Tembellik Hak Mı?, Düşünce, S. Çelebi

Tembellik Hak Mı? yazısını ve S. Çelebi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Tembellik Hak Mı?

04.03.2019 15:15 - S. Çelebi
Tembellik Hak Mı?

Paul Lafargue 1800'lü yıllarda Küba'da doğmuş ağırlıklı olarak Londra'da yaşamış öfkeli sosyalist bir doktor.

Lafargue derdini anlatırken zaman zaman bizden bir dertliyle dertleşiyormuşuz gibi hissedecek oluyorum sonra derdinin nedenini ve ona getirdiği çözümü duyunca bir toparlanıp kendime geliyorum.

O'nun derdi yaşadığı dönemdeki 15 saatlere varan mesai saatleriymiş, çok haklısınız dertlenmekte diyorum.

İşçinin makine rolüne mahkum edilmesine kızdığını söyledikten sonra, bu düzeni yıkmak için barışçıl, olmazsa şiddet ile getirecekleri yeni düzenden bahsediyor.(elbette bu düzen sosyalizm olacak)

O zaman tüm tutkuları serbest kılacaklarını anlatıyor. O anlatırken fark ediyorum ki insanları fabrikada makine olmaktan kurtarıp sonra onların birer haz makineleri olmalarını istiyor.

Esas işimizin, neden +1 olduğumuzu bulup bulduğumuz misyonumuzu gerçekleştirmek olduğunu söyleyen büyüklerimizden sonra, büyük bir ciddiyetle, esas azami enerji ile güce ancak fiziksel doyum ve gelişim ile ulaşılacağını söyleyen Paul Amca biraz sığ kaçıyor amma ayıp olmasın dinlemeye devam ediyorum.

İnsan dünyada sadece çalışmak için yok, ara vermeli durmalı diyor bir an heyecanlanıyorum evet kesinlikle haklısınız, sonra? diyorum

Ona göre İnsan Haklarından bin kat daha kutsal olan Tembellik Hakları'ndan bahsediyor, Tembellik Hakları1 ilan edilmeliymiş.

Peki sonra? Diyorum

Birkaç mısra dökülüyor dudaklarından

Sevmede hariç/İçmede hariç/Tembellik edelim her şeyde… 2

Yapmayın diyorum, bunun için mi varız yani, sonra, sonrası yok mu?

Biraz susuyor, sonra yavaşça ve umutsuz bir ses tonuyla,' Brüksel'deki kongrede çocuk işçilerin çalışırken şarkı söylemesine izin verilmiş, onlara sayı saymayı da öğreteceklermiş… ne iyilik ama…' diyor

Yine özüne dönüyor öfkesi kaldığı yerden devam ediyor, 'Çocuk celladı bu Hristiyanları kapatacak bir cehennem olmaması üzücü…'

Kim demiş yok diye? diyecek oluyorum, fırsat vermiyor. Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhundan dem vuruyor, din ekonomi ilişkisinden dert yanıyor sonra da işçilere hakaretler ediyor bunca çalışma aşkı için.

Keyiflerinden mi çalışıyorlar, o insanların hayatlarına dair bir fikriniz var mı? diyesim geliyor yine vazgeçiyorum, dinlemiyor zaten. Sessizce kalkıyorum, diğerlerine anlatmaya devam ediyor. Sesi geliyor, afedersiniz kapitalistlerin dillerini koparıp itlere vermekten falan bahsediyor adımlarımı sıklaştırıp uzaklaşıyorum.

Sonradan duyuyorum, Marx'ın da kızı olan eşiyle birlikte birkaç sene sonra 69 yaşında intihar etmişler. Kayınpederinin deyimiyle afyonsuz yaşadı siyanürle öldü geriye bir yığın öfke bıraktı, doyuma ulaşmış fiziği de şimdilerde toprak olmuş olmalı…

Ve bir de kitapları. Geçenlerde kitapçı da raflardan birinde adını görünce dönüp baktım, o gün bize anlattıklarını yazmış, Tembellik Hakkı, kapağı açınca gördüğüm mısra şaşırtmadı beni:

Sevmede hariç,

İçmede hariç

Tembellik edelim her şeyde.

Tembellik Hakkı
Paul Lafargue
Alfa Yayınları
79 sayfa


Yazar: S. Çelebi - Yayın Tarihi: 04.03.2019 15:15 - Güncelleme Tarihi: 24.11.2021 01:32
1305

S. Çelebi Hakkında

S. Çelebi

1992 yılında Ankara'da doğdu. Lise eğitimini Özel Nenehatun Okulları'nda tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisansını tamamladı. Aynı üniversitede Sosyoloji bölümünde yandal eğitimi aldı. Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Bölümü'ndeki eğitiminin de sonuna gelmiş bulunmakta. Yaygın eğitim faaliyetleri ve kitap değerlendirme yazıları ile meşgul. 

S. Çelebi ismine kayıtlı 34 yazı bulunmaktadır.