordu. Hiçbir yere gidemediğinden söze gizlendi. Sevdanın da ondan hiç gitmeyeceğini bilmez mi? Bilir. Bana anlatmayın ben Mecnun'u bilmem. Ama Leyla'nın halinden anlarım der gibiydi.

Şirâze, son durağı olsa Şirâze. "aşk" desen aşk/ "hasret" desen hasret/ "acı" desen acı/ "sevda" desen sevda/ "renk" desen renk/ "yol" desen yol/ "ışık" desen ışık/ ne ise aradığın onunla dolu Şirâze. İşte yol yine sevdanın ziya olmadığına çıktı. Hayalini vermez bu yalan dünya. Topla sevdaya serdiğin yüreğini Şirâze gidelim buradan. Ben bilmezdim sevmeyi Şirâze. Sen koydun kalbime. Ölümle sarıl bana.

Şirâze'den Şirâze'ye Saklı Mektuplar, mektup tadında şiirlerle, şiirini mektup gibi kullanarak sevgilinin binbir rengini okurların önüne sunan cümlelerle örülü. Her cümle, yazanın içsel serüveninin bir tür yansıması gibi. İçten dışa doğru yansıyan her cümle, bir terennüm, bir nida, bir serzeniş ve bolca hüzün içermektedir. Ara ara lirik sızlanışlar olarak yansısa da, bu mektuplar, seven bir kalbin tükenmek bilmeyen seslenişlerin bir tür göstergesi. Naz N. Varlı,'nın uzun zamandır Ayvakti Dergisi'nde yazdığı bu mektuplar, Ayvakti Kitap yayınları arasından toplanarak bir kitap olarak sunuldu. Böylelikle mektupların da seyri gözler önüne serildi.

Şirâze'den Şirâze'ye Saklı Mektuplar

Naz N. Varlı

Ay Vakti Kitap

Ocak 2022

219 sayfa


Yazar: Ülker GÜNDOĞDU - Yayın Tarihi: 20.06.2022 11:09 - Güncelleme Tarihi: 20.06.2022 11:11
730

Ülker GÜNDOĞDU Hakkında

Ülker GÜNDOĞDU

1977 yılının Ocak ayında Konya Ereğli’de dünyaya geldi.  Ereğli Lisesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra iş hayatına; Ankara’da IBM Bilgisayar Satış Temsilcisi olarak atıldı. İstanbul’da kendi şirketlerini kurana dek çeşitli işlerde çalıştı. İstanbul’da yaşamakta. Kütüphanesini oluşturduğu yirmi üzeri alandaki, beş bini aşkın kitabının anlamını, canına okudu. 

Bilgisayar, dil, gitar, estetisyenlik alanlarında eğitimler aldı. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere yirmi şehri, kültürel gezme imkanı buldu. Kitaplara, yazmaya, tablolara, eski ve yeni objelere, tüm renklere ve dört sitil yüzmeye tutkun. “O kadar derinim ki” diyen okyanusu kıskanmakta.

18.08.2020 tarihinde Kitap Haber ailesine katıldı. Kitap Haber Kültür Sanat Editörü olarak biteviye yazmaya devam etmekte. Kitap Haber Dergisi, Yolcu Dergisi, Şehir ve Kültür Dergisi, Teferrüc Dergisi, Aydos Edebiyat Dergisi’nde yazdı ve yazmakta. İlk yazmaya amatör olarak bir roman ile başladı. Şu ana kadar bir roman, bir deneme, bir öykü, bir Kadıköy’ün Semtleri, iki değerlendirme dosyaları; en güzel haliyle gün yüzüne çıkmak için naçizane enikonu hazırlanmakta. 

1998’de evlendi. Bir oğul ve bir kız evladı var. Ailesi ve kitaplarıyla huzurlu bir yaşamın diğerkâm ve müptezel yolcusu. Bibliyomani değil sadece bir kitap daha okuyacak…

Ülker GÜNDOĞDU ismine kayıtlı 140 yazı bulunmaktadır.

Twitter Instagram LinkedIn Kişisel