Şu Halde 17 Öykü, Edebiyat, Ayşe BAĞCA

Şu Halde 17 Öykü yazısını ve Ayşe BAĞCA yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Şu Halde 17 Öykü

25.03.2016 09:00 - Ayşe BAĞCA
Şu Halde 17 Öykü

Nur Kıpçak, Şu Halde diyerek ilk kitabını okuyucusuyla buluşturuyor. Genç bir yazarın engin kelime ve metafor dünyasından dökülen düşünceler soyut bir boyutun en ücralarına taşıyor okuyucuyu. Yeni döneme edebiyat anlayışının en belirgin çizgilerinden biri de şüphesiz ki imsel yoğunluğun baş döndürecek kadar fazla olmasıdır diyebiliriz. Elimizdeki kitabında daha çok bu minval üzere şekillendiğini görüyoruz. Okuyucuyu, postmodern bir sorgulamanın içine çeken, somutluğun ötesinde bir dünyaya buyur ediyor Nur Kıpçak.

Öykü adıyla yazılıp daha çok deneme sularında gezinen “şu halde” açıkçası, içindeki öykü arayışımda beni hayal kırıklığına uğrattığını söyleyebilirim. İkinci tekil şahsı hedef alan, anlatılanın sadece fiilden öte düşüncenin farklı irtifalarına çarpan duruşuyla okuyucuyu sıkabileceği gerçeğini itiraf edelim. Kitap içerisinde öykü adıyla boy gösteren metinlerin aslında deneme adı altında yayınlanmış olmasının daha uygun olacağını düşünüyorum.

Son dönem öykücülüğünde kurgunun imge üzerine yığılması, olabildiğince kapalı, hatta imgenin içine gizlenmiş imgecikleri seçip anlamlandırma uğraşının okuyucunun bazı tatları duyumsamasına mani olacaktır. Yazarın felsefi etkilenmeleri onu kendi mitolojisini inşa etmeye itmiş ki yazınsaldaki hikaye boşluğunu yer yer bu tür unsurlar doldurmuş. Bu, ortaya konulan ürün için şüphesiz bir renkliliktir.

“Bütün dinler, bütün akarsular, bütün insanlar duysun ki seni mezarcı başı ilan ettim. Bundan böyle, şöyle efendim: cesetlerini, evet cenazelerini değil cesetlerini kıpırdatmayacak kimse yerinden.”(Sarabende s:60)

Genç yazarımızın şu konuda da hakkını teslim edelim ki; bütün öykülerin içinde derinden akan şiir ırmaklarının varlığıdır. İç dünyasının kelimeyle buluştuğu en güçlü ifade biçiminin bu olduğunu söyleyebiliriz.

“Şu halde” Hâdi, Attacus Atlas, Panteon, Bambarakanda, Musikar, Kauçuk Paspas, Gölgekıran, Kurban, Öykü, Beziganbaşı, Ufuk Çizgisi, Sarabende, Bal, Sabahyıldızı, Ayna, Görüntü, Boyutsuz Mezarlar adında on yedi öyküyü içinde barındırıyor.

Nur Kıpçak

Şu Halde

Şule Yayınları

86 S.


Yazar: Ayşe BAĞCA - Yayın Tarihi: 25.03.2016 09:00 - Güncelleme Tarihi: 21.03.2016 12:57
2773

Ayşe BAĞCA Hakkında

Ayşe BAĞCA

1983 Haziran ayında doğdu. Zaman içerisinde çeşitli dergi ve edebiyat sitelerinde yazdı. Kitaphaber'le yoluna devam ediyor. 

Ayşe BAĞCA ismine kayıtlı 46 yazı bulunmaktadır.