Şey ve Tan - Mehmet Sabri Genç, Edebiyat, Misafir Köşesi

Şey ve Tan - Mehmet Sabri Genç yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Şey ve Tan - Mehmet Sabri Genç

02.02.2011 18:51 - Misafir Köşesi
Şey ve Tan - Mehmet Sabri Genç

Nihat İlhan, kitaphaber için kaleme aldı.

Mehmet Sabri Genç, Avusturyalı genç yazar. Felsefe alanlarında İstanbul ve Avusturya Salzburg' da üniversite eğitimini tamamladıktan sonra yazmaya da soyunuyor ve "Şey ve Tan" adlı kitabı meydana çıkıyor. Gerçekten çok ilgi çekici bir eser olan "Şey ve Tan" çok da esrarlı bir kitap desek yeridir. Zira cümleler düşündükçe aşılıyor. Manalarıysa sizi anlatıyor. Felsefeyle harmanlanan bir yazarlık sayesinde düşünmeye yönlendiren sırlı bir kitap daha elimize geçiyor.

Kendisine uzak olan insan, şeytana yakındır.

Kitabı herkesin okuması gerektiğine karar verenlerden biriyim ben de. Çünkü yazdıkları çok doğru ve ilgi çekici. Fakat çözmeden de ne yazdığını anlayamıyorsunuz. Ustaca kaleme alındığı belli. Dili ağır bir dil, etkiliyor insanı. Uzun zaman düşünülerek hazırlanmış bir kitap olduğu da fark ediliyor. Yani kalitesi daha kendini ilk cümlelerinde belli ediyor.

Ey Nuh hala bıraktığın gibiyiz! Birkaç çocuğundan türeyen soyun dışında bazısı da atasını geminde bulunan bir çift maymundan sanıyor. Ah ne garip!

İnce bir çizgi. Geminde bulunan bir çift maymundan sanıyor. Daha bunun gibi bir sürü cümle var. İnce yazılıp çizilmişler. Düşünmeyen insan okuyamıyor. Zaten kitabın okunmasını sağlayan da insanı düşünmeye yönlendirmesidir herhalde.

Zencilerin ayak tabanları beyazdır. Onlar, beyazlığı ayak tabanlarına yakıştıranlardır. Dünyanın tüm zencileri, ezilenleri, tutunamayanları; dünyanın tüm beyazlarını, ezenlerini, zalimlerini, kibirlilerini ayaklarının altında taşırlar. Zira Afrika anlayışına göre davranacak olursak, beyazların at koşturduğu bir meydanda tüm çareler zenci olmalıdır.

Kitabın her köşesinde aslında kendini anlatıyor. Fakat yazarını okuduğunu zanneden bir kimse anlıyor ki okuduğu adam kendisi. Çünkü herkesin ortak kanılarını anlatıyor. Herkese hitap eden şeyleri. Ayrı ayrı başlıklar altında toparlanmış deneme tarzı bu düşünce yazıları; kimi zaman bir şairi, kimi zaman çocukları, kimi zaman da ezilmişleri anlatıyor.

Sayı saymayı mezarlılardaki mezar taşlarına bakarak öğrenmiş bir kişi olsaydım sağ kalabilmek sayıları sol elimle yazarak hayatımı sürdürürdüm. Ancak hayatın karekökünde gizli, kimsenin bilmeyeceği sırra sol elimle karşı koyamaz ve yine ölürdüm. Kim bilir nasıl ölürdüm.

Bazı şeyleri çözmüş. Onlar üzerine yüksek lisans dahi yapmış. Dili ağır. Etkileyici ve okuyucuyu saran bir anlatım tarzı var. Seksen sayfadan oluşan küçük bir kitap. Okuması insanları düşündürünce kitabın bitirilmesi de zorlaşıyor tabi. Herkesin okuması gereken bir kitap. Çünkü hayatı en güzel cümlelerle anlatıyor.

Ve şairlere armağan ettiğini düşündüğüm şu cümle kitaba olan muhabbetimi epey arttırıyor;

Dil varlığın evi ise, sükuta gömülenler evlerini altından inşa ederler. Altından duvarı gören ahali, evin ocağında kaynayan acılardan bihaber, duvarın yani altının cazibesine kapılır. Şairler işte bu yüzden kıskanılır ve işte bu yüzden şiirleriyle susar ve işte bu yüzden şiirleriyle susturulurlar. Dünya ekonomisi altına endeksliyse, bu ekonominin harcıaleminin eleştirisi şairin sükutuna endekslidir.

Şey ve Tan
Mehmet Sabri Genç
Şule Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 02.02.2011 18:51 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 09:11
3089

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 624 yazı bulunmaktadır.