Temmuz Dergisinin 30. Sayısı Yayımlandı: Arkadaş, Şimd, Dergi, Dergihaber

Temmuz Dergisinin 30. Sayısı Yayımlandı: Arkadaş, Şimdi Yalnız Savaş yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizde

Temmuz Dergisinin 30. Sayısı Yayımlandı: Arkadaş, Şimdi Yalnız Savaş

18.03.2019 12:01 - Dergihaber
Temmuz Dergisinin 30. Sayısı Yayımlandı: Arkadaş, Şimdi Yalnız Savaş

Aylık edebiyat, sanat ve fikriyat dergisi Temmuz, 30. sayısıyla raflardaki yerini aldı. Temmuz, Mart sayısında da okuyucuya yine zengin bir içerik sunuyor.

Mart sayısında kapağa "Arkadaş/Şimdi yalnız savaş" dizeleri taşınmış. "Söz, Şehidin Nişanesidir!" isimli giriş yazısında, Mısır'da idam edilen dokuz kardeşimizin yürüdüğü o kutlu yol ve bu yolculuğa hazırlanan yiğitlerin sevdasına değinilmiş.

Temmuz her zamanki gibi Üstad Hasan Aycın'ın etkileyici bir çizgisi ile sayfalarını aralıyor. Mart sayısında birçok güzel şiire de yer verilmiş. 30. sayıya şiirleriyle katkı sunan şairler: Mehmet Akif Öztürk, Necati Atilla Soykan, Ahmet Ardıç, Ayşe Altıntaş, Mehmet Gemci.

Mart sayısında öykü türünde de farklı hikâyeleri okuyucuyla buluşturan metinler yer alıyor. 30. sayıda öyküleriyle dergimizde yer alan isimler: Sadullah Taşçı, Hakan Kaya, Merve Can, Ümit Köksal, Hikmet Dündar, Ercan Ata. Bu sayıda ayrıca William Faulkner'ın "Kurak Eylül" isimli öyküsünün İbrahim Alpay tarafından yapılan çevirisi de yer alıyor.

30. sayıda Mustafa Özel "İslamî Edebiyatın Öncüsü: Necîb Kîlânî" başlıklı yazısında ülkemizde pek tanınmayan Kîlânî'nin edebiyat ve düşünce dünyasını keşfetmemizi sağlıyor. Necmi Küçük "Uçakta Bir Şair: Fevzî el-Ma'lûf" adlı çalışmasında, Arap dili ve edebiyatına çok önemli hizmetlerde bulunmuş ve Güney Mehcer edebiyatının önde gelen şairlerinden Fevzî Ma'lûf'u Temmuz okurlarına tanıtıyor.

Mart sayısında; Mehmet Mortaş "Dijital Dünyada Duygusal Sendromlar", Mehmet Akif Şahin "Çocuklar, Yollar ve Biz", Serkan Akın "Kısır Bir Döngü" başlığını taşıyan denemeleriyle yer alıyorlar.

Mine İzgi, bir döneme damgasını vuran ve birçok insanın üzerinde emeği bulunan Şule Yüksel Şenler'in çabalarını, verdiği emeği ve çektiği sıkıntıları "Okyanus Yürekli Kadın" başlığı altında ele alıyor. Kemal Kurak ise bu sayıda, "Parçalı Yazılar" isimli yazısında, birçok başlık altında, yaşama dair kısa kısa değinileri okuyucunun dikkatine sunuyor.

Temmuz'un 30. sayısında Hüseyin Cömert "Militan Kahvesi" adlı yazısında Yunus Develi'nin aynı adlı romanını değerlendirirken Mehmet Akif Öztürk "Madene Doğru: Bir Arayış Hikâyesi" isimli çalışmasında Natsume Soseki'nin Madenci isimli romanını okuyucuya tanıtıyor. Derginin son sayfasında Necmettin Asma Mısır'da idam edilen dokuz şehidin portresini yaptığı bir çizimle yer alıyor.

Temmuz dergisi, Mart sayısında, İLMA isimli fantastik roman serisiyle tanınan ve ömrünün yarısından fazlasını cezaevinde geçiren Abdülselam Durmaz ile yapılan kapsamlı bir röportajı sayfalarına taşıyor. "Karşı Çıktığımız Şey, Batının Yıkıcı Kültürel Hegemonyasıdır" başlığını taşıyan röportajda, Bünyamin Sevim'in sorularına Durmaz'ın verdiği ayrıntılı cevaplarla yazarın hayatını, edebi birikimini, fantastik roman evreniyle ilişkisini ve bundan sonraki yazma serüvenini tanıma imkânı buluyoruz.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 18.03.2019 12:01 - Güncelleme Tarihi: 04.12.2021 23:31
1238

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 922 yazı bulunmaktadır.