Tek Kelimelik Sözlük - A. Ali Ural, Edebiyat, Bilal CAN

Tek Kelimelik Sözlük - A. Ali Ural yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Tek Kelimelik Sözlük - A. Ali Ural

17.02.2011 18:39 - Bilal CAN
Tek Kelimelik Sözlük - A. Ali Ural

Gönül neyi severse dili onu şerh eder (Yunus Emre)

"Bir kelime olmasaydı, hiçbir kelime olmayacaktı
Bir kelimeyi anlayabilsek, bütün kelimeleri anlayabilecektik.
Bir kelimeye ihtiyacınız var!"

Hayat belki de bu kelimeyi bulmaya çıkan insanların bir toplamıydı. Kün devrinden beri süre gelen bir süreklilik içinde bu kelimeyi bilenler hep şanslı oldu. Bu kelime ile yüceldiler. Bu kelimeyle kendilerini, eşyaları, hakikati, doğruyu, yanlışı bildiler. Beyazı bilirken siyahı bilemezlik etmediler. Doğruyu bilirken eğriyi ve yanlışı da göz ardı etmelidir. İnsan yaratılırken ona isimlerin, kelimelerin sırrı verilmişti. Bu yüzden meleklerden üstün olarak sayıldı. Eşyaların ve nesnelerin isimlerini saydığı için meleklerin ve meleküt âlemindeki varlıkları şaşırttı. Her şey isimleydi, kelimelerleydi.

İsimler ve kelimelerin önemini onlarsız bir hayatı var sayarak düşündüğümüzde önemliliklerini kavrayabiliriz belki. Kelimeler ve isimler olmasaydı nasıl olacaktı. Biz kim olacaktık. İsimlerimiz kulağımıza ezanla fısıldanırken bunun da bir şükür sebebi olduğunu bildik mi hiç.

Ali Ural'da bu kelimeyi bulmak için-o tek kelimeyi bulmak için- yollara koyulmuş. O kelimeyi, o sırrı bulmak için kelimelerin, isimlerin kendinde bıraktığı izleri anlamlandırarak "tek kelimelik sözlük" yazmış. Kendi yüreğinden yüreğimizde iz bırakacak anlamlı kelimeleri dererek bizler için bir demet yapıp sunmuş.

"her şey vardı ve hiçbir şeyin adı yoktu. Kelimelerini arıyordu kâinat; sesini. Her şeyin adı var şimdi fakat hiç bir şey yok ortada. Olmadığımız kişi olduğumuzu söylüyor herkes. Biz o kelimeler miyiz! "

Bütün mesele işte bu son sorunun iziyle var. Bu sorunun cevabıyla başlıyor tüm hikâye. Hani dediğimiz kün devrinde, elest bezminde. Her şey külden ve dumandanken isimler yaratıldı. İnsan bu kelimeleri bilerek büyüdü bu isimlerle eşyaları ve nesnelerin gerçekliğini öğrendi.

İsimler ve kelimeler olmasaydı bu kaos ortamında ne ile bilinecektik!
Ali Ural bu kitabında elli kelimenin anlamını deşerek, arkalarındaki gerçeği bulmak adına anlamlarını kendi yüreğinden seslendirerek derlemiş. Bu yüzden de bu kitap yani sözlük en fazla A. Ali Ural'ın sözlüğü. Kitaptan aldığımız ve faydalandığımız kadar da bizim kitabımız bizim sözlüğümüz.

A. Ali Ural'ın diğer kitaplarında olduğu gibi dilindeki birikim bu eserine de yansımış. Okumalarından ve araştırmalarından biriktirdiği anekdotları yine o güzel anlatımıyla yazmış kitabı.

Öyleydi. Adı aşk olan çiçek bir sarmaşıktı. Ve insanı sarmalayan bir "aşeka" kökünden beslenen kökü de kalbin çarpıntısına bağlayan bir haldeydi. Öyleydi. "tüm tabipler seni tedaviye gelse de/ leyla sözünden başka şifa yok sana" [sevânihu'l uşşak]demişse bu sözü söz başımızdan, üzerimizden, kalbimizden başka sözü bilmez. Tüm sözler ezberimizdeyse bu sözlerin anlamı bir leyla'nın ağzından düşen inciler gibi gönül haznemizi titretmektedir.

"bir sözlüğe ihtiyacım var.
Kaç kelimelik olsun!
Tek."

Tek Kelimelik Sözlük
A. Ali Ural
Şule Yayınları


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 17.02.2011 18:39 - Güncelleme Tarihi: 23.11.2021 17:43
4972

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021. (TYB 2021 Şehir Kitabı Ödülü)
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 300 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 4 kitap bulunmaktadır.