Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi - James Joyce, Edebiyat, Turhan YILDIRIM

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi - James Joyce yazısını ve Turhan YILDIRIM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirs

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi - James Joyce

20.06.2022 09:00 - Turhan YILDIRIM

James Joyce'un ilk olarak 1916 yılında yayımlanan ilk romanı Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, bildungsroman (oluşum romanı) türünde değerlendirebileceğimiz yazarın çocukluk ve gençlik yıllarını detaylıca ve oldukça objektif bir şekilde yansıttığı otobiyografik romanıdır. Tabii ki kurmacanın kendine has bir gerçekliği olduğundan dolayı klasik bir otobiyografiden farklı olsa da yazarın biyografisiyle karşılaştığımızda anlattıkları yaşadıklarına yakındır.

Ana karakterimiz Stephen Dedalus James Joyce'un kendisini, Simon Dedalus karakteriyse babası John Joyce'u nitelemektedir. Dedalus ismi Yunan mitolojisindeki Daedalus figüründen gelmektedir. Yazarın gençliğinden itibaren bulunduğu toplum ve ailesiyle ayrışmasını anlatan bu roman, Joyce'un gönüllü sürgününün nedenlerini de bizlere göstermektedir. Edebi olarak anlatımın lirik ve felsefi olduğunu söyleyebiliriz. Bu da onun diğer romanlarından ayrıştıran bir özelliktir ama yazarın ayak seslerini yavaş yavaş duyduğumuz bir metindir Portre.


Yazar: Turhan YILDIRIM - Yayın Tarihi: 20.06.2022 09:00 - Güncelleme Tarihi: 29.01.2023 22:50
795

Turhan YILDIRIM Hakkında

Turhan YILDIRIM

22 Temmuz 1983 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İşletme (MBA) üstüne yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Yayımlanmış Kitapları
Kara Gergedan, Edebiyatist Yayınları, 2021.
Modern Soslu Postmodern Makarna, 2023.

Turhan YILDIRIM ismine kayıtlı 46 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 2 kitap bulunmaktadır.

Twitter Facebook Instagram YouTube Kişisel Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu.com