Şanzelize Düğün Salonu’nda Acı ve Keder, Edebiyat, Ferhat ÖZBADEM

Şanzelize Düğün Salonu’nda Acı ve Keder yazısını ve Ferhat ÖZBADEM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Şanzelize Düğün Salonu’nda Acı ve Keder

21.12.2015 13:00 - Ferhat ÖZBADEM
Şanzelize Düğün Salonu’nda  Acı ve Keder

"Bilgeliğin arttığı yerde keder de artar ve bilgisini arttıran, derdini de arttırır."

Andrei Tarkovsky

İnsanların bir kısım mecburiyetleri vardır. Benim mecburiyetlerimden biri de sabah erken kalkmak. Sonra insanın kendisini aştığı zamanlar vardır. Sabah elimi yüzümü yıkamaya giderken felsefe düşünmem benim bu zamanlarımdan sayılır. Ve her şeyin her şey ile ilgisi olduğuna dair düşünceler bir metafor olarak zihinden kalmaktan ziyade hayatın kendisini etkilediği günlerde her şey bilgi ve acı retoriğine dahil olmuştur.

Kederi olan adam sevinmeli. Keder bilgeliktendir. Derdi olan derdi olduğu için mutlu olmalı. Bu durum insan olma alametidir. Bazen bir yaşanmışlık, bazen bir kitabın konusu, bazen bir şarkı sözü acı çekme sebebimizdir. Yaşanmışlıklar içinde eski zamanlardan kalma bir sevdanın vücuda saplanmış ama çıkarılmamış bir mermi etkisi daima acı çekmeye sebeptir. Ben denizde bir gemi, dalgalar vurur beni, ben ağaçta bir yaprak rüzgar savurur beni şarkı sözleridir bazen acı çekme sebebimiz. Ve kitap konusu olarak Şanzelize düğün salonu.

Şanzelize düğün salonu post modern arabesk, sufi, popüler bir roman. Modern çağda acı çeken bir adamın intihar tadında konuları işlediği, Onur Ünlü filmleri tadında bir örgüsü olan bir roman. Romanın bütün kahramanları acı çekmektedir. Romanı okuyan ve kalp taşıyan her insan da okuma esnasında acı çekmektedir.

Romanın başkarakteri (adı yok, büyük ihtimal romanın yazarı Tarık Tufan’ın kendisidir) bir şeyh çocuğudur ve en fazla acıyı o çekmektedir. Annesinin ölümü kahramanımızı acılar denizinde yüzen ve nefes alamayan bir adam haline getirmiştir. Aynı zamanda Eda’ya olan aşkı sebebi ile ayrıca acı çekmektedir. Gördüğü halüsinasyonlar ve şahit olduğu acılı hayatların acısı ise şeddeli acı çeken adam olmasına sebep olmuştur.

Eda da acı çekmektedir. Eda, roman kahramanın sevdiği kız. Ama Savaş’ı sevmektedir ve evlilik ile sonuçlanan birlikteliklerinde acı damıtmaktadır Eda. Edebiyat ile ilgilenmek de acıları hafifletmemektedir. Eda edebiyat ile ilgilendiği zamanlarda da acı çekmektedir. Romanın adını aldığı Şanzelize Düğün Salonu’nda çalışan Rüstem var. Tam acıların çocuğu diyebileceğimiz biri. Çalıştığı düğün salonunda evlenecek olan ve hiç tanımadığı bir gelinin bakışlarından gelinin diri diri gömüldüğünü gören ve o anda gelini kaçırmaya karar ve kaçıran ve hayatı acılar ile örülmüş bir genç. Gerçek annesi ve babasını hiç tanımamış. Annesinin bir günahı sonucu dünyaya gelmiş ve başka bir aileye verilmiş bir çocuk. Üvey annesi kendisine öz annesini aratmamış. Fakat babalığı olacak adam hayatı zehir etmiş hem Rüstem’e hem de analığına. Analığı hem kocasını hem de bir arkadaşını öldürmüş ve hapistedir. Bir de Baki Semih var. Gerçek adı Ayhan. Kirli ve karanlık bir geçmişe sahip olan dergahın bir dönem naibi, şeyh efendinin vefatından sonra Rüstem’in annesi ve bir kısım dergah ehlinin gördüğü rüya ile yeni şeyh olan zat. Şeyhinin vefatı en büyük acı sebebidir Baki Semih’in. Şeyhin oğlunun durumu ve şahit olduğu olaylar Baki Semih’in acılarını arttırmaktadır. Romanın en ağır ve gizemli adamı Baki Semih’tir.

Para karşılığı ilaç denekliği yapan Levent var bir de. Parasızlıktan ilaç firmasında deneklik yapan Levent de acı çeken biridir. Ansızın gelen ölümü ile tanıdıklarının acı çekme sebebidir aynı zamanda. Emekli müfettiş Halil Coşkun Bey var. Roman kahramanımızın bir dönem parasızlıktan dolayı iş ararken ihtiyar ve kimsesizler ile muhabbet edip para kazanmak ile ilgili bir işe başlaması sonucu tanıştığı adamdır Halil Bey. Romanda en acıklı hayatın sahibidir Halil Bey. Çektiği acılardan ölmeyi düşünen fakat kendisini öldürmeye cesareti ve gücü olmayan ve roman kahramanımızdan kendisini öldürmeye yardımcı olup olamayacağını düşünen bir adam. Sonralarda öldüğünü de ya da kendisini öldürttüğünü de öğreniyoruz romanda.

Romanda arada işlenen tasavvufi vurgular bir kenara bir mesaj vermekten ziyade acı çekmenin felsefesini satır satır işleyen bir roman Şanzelize Düğün Salonu. İlerde filminin yapılma ihtimali yüksek olan bir roman. Onur Ünlü’nün Celal Tan ve ailesinin aşırı acıklı hikayesi filminin farklı bir formatı olarak izleyici karşısına çıkabilecek bir film.

Şanzelize Düğün Salonu
Tarık Tufan
Profil Kitap
2015


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 21.12.2015 13:00 - Güncelleme Tarihi: 21.12.2015 13:49
6186

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

Düşünce: 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed

Araştırma: Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları

Roman: Brezilya, Muaz, Muhammed Mursi, Saffan Bin Muattal

Şiir: Ebrulim.

Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

SERİ ÇALIŞMALARI

Tavsiyeler Serisi (10 Kitap):

Aliya İzzetbegoviç, Fethi Yeken, Hasan El Benna, Hasan En Nedvi, Malcolm X, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El Karadavi

Roman (Beşir Serisi, 6 Kitap):

Beşir ve Sultan Abdulhamid, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Gazali, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Selahaddin Eyyubi.

Biyografik Roman (Öncüler Serisi, 14 Kitap):

Aliya, Hasan el Benna, Malcolm X,  Mehmet Akif, Mehmet Akif İnan, Meryem Cemile, Metin Yüksel, Mevdudi, Muhammed Ali, Necip Fazıl, Ömer Muhtar, Said Halim Paşa, Seyyid Kutub, Zeynep Gazali.

Mesajlar Serisi (15 Kitap)

Ali Fuat Başgil, Aliya İzzetbegoviç, Cemil Meriç, Fethi Yeken, Hasan El-Benna, Hasan En-Nedvi, Malcolm X, Mehmet Akif Ersoy, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El-Karadavi

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 223 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 18 kitap bulunmaktadır.

Twitter Kitapyurdu.com