Sessiz Redifler - Cafer Turaç, Edebiyat, Bilal CAN

Sessiz Redifler - Cafer Turaç yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Sessiz Redifler - Cafer Turaç

16.02.2011 00:02 - Bilal CAN
Sessiz Redifler - Cafer Turaç

Bir kitap ki şiir gibi durur gözlerimiz önünde. Çeker kendine. Sade bir kapak ve sade bir baskıyla doludizgin cümlelere davet eder kitabına Turaç. Onun penceresini araladığınızda bu çok sesliliğe hazır olun. Bir rüzgâr sesi gibi, gittikçe şiddetini artıran ve kasırga ve tayfur ve fırtına gibi çeker cümleleriyle okuyanı. Dört iklim ve sayısız günü bir kitapta okumak insanı bir tarih serüvenine götürür gibi.

Sessiz Redifler'le gönlümüzde taht kurmuştur Turaç. Geleneksel ifadelerle modern zamanların anaforunda bir şiir ziyafeti verir yazdığı şiirlerle. Hem göze hem akla hem de akla hitap eden şiirleriyle tahtını sağlam direklerle kurmuştur. Dilindeki gizem ve sağlam söyleyiş bazı şiirlerinde şiirin rengini hemen vermemesi

"tadını sarındım cezayir karanfillerinin yakama vurdu kış
ey sen gidip dönmeyenin ey ne kaldı senden"

Bir seneden beri okumak istediğim bir kitaptı sessiz redifler. Kitapçıda dolaşırken bana gülümseyen kapağıyla kendine çekince artık okunma zamanının geldiğini anladım. Soluksuz okumaların birinde gözlerimi kitabın sayfalarından ayırmadan mimledim vurgulu sözleri. İlkin zihnimde yayılan o efsuni lirin sesini duydum ardından kulaklarıma yayılan seda ile kalbimin ve içimin sesleriyle büyüyüp genişleyip yayıldı içimde.

Bir çoban çeşmesinden akan su kadar berrak, sıfatların ve zarfların; öznesi bir sevdanın hali olan aşk kokan hüzün kokan ve bu kokulu satırlarda bir şairin yüreği ve bu cümleleri, bu mısraları, bu harfleri gergefine takıp hepsini teker teker ustaca işlenmiş bir adamın resmi belirdi karşımda.

Şiirin bir damarı geçmişe bağlı olup anılarla kendini besler diğer damarıysa geleceğin bilinmeyen yönlerinde iyi şeyle dileyen temennilerle beslenir. Şair hem geçmişin hem de geleceğin adamıdır. Yaşadığı anın tanıklığında belirgin renklerle söyler söylemek istediklerini.

Turaç'ın şiirlerinde geçmişin izlerini gözlerken önümüze geleceğin haritası ve yaşadığı anın büyüklüğü vardır.

İtiraf etmeliyim ki benden yaşça daha büyük şiirleri okurken şiirlerin hala özgünlüğünü ve o sıcaklığını hissettiğimde işte şiir budur dedim. Bu şiirler bazen hala sızlayan bir yaranın ipil ipil kan sızan resimleri gibiydi.

"çok görme, senin sesindim onun sesiydim kendimin sessizliğiydim,
kendime kaldım"

yazana teşekkürler.

Sessiz Redifler
Cafer Turaç
İz Yayıncılık


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 16.02.2011 00:02 - Güncelleme Tarihi: 23.11.2021 16:50
3334

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021. (TYB 2021 Şehir Kitabı Ödülü)
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 302 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 4 kitap bulunmaktadır.