Şatom Benim Üzgün Yurdum - Alim Yavuz, Bilim, Misafir Köşesi

Şatom Benim Üzgün Yurdum - Alim Yavuz yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Şatom Benim Üzgün Yurdum - Alim Yavuz

25.05.2012 12:40 - Misafir Köşesi
Şatom Benim Üzgün Yurdum - Alim Yavuz

Şeniz Ayaz, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

Yaşadığımız tek dünya ve bu dünyanın içinde nice nice dünyalar meydan okumakta tek dünyaya. Her insan başlı başına bir dünyadır. Bu dünya bir çocuğun yüreğini hapsettiği bir şatodan yükseliyorsa düşünülecek konular fazlalaşıyor. Timaş Yayınlarından çıkan "Şatom Benim Üzgün Yurdum" adlı kitap Alim Yavuz'un ilk çalışması.

Kitap sosyal konularla, sosyal sorunlarla örülü görülse de her sayfaya sinen bir çocuğun dünyasıdır. Üniversite yıllarımda sosyal hizmet kuruluşlarına stajyer olarak gittiğimiz zamanlar merakımı iğneleyip duran sorularımın cevabını geçte olsa alıyorum.

Staj günlerimizde gittiğimiz kuruluşlarda pencere önlerinde durur çocuk yanımı konuştururdum kimseye fark ettirmeden. Özellikle şehre akşam çökünce insanlar evlerine çekilince, sokaklar boşalınca ve evlerin ışıkları yanıp sönmeye başlayınca yuva çocuklarının hislerini merak ederdim. Kendi şatosunu, üzgün yurdunu anlatan Alim Yavuz düşüncelerimin istemesem de haklılık payını yansıtmış.

"Kış mevsiminin o kısa günlerinde okuldan çıkıp yurda giderken, perdeleri henüz çekilmemiş evlerin pencerelerinden sızan ışıkların anlattığı aile saadeti imrendiğimiz ama o günlerde bize çok uzak gelen bir tablo idi."

Yine yazarın çocuk yanına çarpan başka bir acı da şu şekilde dile getirilmiş: "Yüreğimde ailemin olmayışına dair çoğalttığım nedenler, niçinler, bir o kadar da sebepsiz isyanlarla çekilip bir köşeye ağlamak daha kolayıma gelmişti."

Bazen bir tebessüm yazarın üzgün yurdunda umut olabiliyorken bazen de çok istenilen bir şeyin ellerinden yitip gitmesi onu umutsuzluğa sevk ediyor.
"Hala hayatım boyunca ulaşamadığım bütün arzularımı o uçan balonun peşine takılmış zannederim. Ve yine zannederim ki o balon, hayatım boyunca ulaşamadığım arzularımın uçup giden sembolüdür."

Çoğalan sorgular çokça kitapta. İşte üzerinde düşünülesi bir soru daha:
"Annesiz ölülerin ölümlerinden daha elemli bir ölüm var mıdır acaba?"

Tüm bu psikolojik temellerden sonra kitabın sosyolojik boyutunu değerlendirecek olursak birçok sosyal sorun karşımıza çıkıyor. Yazar Alim Yavuz kendi hayatından kesitler sunmakta bizlere. Yetiştirme Yurdunda büyüyen yazar yurda verilişini, yurtta karşılaştığı olayları yani bir toplumun sosyal devlet konusundaki eksiklerini, hatalarını aktarmakta. Kendi deyişiyle bu kitap bir ispattır. Evet bu kitap bir hayatın ispatıdır bizlerin de sorumlu olduğu.

Alim YAVUZ
Şatom Benim Üzgün Yurdum
Timaş Yayınları
206 Sayfa


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 25.05.2012 12:40 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 15:31
4453

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 818 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • Alim YAVUZ 2012.05.25 21:15

    Sevgili Şeniz hanım; iki tür insan vardır: okuyan ve okumayan. okuyanlar da ikiye ayrılır: okuyan ve anlayan. yazdığımız bu kitabı rafine zevkinizden süzerek ve kitabın ruhuna anlamlar ekleyerek yaptığınız bu değerlendirme için teşekkür ederim. çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

  • Şeniz Ayaz 2012.05.28 08:42

    Alim Bey çok çok teşekkür ederim. Sağ olun var olun.

  • Hilal acar 2013.10.24 12:27

    Sayın Alim YAVUZ kitabınıza hiç bir şekilde ulaşamıyorum. Van da yasiyorum burada bulamadim.kitap satan tüm internet sitelerinde de tükenmis.Bir tv programında duydum bir senedir arıyorum yardımcı olabilir misiniz?