Tyb İstanbul’da Balkan Şiir Gecesi Düzenlendi, Haber, Alıntı

Tyb İstanbul’da Balkan Şiir Gecesi Düzenlendi yazısını ve Alıntı yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Tyb İstanbul’da Balkan Şiir Gecesi Düzenlendi

07.11.2020 11:00 - Alıntı
Tyb İstanbul’da Balkan Şiir Gecesi Düzenlendi

Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığının desteği, Köprü Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği ile Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nin organizasyonuyla "Balkan Şiir Gecesi" etkinliği düzenlendi.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nin faaliyetlerini yürüttüğü tarihi Kızlarağası Medresesi'ndeki etkinliğe, Kuzey Makedonya'nın İstanbul Başkonsolosu Aktan Ago, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği Genel Başkanı Hüsrev Emin, Köprü Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği Başkan Vekili Mehmed Arif ve TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı'nın yanı sıra Balkan coğrafyasından farklı milletlere mensup yazar ve şairler katıldı.

"Balkan Şiir Gecesi'ni İstanbul'da geleneksel hale getirmek istiyoruz"

Şair Seyhan Yakupi'nin sunuculuğunu üstlendiği etkinlikte konuşan Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği Genel Başkanı Hüsrev Emin, Balkanlar ve Türkiye arasında şiirle ve şairlerle yeni köprüler kurmayı amaçladıklarını belirterek, 6 yıldır Üsküp'te "Türkçe Şiir Gecesi" düzenlediklerini, İstanbul'da ise ilk kez "Balkan Şiir Gecesi" yaptıklarını söyledi.

Emin, Türk edebiyatının önemli şairlerinden Yahya Kemal'in Üsküp doğumlu olduğunu vurgulayarak, "Gönül coğrafyamızın başkentliğini yapmış İstanbul'a Balkanlar'dan gelerek şiirler okuyarak kaynaşmayı hedefliyoruz. Osmanlı'dan kalan birlikteliğimizi, samimiyetimizi şiirlerle ve edebiyatla daha da geliştirmek için böyle bir etkinlik yaptık. Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığına ve Türkiye Yazarlar Birliğine desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

"Edebiyatın mesafeleri birleştirme rolü var"

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı ise İzmir'de meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara da şifa dileyerek başladığı konuşmasını, şu sözlerle sürdürdü:

"her ne kadar salgın dolayısıyla mesafeli olmamız söylense de Edebiyatın mesafeleri birleştirme rolü var. Bugün bizi burada şiir birleştirdi, buluşturdu, tanıştırdı ve kaynaştırdı. İnşallah, bundan sonraki zamanlarda da ortak faaliyetlerle buluşmaya devam ederiz. Köprü Kültür, Sanat ve Eğitim Derneğini ve Köprü dergisini yıllardan beri takip ediyoruz. Gerçekten Balkanlarla Türkiye arasında köprü vazifesini hakkıyla yürütüyor. Bu vesileyle emek verenlere şükranlarımı sunuyorum. Balkanlar bizim edebiyatımızda çok canlı bir şekilde işlenmiş ve işlenmeye de devam ediyor. Özellikle Yahya Kemal edebiyatımıza Balkanların ruhunu nakış nakış işlemiştir. Günümüz şairleri de Yahya Kemal'in izinden giderek o ruhu daima diri tutacaktır. Buna yürekten inanıyoruz. Balkanlar bizim bir parçamız. Biz aynı medeniyetin çocuklarıyız. Birbirinden ayrı düşürülmüş bağları koparılmaya çalışılmış olsak da kültürle sanatla aramızdaki köklü bağları yeniden kavileştireceğiz. Türk milletinin kalbi Balkanlarla birlikte atmaktadır. Anadoludaki bir anne dünya gözüyle hiç görmediği Rumeli'nin türkülerini dinlerken gözyaşlarını tutamaz. Bu mübarek duygular bizim kardeşliğimizin ebedi ezeli olduğunun göstergesidir.

"Balkan Şiir Gecesi" etkiliğinde, şairler Baco Nikolovski, Lira Bojku, Sadi Karademir, Sevdija Abdulova, Leyla Şerif Emin, Suada H. Aydarpasiç, Mümin Ali ve Mehmet Arif şiir okudu.

Etkinlikte ayrıca, Uluslararası Balkan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyhan Murtezan İbrahimi, Türkçe, Makedonca ve Arnavutça olarak "Balkan Edebiyatı" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Yaklaşık 2 saat süren program, şiir okuyan şairlere hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Anadolu Ajansı kaynaklı bu haberi Anadolu Ajansı haber sayfasından alıntılıyoruz.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/kultur-sanat/tyb-istanbul-subesinde-balkan-siir-gecesi-duzenlendi/2026581


Yazar: Alıntı - Yayın Tarihi: 07.11.2020 11:00 - Güncelleme Tarihi: 25.11.2021 15:14
3088

Alıntı Hakkında

Alıntı

Genelde kaynak göstererek arada ise sadece atıf yaparak farklı sitelerdeki içerikleri sitemizde yayımladığımız oluyor. Kaynak vermediğimiz içerik için lütfen uyarın, düzeltelim.

Alıntı ismine kayıtlı 97 yazı bulunmaktadır.