Sessiz Harfler - Ceyhun Yılmaz, Edebiyat, Ferit GENÇ

Sessiz Harfler - Ceyhun Yılmaz yazısını ve Ferit GENÇ yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Sessiz Harfler - Ceyhun Yılmaz

10.05.2011 20:23 - Ferit GENÇ
Sessiz Harfler - Ceyhun Yılmaz

Ceyhun Yılmaz'ın daha önce yayınlamış olduğu; Ben sana yanarken şimdi sen kim bilir nerede üşüyorsun, İkinci el yalnızlık ve Kasım'ın bıçak yarası kitaplarında yer alan şiirlerini bir araya getirerek oluşturmuş olduğu şiir kitabıdır.

Yılmaz, bu eserinde tek başına çok şey ifade etmeyen Harf'ler önce etkileyici kelimeleri, sonra cümleler halinde hayranlık uyandırıcı eser ortaya çıkartmıştır. Edebiyat safhasında adından şiir alanında kitapseverlere hayatlarından izler bulacağı kesitler sunmuştur. Şiirlerinin genelinde daha çok aşk ve sevgi temalarına değinmiştir. Yer yer günlük olaylardaki gözlemlerine de değinmiştir.

''Sevdiğim ikinci kadınsın sen'' adlı eseri ile birlikte çıkarmış olduğu bu eseri parantez yayınlarından çıkıp tüm telif ücretini Lösev Vakfına bağışlamaktadır. Kendisini böyle bir düşüncede bulunmasından dolayı tebrik ederim.

"Göğsüme kimi davet ettiysem
Mutlaka gülümseme kattı ve gözyaşı aldı."

Aşk acısının her insanda aynı sonuçları meydana getirdiğini Yılmaz'da da görüyoruz. İlkin mutlulukla başlayan ilişkilerin sonu genelde hüsranla son bulur. Ve yılmaz burada vermek istediği mesajın aslında çoğu insanın hayatında var olduğu bir gerçeğe işaret etmektedir.

"Yalnızca yağmur yağdığında seviyorum bu şehrin insanlarını..
Herkesin yüzü gözü ıslak, başları eğik omuzlarının arasında..
Yağmur yağdığında...
Herkes…
Benim hep olduğum gibi... "

İnsanların mutluluklarını ya da üzüntülerini yüzlerinden okumak bazen zor bir iştir. Mutluluklar kendilerini her zaman belli eden duygu ifadeleridir. Ama üzüntüler aksine kendini gizleyen duygulardır. Yağmurun yağması Yılmaz için mutluluk bir ifadesi olsa gerek. Çünkü yağmurun yağması ile herkesin onun ruh haline döndüğü düşüncesindedir.

"Sen benden gideli çok oldu ama..
Ben her gidişimde hala sana el sallıyorum…"

Yolculukları bazen sevgiliden kaçış olarak nitelemektedir. Ve geride bıraktıklarından dolayı her yolculukta bir tuhaf oluyor.

"Ne garip bu insanlar!
Hala her sabah bana selam veriliyor.
Sanki yaşıyormuşum gibi."

Geçmişe özlem her insanın yaşantısında yer alır. Burada geçmişte yaşanmış güzel günlerin hala da yaşanıldığına inanan insanların tavırlarını dile getiriyor. Hâlbuki terk edilmesiyle birlikte yaşamın anlamsız olduğu ve ruhsuz bir bedenden farksız olduğunu söylemektedir.

Ve anlaşılıyor ki
Dedemin masallarına benzemiyor her aşkın sonu…

Sessiz Harfler
Ceyhun Yılmaz
Parantez Yayınları


Yazar: Ferit GENÇ - Yayın Tarihi: 10.05.2011 20:23 - Güncelleme Tarihi: 24.11.2021 11:34
10559

Ferit GENÇ Hakkında

Ferit GENÇ

89 yılında temmuz ayında dünyaya geldi. Bitlis doğumlu. Sosyoloji öğrencisi. 43 numaralı ayakkabısıyla 43 plakalı Kütahya sokaklarını arşınlayıp parmak uçlarıyla üşütür dünyayı. Soğuk espirilerin en hayır kısmında sağanak yağmurun ıslaklığıyla dokunur kancık bir klavyeye.

Neden hayallerinizi sürekli erteliyorsunuz diye iddalı düşünceleri sağlam bir temele oturduğunda ve iyi bir sigara içicisi durumuna geldiğinde ciğerlerinden bir himalaya fışkırtmaya çalışacak.

Ferit GENÇ ismine kayıtlı 57 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • Nihat İlhan 2011.05.11 08:08

    'sevdiğim ikinci kadınsın sen' adlı kitabı hariç çıkardığı diğer şiir kitaplarının hepsini bu kitapta topladı sanırım