Sümeyra Ağaoğlu'nun İlk Kitabı: Azra'nın Nefes'e Kavu�, Yeni Çıkanlar, Metin YAKALAR

Sümeyra Ağaoğlu'nun İlk Kitabı: Azra'nın Nefes'e Kavuşması yazısını ve Metin YAKALAR yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuya

Sümeyra Ağaoğlu'nun İlk Kitabı: Azra'nın Nefes'e Kavuşması

09.12.2022 10:00 - Metin YAKALAR
Sümeyra Ağaoğlu'nun İlk Kitabı: Azra'nın Nefes'e Kavuşması

1981 İzmir Torbalı doğumlu bir sağlık çalışanı ve iki evlat annesi olan Sümeyra Ağaoğlu katıldığı yazarlık atölyeleriyle çocuklara yönelik yazma niyetini pekiştirmiş, Luna Çocuk Yayınları'nın "Luna'nın Yolculuğu" ve "Pencere" isimli kolektif çalışmalarına öyküleriyle katkıda bulunduktan sonra SMA hastası küçük Azra'ya destek olmak amacıyla "Azra'nın Nefes'e Kavuşması" isimli ilk kitabını çıkarmış. Kitabında kardeş beklentisi, kardeş haberi alma, kardeşi bekleme, kardeşle tanışma ve kardeşe alışma süreçlerini işliyor. Kardeşi olan her çocuğun yaşadığı bu zorlu süreci biraz olsun kolaylaştırmayı hedeflerken okur adayı minikleri de kitaplara alıştırmaya çalışıyor.

Anne-baba desteğiyle okul öncesi gruba da okunabilecek bu kitap aynı zamanda bir ilk okuma kitabı sayılabilir. 6-7 yaşa uygun bir mizanpaj, yazı tipi, metin hacmi ve metni destekleyici çizimler kullanılmış. Kitap, yedisi resim kaplı kırk üç sayfadan oluşuyor. Resimler Ceyda Mutlu'nun elinden çıkmış. Kitabın editörlüğünü İlknur Ergun yapmış.

Okuruna bir kardeş hikâyesi sunan Ağaoğlu, hastalık temasını hikâyesinde hiç kullanmamış ve kitabıyla SMA hastası Azra arasında çocuk okurun algılayabileceği bir bağ da kurmamış ama atıf kısmında bir cümleyle şerh ettiği Azra-Nefes bağdaştırması ile ebeveynleri SMA hastası çocukların tedavisine katkıda bulunmaya davet ediyor ve kitabıyla bu farkındalığı artırmaya çalışıyor. Aynı amaçla bazı belediye ve milli eğitim müdürlüklerinin desteğini almayı başardığını sosyal medyaya yansıyan haberlerde görebiliyoruz ve çok zorlu bir sürecin içindeki ailelerin mücadelelerine katkıda bulunmak amacıyla yürüttüğü bu özverili çalışmalarında kendisine başarılar diliyoruz.

Biz de Kitaphaber olarak, gönüllüsü olduğumuz "yeni yazarların ilk kitaplarını tanıtma" görevimiz kapsamında, Sümeyra Hanım'ın bu ilk kitabını dikkatlerinize sunduk, bundan sonra da eserlerini ekibimizle paylaşan yazarlara, hem kendilerine özel ileteceğimiz yol gösterici değerlendirmelerimizle hem de sitemizde yayımlayacağımız kısa tanıtım yazılarımızla destek olmaya gayeret edeceğimizi belirtelim. İlk kitabını okura sunma heyecanının okura ulaşamama durgunluğuna dönüşmemesi, ilk yayımlananların yeni yazılacaklara itki olması, yazar adaylarımızın şevkinin artması, nitelikli metinlerin çoğalması, iletişim kısıtlarının aşılmasıve en önemlisi iyi yazarlarla ve iyi kitaplarla okurlarımız arasındaki bağın kuvvetlenmesi için ilk adımlarınızda yanınızda olacağız.

Sümeyra Ağaoğlu

Azra'nın Nefes'e Kavuşması

Luna Çocuk

Kasım 2022

43 sayfa


Yazar: Metin YAKALAR - Yayın Tarihi: 09.12.2022 10:00 - Güncelleme Tarihi: 09.12.2022 09:49
735

Metin YAKALAR Hakkında

Metin YAKALAR

Kayıtsız yılda kuyutsuz yerde, tam da doğum gününde doğdu. Kırkı çıkmadan okumayı, cılkı çıkmadan yazmayı öğrendi. Okur yazar olacağını hisseden gururlu fikir annesi onu bir yayınevinin kapısına bıraktı. Yayınevine gelen dosyalar arasında, ilk kitabını çıkaran yazarların sevinciyle büyüdü. Onlarla gönül bağı kurduğunda henüz ayakkabılarını bağlamayı öğrenmemişti. Gel zaman git zaman yolu Kitaphaber’le kesişince “İlk Kitaplar Editörü” olması kaçınılmazdı; kaçınılmadı. Kendisine ilk kitabını gönderen yazarlara bir ağabey, bir bacı, kardaş olmayı görev edindi. İlk kitaplar arasında keşfedilmeyi bekleyen bir cevher arar. Önü arkası sağı solu sobedir, o her daim saklanmayan ebedir. Hâlâ evsiz ve dolayısıyla çocuksuzdur ama olsun; aksi iddia edilemez ki menemen soğansız yazılır.

Metin YAKALAR ismine kayıtlı 1 yazı bulunmaktadır.