Uzun Yürüyüş sahibi bir İrticacı, Tarih, Ferhat ÖZBADEM

Uzun Yürüyüş sahibi bir İrticacı yazısını ve Ferhat ÖZBADEM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Uzun Yürüyüş sahibi bir İrticacı

13.07.2012 10:04 - Ferhat ÖZBADEM
Uzun Yürüyüş sahibi bir İrticacı

28 Şubat sürecini romanlaştırıyor Medrese-i Yusufiyeli Orhan Çam..

Bu memlekette 28 Şubat süreci ile ilgili olarak hemen herkes konuştu. Bir kesim insan hariç: O süreçte tutuklanan, işkence gören ve hapis yatanlar. Durup dururken neden bu insanları gündeme getirdiğimizi merak edenler olacaktır. Belki de en fazla vefalı olmamız gerekirken en az vefa göstermiş olmamızın verdiği bir vicdan azabı sebebi ile bu insanları gündeme alıyoruzdur.

Orhan Çam'ın Uzun Yürüyüş'ü tarihe düşülen bir not

Bu insanların yaşadıklarını kitaplaştırmaması gerçek anlamda bir kayıp. Fakat istisna şahsiyetler o günlerde yaşadıklarını kitaplaştırıp tarihe not düşmüşlerdir. Bu güzel insanlardan biri de Orhan Çam'dır. Maraş'ta tutuklanıp, uzun süre hapis yatan bu güzel insan yaşadıklarını Uzun Yürüyüş adlı roman ile tarihe not düşme vazifesini yerine getirdi.

Mayıs 2004'te Misyon Yayınları'ndan çıkan bu kitap, o dönemin sessiz mazlumlarının yaşadıklarını ayrıntıları ile ele alıyor. Özellikle ruhî yönden yaşanılan kırılmaların ne denli büyük bir deprem etkisi yaptığı açıkça görülebiliyor. O süreçte mağdur olan insanların aileleri ve yakın çevrelerinin yaşadığı sıkıntı ve handikaplar kitapta özellikle göze çarpıyor.

Orhan Çam denince akla gelenler

Uzun Yürüyüş, Orhan Bey'in ilk yayınlanmış kitabı. Cezaevi sürecinden önce farklı dergilerde ilmî yazılarını yayınlıyordu. Anadolu coğrafyasında hakkın savunucusu olmak dışında hiçbir derdi olmayan bu güzel insan şu sıralar sivil inisiyatif alanında çalışmalar yapmakta...

Orhan Çam dendiğinde aklıma gelen birkaç cümle:
-Güzel insanların yolu bir şekilde Yusuf'un medresesine düşüyor.
-Vefa Müslüman üzerinde şık durur.
-Gözlerindeki umut ile çevresini besleyen bir pınar.
-Rahlesinden ışık saçan adam.
İrticacı da yakında kitapçılarda

Yazarın, 28 Şubat sürecinde yaşananları bir sonraki nesle aktarmak niyeti ile kaleme aldığı yeni çalışması İrticacı romanın da bittiğini ve baskıya hazır hale geldiği müjdesini buradan vermiş olayım. Kitap basılmadan okuma imkânı bulduğum İrticacı, o günleri hatırlayıp dersler çıkarmak noktasında önemli bir çalışma olmuş.
Darbe süreçlerinde mağdur olan Müslümanlar, bu zamanın bedel ödemiş ashabı hükmündedir. Bu vesile ile vefa borcumuzu ödemeye çalışmış olalım.

Bu yazı Dünya Bizim sitesinden alıntılanmıştır.

Kaynak: https://www.dunyabizim.com/mercek-alti/uzun-yuruyus-sahibi-bir-irticaci-h10351.html


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 13.07.2012 10:04 - Güncelleme Tarihi: 25.11.2021 13:46
2591

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

Düşünce: 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed

Araştırma: Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları

Roman: Brezilya, Muaz, Muhammed Mursi, Saffan Bin Muattal

Şiir: Ebrulim.

Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

SERİ ÇALIŞMALARI

Tavsiyeler Serisi (10 Kitap):

Aliya İzzetbegoviç, Fethi Yeken, Hasan El Benna, Hasan En Nedvi, Malcolm X, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El Karadavi

Roman (Beşir Serisi, 6 Kitap):

Beşir ve Sultan Abdulhamid, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Gazali, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Selahaddin Eyyubi.

Biyografik Roman (Öncüler Serisi, 14 Kitap):

Aliya, Hasan el Benna, Malcolm X,  Mehmet Akif, Mehmet Akif İnan, Meryem Cemile, Metin Yüksel, Mevdudi, Muhammed Ali, Necip Fazıl, Ömer Muhtar, Said Halim Paşa, Seyyid Kutub, Zeynep Gazali.

Mesajlar Serisi (15 Kitap)

Ali Fuat Başgil, Aliya İzzetbegoviç, Cemil Meriç, Fethi Yeken, Hasan El-Benna, Hasan En-Nedvi, Malcolm X, Mehmet Akif Ersoy, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El-Karadavi

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 208 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 17 kitap bulunmaktadır.