Sufi Psikolojisi - Kemal Sayar, Bilim, Misafir Köşesi

Sufi Psikolojisi - Kemal Sayar yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Sufi Psikolojisi - Kemal Sayar

07.02.2011 20:05 - Misafir Köşesi
Sufi Psikolojisi - Kemal Sayar

Ayşenur Aydınlı, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

Sufi psikolojisi üzerine çeşitli yazıları bir araya getiren bu kitap, okurlara geniş kapsamlı ve zihin açıcı bir okuma vaat ediyor. "Sufi Psikolojisi", Yunus Emre, Hacı Bektâş-i Velî, Mevlânâ gibi büyüklerin yeniden keşfedilmesi ve bu kültürel değerlerin kültürel değerlerimiz arasında yeniden yer alması adına bu hazineleri gün yüzüne çıkarmayı hedefleyen klavuz niteliğinde bir eser.

Timaş yayınlarından çıkan bu eserde Kemal Sayar’ın yanı sıra; Enis A. Sheik, A. Reza Arasteh, Muhammed Ecmel, Muhammed Shafii, Arthur Deikman, Don Weiner, Muhammed Shaalan, Katherine Pratt Ewing, William C. Chittick gibi isimlerin yazıları da yer almakta. Bu ise, okuyucunun konuya farklı bakış açılarından yaklaşmasına olanak sağlıyor. Ayrıca kitabın başında bu kişiler hakkında kısa bilgiler verildikten sonra önsöz yer alıyor. Konuları birbirinden ayrılmış olan kitabın içerisindeki başlıklar ise şöyle:

1. Geçmişin Bilgeliği Bugünün Psikoterapileriyle Buluşabilir mi?
2. Tasavvuf: Evrensel Benliğe Giden Yol
3. Sûfi Ruh Bilimi
4. Varoluşsal Vuslat
5. Tasavvuf ve Psikiyatri
6. Aşkın İşlev ve Psikoterapi: Bir Sûfi Perspektifi
7. Sûfi Uygulamaları ve Birleşme Yolu Arasındaki Bazı Paralellikler
8. Özne, Arzu ve Farkına Varış
9. Anlam Arayışı

Her konuda ilgili yerlerdeki kaynak nitelikli notlar, konu sonunda verilmiş. Bu okuyuca bir külfetmiş gibi görünse de konunun bir bütün halinde devam etmesi açısından düşünülmüş olsa gerek.

Konularda gerekli yerlerde düşünür, yazarların sözlerinden, büyüklerin menkîbelerinden alıntılar yapılarak konular daha anlaşılır hâle getirilmiş. Ayrıca bu alıntıların, kitaptaki genel yazı stilinden farklı bir stilde (küçük yazı) yazılmış olması da okuyucunun bu alıntıları hatırlamak üzere geriye döndüğünde kolaylıkla bulabilmesi adına güzel düşünülmüş.

Genel anlamda tasavvufî öğretilere ve bunun psikolojiyle bağlantılarına değinildiği için iki alanda da bilgi sahibi olmak isteyen meraklı okuyucular için istifâde edilebilecek bir kitap. Yazarın yer yer isim vermeden hastalarının durumlarından örnekler vererek bunları tasavvufî öğretilerle karşılaştırmalı olarak vermesi de okuyucuya iki alanın ortak noktalarını tespitte kolaylık sağlıyor. Tasavvufî öğretilerle psikolojinin bağdaşan yönlerinden bahseden bu eser, okuyucuların kütüphanelerinde bulunması gereken eserlerden biri.

Sufi Psikolojisi
Kemal Sayar
Timaş Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 07.02.2011 20:05 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 10:39
3695

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 820 yazı bulunmaktadır.