Yasaklar Ne Zaman Delinir?, Edebiyat, Misafir Köşesi

Yasaklar Ne Zaman Delinir? yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Yasaklar Ne Zaman Delinir?

12.11.2014 09:20 - Misafir Köşesi
Yasaklar Ne Zaman Delinir?

Yakup Çak, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

Belki de en büyük yolculuk insanın kendi iç dünyasına yaptığı yolculuktur. Öyle ki bu yolculukta insan gözünün göreceği tek şey hayalleri, kulaklarının duyacağı tek ses ise içindeki kendisinin sesidir. İnsanın kendini keşfi dersek yanlış olmaz sanırım. Bütün tabuların yıkılacağı, bütün alışkanlıkların farklı bir gözle görülebileceği, dahası insanın kendi içindeki kişiyle tanışabileceği bir yolculuktur.

Gözlerini kapattığın zaman gözkapaklarının altındaki dünyadan bahsediyorum. Sadece sana özel, sadece senin görebileceğin bir dünya... Ve bu dünyaya açtığın küçük pencereler vardır. Kimisine duygular şahitlik eder, kimisi ne de gerçeklikler. Bedenin yaşadığı dünyanın aksine hudutsuz bir dünyadan açılan küçük pencerelerden bakmaktır farkındalık.

İnsanın gördüğü şeyler, olaylar ve kısacası hayatım dediği her şey, sadece gördüğü ve farkında olabildiği kadarıdır. Yoksa insanın fark etmediği ne varsa onun hayatı olamaz. Sınırların zorlandığı, gerçekle hayalin harmanlandığı, olurlar ve olmazların bir çırpıda gönül süzgecinden geçirildiği bu dünyadan bir selamdır tefekkür.

İnsan fıtratı gereği olsa gerek, her zaman sınırlarda dolaşmanın cazibesinedayanamaz. Gerek dünyadaki güzelliklerin ve gerek en tehlikeli hadiselerin merkezinde olmasa da en yakında olmaya karşı, dayanılmaz bir arzu duyar. Bunu gündelik hadiselerin içinden tutun da en edebi eserlere imza atan büyük düşünceli insanlara varan kadar her sınıftan insanın belki de en büyük zaaflarındandır.

Yasak Delme Saat'iyle bu dünyaya bir gezintiye çıkaran yazarın uçlarda gezintisi ve bunu yaparken kelimelerle adeta oyun oynadığı görülüyor. Bir deneme kitabı olmasına rağmen, şiirsel bir dil kullanılmıştır. Aynı zamanda küçük öyküleriyle de bu üç alanı da içinde barındıran bir kitaptır.

İçindeki o tertemiz çocuksu sevdalarına Kar ve Gül ile selam gönderirken, kış günlerinde kaydığı kızaklarını ve kardan adamları sevdasına şahit tutuyor. Tabiata olan hayranlığı neredeyse bütün konular içinde kendisini gösteriyor ve betimlemelerle insanı o hayalindeki dünyada başarılı bir şekilde gezdiriyor. Akrebin gösterdiği yolda yürüyorken, dostlarıyla birlikte çıktıkları yolculuk esnasında ayakkabılarının diliyle yaptıkları icatları güzel bir hikaye ile anlatmaktadır.

İçindeki ben-i ile konuşurken, hayal ile gerçek arasında incecik bir perdenin varlığı ve bazen ikisini birbirine karıştırdığını fark edersiniz. Zaten niyeti de sizin farkındalığını ortaya çıkarmaktır. -Düşlerimin kaydını tutamaz oldum. Ben, bende değilken bunları kayıt altına alacak, depresif bir fotoğraf makinası arıyorum... Evet, insanın düşleri vardı, hani herkesin olduğu gibi, ama günlük yaşantının hızında çoğunu unuttuğu düşleri...

Yazar kendi iç dünyasındaki fikirleri, gerçek hayatla özdeşleştiriyorken, kimi zaman tabiatla, kimi zaman hayvanlarla, kimi zaman şehirlerle konuşur. Konuşurken sevdasından, hayallerinden, ve en önemlisi farkında olduğu farkındalıklardan bahseder.

Kitap içindeki bazı konular ise, mektup tarzındadır. Daha önce yaşadığı olayları, gittiği şehirleri, köyleri ve oradaki anılarını yazmıştır. Daha çok insanın içindeki aşk kavramına kendi bakış açısına göre bir yorum getirmiştir. İnsanın iç dünyasındaki aşkı daha çok özümseme, onun suretini tabiata ve çevresindeki hadiselere izafe etmektedir.

Bazı yasaklar delinmek için vardır ve delmek yürek ister. Kardeşlik, huzur, sevinç, mutluluk, sevgi, aşk, özgürlük... Gün gelir bir yerlerde engellere ve yasaklara takılır. Bu öyle bir yasaktır ki yasalardan daha sert, daha katıdır. Engelleri aşmak, o yasakları delmek için kesici ve delici alet kullanmak mümkün değildir. O yasaklar, ancak düş ve kalemin gücüyle delinebilir. H. İhsan Sönmez, yeryüzünün hedonist ayartısına kapılmadan, özgürlüğe engel kaleleri birer birer fethediyor...

Yasak delme saati, kısacası insanı kendi iç dünyasında sınırsız bir sefere çıkarıyor ve bütün kavramları yeniden yorumluyor. Denemenin o eşsiz dünyasında, doyasıya seyahat fırsatı sunan ve oldukça akıcı, sıcak, samimi bir üsluba sahip olan Yasak Delme Saati, Ferfir Yayınları tarafından okuyucuya ulaştırılmaktadır.

Yasak Delme Saati
H. İhsan Sönmez
Ferfir Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 12.11.2014 09:20 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 15:05
2338

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 820 yazı bulunmaktadır.