Tarihi Musahabe - M. Turhan Tan, Edebiyat, Misafir Köşesi

Tarihi Musahabe - M. Turhan Tan yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Tarihi Musahabe - M. Turhan Tan

17.02.2011 05:34 - Misafir Köşesi
Tarihi Musahabe - M. Turhan Tan

Hasip Çifci, kitaphaber için kaleme aldı.

"Seni seviyorum güzel kız, sende beni sev!"

Tarihte yaşanmış değişik mekanlar ve değişik kişiler tarafından işlenmiş motif motif rengarenk bir kitap, okuyup geçmişe dair yaşam biçimlerini, aşkları, ölümleri, savaşları, çekişmeleri ve daha yaşanmış yüzlerce temayı okumak öğrenmek ve geçmişten kendisine ders çıkarmaya çalışanlar için ideal bir eser.

Kitap elli üç ayrı eseri bünyesinde toparlayan muazzam bir yapıt. İçinde tarihin bütün incelikleriyle, farklı zamanları ve farklı anları yaşayabileceğiniz nadir kitaplardan. Her hikayeden çıkarılabilecek bir ders var mutlaka. Tarihin derinlerinden çıkıp gelen bu eser belli bir dönemi, belli bir mekanı ve belirli kişiler konusunda sabit olmayıp değişkenliğini koruduğu için sıkıcı olmayan bir tarzı ortaya koymakta.

Aşkı, edebi, edebiyatı, tarihi, kanı, cahilliği ve alimliği kısacası her daldan bir zerre alıp bünyesinde barındıran eser tarihi bir kitap olmasına rağmen akıcı bir dil ve açık bir anlatımla yazılmış. Günümüzde kullandığımız Türkçenin haricinde nadiren Osmanlıca yahut farklı dillerden kelimeler kullanıldığı için her yaştan okuyucuya tavsiye ile sunabileceğimiz bir eser.

Kitabın renkliliği sayesinde tarihi sevmeyen yahut ilgi alanı arasında bulundurmayan kişilerce de sevileceği konusunda şüphemiz yok. Lirik bir aşk masalından, şehvetli gecelere, celladın kılıcından süvarilere, padişahlara, hanlara ve hakanlara varana dek bir çok şahıs örneklemeleri ve tarihten alıntıların arasına koyulan hayal gücüyle beslenmiş bir kitap.

Bu eseri okumaya başladığınız andan itibaren her satırda farklı duygular yaşayacak, bazen üzülecek, bazen dudağınızın kenarında muzip bir tebessüm oluşacak. Şüphe yok ki bu tarz eserlerin okunması ve okutulması her kitapseverin ve tarih alanına merakı olanların yegane görevi.

Belki yazara yer yer kızacaksınız. Tarihle dalga geçildiğini ve kim bilir bazı cümlelerde bu da olur mu! Dediğiniz olacak belki. Unutulmaması gereken bir hususa yeniden dikkat çekersek, kişileri bu dünyaya getirip tekrar olayları teyit ettiremeyeceğimiz için eserin içinde taşıdığı muazzam hayal gücünü yazarın kaleminden dökülen ince ayrıntıları ve edebi yönünü asla unutmayın.

Kitabın içinde en çok sevdiğim bölümlerden olan 153'üncü sayfadaki "Cennetlik Değilsem Boş Ol Benden!" hadisesini okumanızı özellikle tavsiye ediyorum. Eminim ki kitabı en az benim kadar sizde seveceksiniz.

Tarihi Musahabe
Tarih Sohbetleri
Mümtaz Turhan Tan
166 Sayfa
53 Hadise


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 17.02.2011 05:34 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 09:23
2873

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 1049 yazı bulunmaktadır.