Siyah Zamanlar - Behçet Yani, Edebiyat, Misafir Köşesi

Siyah Zamanlar - Behçet Yani yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Siyah Zamanlar - Behçet Yani

22.03.2011 11:33 - Misafir Köşesi
Siyah Zamanlar - Behçet Yani

Ferit Genç, Kitaphaber için kaleme aldı...

Batman'dan edebiyat dünyasına iştirak eden Siyah Zamanlar'ın şairi kendine ait bir şiir dili kurmuştur. Behçet Yani'nin Siyah Zamanlar'da dile getirdiği pek çok dert, ülkenin bu coğrafyasına mahsustur. Deneme, mektup, masal ve köşe yazısı sahalarında da eserler vermiş olması, onu çok yönlü bir kimlik ile karşımıza çıkarıyor. Yalnız farklı edebiyat türleriyle yazılar yazmasına rağmen şiir'i merkezine almıştır.

Şiirlerinde ki duygu ve anlamı bir arada veren şair, şiir severler için kitabı ellerinden bırakmayacakları bir eser özelliğini taşıdığını hiç kuşkusuz söyleyebiliriz. Kitabın ismini Siyah Zamanlar bırakmakla bir nevi insanın duygularına iştirak eden bir yazı olduğunu anlayabiliyoruz. Kitabı okumaya başlar başlamaz kendimizi şairin her türlü temayı ele almasıyla coşku dolu bir ırmağa kaptırıyor sizi. Her şiirinin altında okuyucusu düşündürmesi de şiirde ayrı bir tat alma imkânı sağlamaktadır.

Şiirlerinde bazen bir çocuk edasıyla duygulandırırken bizleri, bazen de bir bilge olup karşımıza çıkar. Bazen toplumsal olaylara karşı duyarlılığı ile bütün dünyayı şiirlerinde dokur. Düşüncelerinin yol göstermesiyle sesindeki buğulu tarz ve kullandığı güçlü imgelerle insanı sarıp sarmalıyor. Okuyucusunu da kendi içine çekmesini biliyor.

''Anayurduyum ülkesiz kırlangıçların
Türkü yüklü turnalar kanat kanat göğümde
En detaylı haritalarda gösterilmemiş milletlerin diliyim
Vatanım ki aşk yüzü
Ben insanlığın kardeşlik ırkındanım
Kollarım aşk, kucaklamayı kucaklamayı''

Her şiirinin mısralarını okuyuşunuzda sizi gürül gürül akan bir nehirden geçtiğinizi düşündürür. Bazen başınız döner. Kendinizi suya bırakıvermek istersiniz. İnsanlığın içinde bulunduğu dünyadan kuşku duyarsınız. Siyah zamanlar, sizi aydınlık bir dünyanın kapılarını aralamayı öğreterek bir umut tebessümü ile hayatın gerçeğine dair yolculuğa çıkartır sizi.

''Yüreğimde hasret duvarı, gözlerimde müebbet
Yanayım mı yakınayım mı?
Yanı başımda,
Esmer bir kızın gözlerinde devriliyor idam sehpası
Bu güneş hep böyle mi doğup batacak
Gözlerimde yasa dışı düşler deviniyor
Uyandırmayın beni
En yasak dilde annem bana,
Ninniler söylesin istiyorum.''

Yasaklar ve tutsaklıklarla iç içe yaşanan hayatların hikâyesini anlatır şair.
Özgürlüğe hasret kalmış bir millet. Nereye gitmeye kalkışsa çıkmaz bir sokak ile karşı karşıya kalan düşler. Şair böylece günümüzde ki bazı toplumların hayatta kalma mücadelelerini bilen ve bunları kendi izlenimleriyle buluşturup modern şiir anlayışıyla buluşturup dile getirmiştir.

Edebiyat dünyasında genç olmasına karşın gerçekten toplumunu tanıyan, sorunlarını bilen çağın hastalıklarını görmesini bilip ve bunları geleneksel ile modern şiir anlayışı ile buluşturarak dile getirmesini başarmıştır. Siyah zamanlar. Herkesin okuması gereken ve her okuyuşunuzda farklı tatlar alacağınız şiirlerle donatılmış bir eserdir.

iyi okumalar

Siyah Zamanlar
Behçet Yani
Ares Kitap


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 22.03.2011 11:33 - Güncelleme Tarihi: 12.05.2022 00:41
3844

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1044 yazı bulunmaktadır.