Yangın Merdiveni - A. Ali Ural, Edebiyat, Bilal CAN

Yangın Merdiveni - A. Ali Ural yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Yangın Merdiveni - A. Ali Ural

15.02.2011 22:53 - Bilal CAN
Yangın Merdiveni - A. Ali Ural

"Basamakları inerken
Bütün sonlara hazır olun!"

26 eşsiz öyküden ulaşan hikayenin her bir öyküsünde kaçan, çıkış arayan, bu çıkışta kendini kurtarmaya çalışanların hikayelerini okuyacağımız bir kitap.

A. Ali Ural'ın dilindeki olayların hikâyeye dönüşmesi ortaya güzel bir kitap çıkartmış. Kapağını Ramazan Erkut tasarlamış. 5. Baskısını okuduğum kitap yangında ilk kurtarılacak kitaplar arasında benim için.

A. Ali Ural'ı takip edenler dilindeki ironiyi her zaman görmüştür. Yazdığı kitaplara her zaman biraz yerleştirmiştir bunu ustalıkla.

"çünkü külüstür bir yağmur yağıyor şehre. Gıcırtıyla, ince ince yağıyor."

Benzetmeleri ve olay örgüsüne göre biraz dikkat isteyen yazılardan oluşmuş kitap. Bu yüzden bazen başa dönmek gerekebilir.

"hayır başını öne eğmeyeceksin artık. Her gün şehrin meydanında toplanıp şemsiyeleri açarak yağmur duasına çıkan putperestlerin arasından ayrıldım. Düğmesine basıldığında gökyüzünü karartan şemsiyelerin saltanatına son veriyorum. Bugün iskeledeki satıca yağmurluğumu göstereceğim."

Merdiven dergisinde bu başlıkta yazdığı öykümsü yazıları toplamıştır bu kitabında. Çok söze gerek yok A. Ali Ural bu kitabında bir kaçışın anatomisini tutup bizlere sunuyor.

Matador yazısındaki ironik dil ve anlatımı anlamak için sonundaki cümleyi sesli okumam gerekti. "O ne, tribünlerde binlerce boğa oturuyor"

Biletsiz yolcu'da o ruh halinin analizini en iyi tasvir eden cümle "ölüm korkusundan daha büyük bir korkum vardı BEN BU DURAKTA İNMEYECEKTİM"

Nöbetçi eczane'de kuzu soran müşteriye bakarken elindeki kâğıtla eczaneleri dolaşan adamın elindeki kâğıtta bir şey yazmadığını öğrendiğimizde yazı bitmişti:

"suyun donacağını, ince buz tabakasından, kaynayacağı, küçük kabarcıklardan taşacağı yükselen köpüklerden anlaşılır. Mektubun ne zaman geleceği anlaşılmaz. Postacılar hala yürüyorlarsa mektup hayattadır; ayakları sızlıyorsa yağmur yağacak, postacılar yürüyorsa mektup gelecektir"

Öyledi. Postacılar hala geliyorsa demek ki beklediğimiz mektuplar elbet bir gün gelecekti. O mektup geldiğinde kalbimize saplamayız umarım mektup açacağını.

Yangın Merdiveni
A. Ali Ural
Şule Yayınları


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 15.02.2011 22:53 - Güncelleme Tarihi: 22.11.2021 09:46
3903

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021. (TYB 2021 Şehir Kitabı Ödülü)
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 300 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 4 kitap bulunmaktadır.