Tarih Aynasında Osmanlı - Muzaffer Taşyürek, Edebiyat, Bilal CAN

Tarih Aynasında Osmanlı - Muzaffer Taşyürek yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Tarih Aynasında Osmanlı - Muzaffer Taşyürek

16.02.2011 19:51 - Bilal CAN
Tarih Aynasında Osmanlı - Muzaffer Taşyürek

Büyük bir medeniyet olarak tarihe ismini altın harflerle yazmış bir devletin arkasından yazılanları okumak biraz hüzünlü. Ardından kütüphaneler dolusu kitap yazılan bu devletin ardından yazılanlar biraz ağıt olarak görülebilir.

Bahsedilen devlet her şeyiyle mükemmel olan Devlet-i Aliye-i Osmaniye. Tarihiyle, vakıflarıyla, kurduğu medeniyet tasviriyle, idaresiyle, misyonuyla arkasından bıraktıklarıyla büyük bir medeniyetin, ismi.

"Tarih aynasında Osmanlı" Kitabı Muzaffer Taşyürek'in yazdığı serinin ikinci kitabı olarak Eşik Yayınlarından çıkmış. Kitap ayrı ayrı başlıklar halinde yazılmış ama ana temada Osmanlı Devleti var.

Borç parayla vatan kurtarmak

Tanzimat döneminde başlayan dış borçlanma Osmanlı'yı düştüğü durumdan kurtarmak umuduyla alınmaya başlanmış. İlk resmi devlet borcu 55 milyon Frank olarak Fransız-İngiliz sermayeli İstanbul bankasından yapılmış. Borç almak borç verenin avuçlarına girmek demekti. Borcu olan Osmanlı tebaasının bunu görmemesi şaşırtıcı. Alınan borçlar Osmanlı'yı kurtarmak yerine daha çok yük altında bırakmıştır. Çünkü zamanla ödenmeyen borçların faizleri gün geçtikçe artıp bu faizlerin ödenmesi için de halka çok ağır yükümlülükler getirilmeye başlanmıştır.

Yazar yazılarının aralarına sıkıştırdığı "günümüze bakışlar" la günümüzün Osmanlı'nın o dönemlerinden farksız olmadığını gösteriyor. 150 yıl önce olup bitenlerin günümüzde de hala geçerliliğinden yakınıyor.( Bakınız: dünya bankası, imf)

Osmanlı Devleti kendini bir anda savaşta gören devletlerden teki sanırım. İttihat ve Terakki tayfasının aymazlığı ve Enver-Talat ikilisinin ihtirasları yüzünden koskocaman, şahane devlet campenella'nın " güneş ülkesi" tasvirine bizzat uyan Osmanlı Devleti bu savaşa girmek zorunda kalmış ve bu savaş hasebiyle de yıkılmaya başlamıştır.

Yakup Kadri 1918 ortalarında Büyükada gezintisi sırasında Bahriye Nazırı ve dördüncü kumandanı Cemal paşa'ya şu soruyu yöneltir. -bu harbe niçin girdik!
Cevap şöyledir: -maaş vermek için. Orduyu beslemek için. Hazinede on para yoktu. İtibar da tükenmişti. Ben ve Cavid Bey Fransa'nın; Tevfik ve Rauf bey ise İngiltere'nin kapısını ısrarla çaldık ama kabul edilmedik. Almanların uzattığı altınları kurtuluş akçesi olarak kabule mecbur kaldık. Öteki sebepler bu temelin çerçevesinde yeşerdi"

Ekonomik sıkıntılar çeken bir ülkeyi para bulma ümidiyle ölüme götürüldüğünün cümleleridir bunlar. Arapları Osmanlı'ya karşı kışkırtıp bağımsızlık yalanı adı altında örgütleyen Lawrence şunları söyleyecek 18 Eylül 1914′te yazdığı mektupta "Türklerin savaşa görmek niyetinde olmadıklarını korkuyla seziyorum. Çünkü onları Anadolu'ya sıkıştırmak ve dahası orda bile vesayet altına almak önemli bir gelişme olacaktır. Her şey Enver'in yeniden başıboş bırakılmasına bağlıdır"

Osmanlı Devleti'nin harbe girmesinde Enver'in çok büyük katkısı olmuştur! Almanların yanında savaşa giren Osmanlı'ya Almanlar trenle yardım gönderirken trenlerin üzerine "enverland" a gider ibaresinin yazılması da enverin ne kadar büyük bir adam olduğunu gösterir nitelikte!

Cemil Meriç "bütün Kur'anları yaksak, bütün camileri yıksak Avrupalının gözünde Osmanlıyız. Osmanlı yani İslam. Karanlık, tehlikeli bir düşman. Olimpos Dağının çocukları, Hira Dağı'nın evlatlarını hep bu gözle gördüler" demiştir. Bu sözüyle safları belirlemiştir.

Bir vakıf medeniyeti olarak Osmanlı. Evlenecek kızlar için çeyiz, su getirmek için aç kuşları beslemek için ve daha nice güzel iş için kurulan binlerce vakfın ülkesi olmuştur Osmanlı.

İmaret ve külliyeleriyle, kervansarayları, su çeşmeleriyle asırlarca yankını sürdürecek olan bir hazinedir Osmanlı. Akıl almaz vakıfları kuran ve bu vakıflarla "halka hizmet Hakka hizmettir" şuuruyla hareket eden bir hizmet ülkesidir Osmanlı.


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 16.02.2011 19:51 - Güncelleme Tarihi: 23.11.2021 17:35
3614

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor. Evli ve 2 çocuk sahibidir. 

Yayınlanmış Kitapları

Bir Kuşu Taşlarla Bu Çöle Bağladılar, Hece Yayınları, 2023.

Zaman İçinde Mekân, Hece Yayınları, 2021. (TYB 2021 Şehir Kitabı Ödülü)

İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.

Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.

Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekân, İzdiham Yayınları, 2017.

Bilal CAN ismine kayıtlı 322 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 6 kitap bulunmaktadır.

Twitter Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu.com