Sosyal Medya ve Siyaset Kitap Oldu, Yeni Çıkanlar, Misafir Köşesi

Sosyal Medya ve Siyaset Kitap Oldu yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Sosyal Medya ve Siyaset Kitap Oldu

04.08.2015 11:00 - Misafir Köşesi
Sosyal Medya ve Siyaset Kitap Oldu

Mustafa Şevgin, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

Sosyal medya ve siyaset kitabı, sosyal medyanın siyasetle olan ilişkisini çeşitli bilimsel araştırmalara dayandırarak ortaya koymaktadır. Kitap siyasal iletişim ve sosyal medya kavramlarını detaylı bir şekilde inceledikten sonra, siyasal iletişim 2.0 kavramından hareketle sosyal medyanın siyasete getirdiği yeniliklere dikkat çekmektedir. Eski siyaset yapma yöntem ve teknikleri yerini yeni yöntem ve tekniklere bırakmaktadır. Artık siyaset sadece televizyon ekranları ve gazete sütunlarına sıkışmaktan çok, internet ve sosyal medya sayesinde her yerde her an ulaşılabilir bir hal almıştır. Yeni seçmen profili teknolojiyi sık kullanan bir özellik sergilemektedir. Yeni seçmene ulaşmak yeni mecralar ve yeni siyaset tarzları gerektirmektedir.

Dr. Mustafa Bostancı tarafından yazılan ve 2 yıllık yoğun bir araştırma sürecinin ürünü olan bu kitap, sadece kavramsal bir yaklaşımdan çok, siyasi partilerin ve liderlerin sosyal medya kullanımlarını karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Mecliste grubu bulunan dört siyasi partiye ait ait resmi internet siteleri, Facebook beğeni sayfaları ve liderlere ait Twitter hesapları analizlere tabi tutulmaktadır.

Kitap kapsamında siyasetin iki önemli aktörü olan milletvekilleri ve seçmenlere yönelik Türkiye ölçeğinde iki büyük araştırma gerçekleştirilmiştir. TBMM 24. dönem milletvekilleri ile geniş kapsamlı bir araştırma yapılmış ve milletvekillerinin sosyal medya kullanım alışkanlıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin 7 farklı bölgesinde ve 26 farklı ilinde ikamet eden 1200 seçmenin katılımıyla geniş bir araştırma gerçekleştirilmiş ve seçmenlerin siyasal amaçlı sosyal medya kullanım alışkanlıkları belirlenmeye çalışılmıştır.

Sosyal medya ve siyaset kitabı, sosyal medya ve siyaset konusunda bu genişlikte bir araştırma gerçekleştiren ilk bilimsel yayın olma özelliğini taşımaktadır. Kitap ayrıca, araştırma kapsamında elde edilen bulgulardan hareketle siyasi partilere ve siyasetçilere öneriler sunmaktadır.

Sosyal Medya ve Siyaset
Mustafa Bostancı
Palet Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 04.08.2015 11:00 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 13:44
3313

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 820 yazı bulunmaktadır.