Seçme Hadisler 33 Hadis 33 Yorum - İsmail Lütfi Çakan, İlahiyat, Misafir Köşesi

Seçme Hadisler 33 Hadis 33 Yorum - İsmail Lütfi Çakan yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirs

Seçme Hadisler 33 Hadis 33 Yorum - İsmail Lütfi Çakan

20.07.2011 20:02 - Misafir Köşesi
Seçme Hadisler 33 Hadis 33 Yorum - İsmail Lütfi Çakan

Ayşenur Aydınlı, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

İnsan bilmediğinin düşmanıdır. Sevmek ise bilmek, tanımak ve anlamakla başlar. Resûlüllah'ı (sav) sevmek de O'nun hayatını bilmek, kendisini tanımakla olur. Muhabbet, O'nu anlamaya başlayınca ziyadeleşir ve basamak basamak zirveye doğru yol alır.

O'nu bilen, anlayan her gönül eri de birer önderimizdir. İşte o kutlu Nebî'nin hadislerini anlamak ve hayatımıza nakşedebilmek için de O'nu anlayanlara ihtiyacımız vardır. Günümüzde bu ihtiyacı karşılayabilecek nitelikteki isimlerden biri de Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan hocamızdır. Kendisi sünneti ihyâ hususunda önemli bir vazifeyi üstlenen ve bu sorumluluğunu da hakkıyla ifâ edebilmek için çaba gösteren önemli bir isimdir.

41 hadisin yanı sıra geleneğimizde 1001 hadis, 500 hadis vardır. İsmail Lütfi Çakan hocamız," Seçme Hadisler" adlı kitabıyla bu zincire " 33 hadis " i de eklemiştir.

Müellifin kendi tabiriyle bir nevî risale özelliğinde olan eserde, hocamız yorumlarıyla biz Müslümanların çağımız problemlerine hadisler ışığında çözüm getirmeyi amaçlamaktadır.

Hz. Peygamber, her haliyle tüm Müslümanlar için bir modeldir. O'nu kendimize örnek alıp, O'nun sünnetine ittiba etmeye başladığımız anda ancak gerçek bir Müslüman kimliğine sahip olmaya başlayabiliriz. Aile ve toplum adına her konuda bize önder olan Hz. Peygamber'i - yazının başında da belirttiğimiz üzere- öncelikle çok iyi anlamalıyız. Belli konuları işliyor olsa da 33 hadislik bir seçkiyle " Seçme Hadisler " kitabı bize bu anlamda rehberlik yapmaktadır. Aynı zamanda hocamızın kendine özgü üslûbu ile kısa ve öz ifâdeleri de eserin kolay okunup anlaşılması açısından okuyucuya yardımcı olmaktadır.

M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınlarından çıkan 225 sayfalık bu eserde"İslam ve İman Gerçeği", "Hz. Peygamber", "Ümmet Sünnet İlişkisi", "Dinlerarası İlişkiler", "Farzlara Özen Göstermek", "İnsan-Zaman-Günah İlişkisi", "Geleceğimiz İçin", "Dua ve Paylaşım", "Ölüm Ötesi" gibi konularla ilgili hadisler ele alınmaktadır.

Hocamıza teşekkür ederiz...

Seçme Hadisler
33 Hadis 33 Yorum
İsmail Lütfi Çakan
İfav Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 20.07.2011 20:02 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 10:42
4276

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 820 yazı bulunmaktadır.