Yedi İklim Dergisi 327. Sayı Yayımlandı, Dergi, Dergihaber

Yedi İklim Dergisi 327. Sayı Yayımlandı yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Yedi İklim Dergisi 327. Sayı Yayımlandı

10.06.2017 09:00 - Dergihaber
Yedi İklim Dergisi 327. Sayı Yayımlandı

ruhun miracı oruç...

Kutlu Ramazan ayına girerken Yedi İklim Dergisi, okuyucularını Haziran 327. sayısı ile karşılıyor. ''Oruç Zamanı'' adlı selamlama yazısıyla Osman Bayraktar, gerçekleşmesi elzem bir mefhumla yazısını sonlandırıyor; ''Oruç sadece bireyi değil toplumu, sokağı ve şehri de değiştirir.''

Hasan Aycın çizgisinden sonra şiir bölümüne geçiyoruz. Mustafa Aydoğan ''Dünyanın Duymadığı Yeni Bir Lehçe'', Şakir Kurtulmuş ''Efendim'', Ethem Erdoğan ''İmgeden Kaçış'', İsmail Söylemez ''Posta Kutusuna Kilitli Son Merhaba Kırıntılarından Derlenmiş İtiraf Babında'' isimli şiirleriyle bu bölümde adları geçen şairlerimizden sadece birkaçı.

''Gecenin Son Durağı'' adlı öyküsüyle Ali Haydar Haksal açıyor hikaye kapılarını. Nurettin Durman ''Kalfa Aranıyor'', İbrahim Eyibilir ''Sofra'', İsmail Demirel ''Gönle Düşen'' isimli öyküleriyle dergide yerlerini alırken, Osman Koca ''Bay Anton'' adlı öyküsüyle -kuvvetle muhtemel- çift katmanlı anlatı tekniğini gözler önüne seriyor.

dünya, batıdan büyük...

Deneme-inceleme yazılarıyla derlenen bir başka bölüme başlıyoruz bu kez. ''Bacada Ezan Sesi'' adlı deneme, dergide ilgi çeken yazılardan biri. Osman Bayraktar işlevsellik ve estetiğin kesişme alanı olarak nitelendirdiği minarelere, bu yazıyla bir farkındalık getiriyor. Yine Haksal, geçen sayıdaki ''Tolstoy'un Kilise Hristiyanlığına Karşı Din Arayışı'' adlı incelemesini devam ettiriyor. Dr. Lale Demirtürk ''Dünya Edebiyatı Batı'dan Büyüktür: Küreselleşme, İnsan ve Edebiyat'', Kemal Kahraman ''Hollanda'da Birkaç Gün II'' ve Yakup Şafak ''Mücahidin-i Mevleviyye Kumandanı Veled Çelebi'nin Birinci Dünya Savaşı Yıllarında Suriye-Filistin Cephesinde Tuttuğu Notlar'' adlı incelemeleriyle bu bölümde yerlerini alıyorlar.

çeviri şiir ve metinler...

Şiir ve öykülerle hazırlanmış ikinci bölümde; İsmail Söylemez, Sohrab-i Sipihri'nin ''Serüven'' adlı şiirini Farsçadan; Fatma Sevde Ünal, Ralp Waldo Emerson'nın ''Geçmiş'' adlı şiirini İngilizceden; İbrahim Deniz, Kostantin Balmont' un ''Kuğu'' adlı şiirini Rusçadan çeviriyor. Reşide Gürses ise John Collier'den bir hikaye sunuyor bizlere. Yusuf Bilal Aydeniz, İsmail Delihasan, Güven Fatsa, Abdullah Enis Savaş, Zehra Peker şiirleriyle; Sevgi Korkusuz, Abdülvahap Dirin, Sercan Ceylan, Meral Köse ve Sefa Toprak'ta öyküleriyle bu bölümde olan isimlerden bazıları.

Şiir ve öyküden sonra Furkan Murat Sağlam, usta öykücü Osman Koca ile yayımlanan son kitabı ''Söz Cangılı'' üzerinden bir söyleşi gerçekleştiriyor. Yeni Okumlar Değiniler'de bu sayı; Samiha Ayverdi'nin Bir Dünyadan Bir Dünyaya adlı kitabını İsmail Demirel'den, Tunus edebiyatının öncü ismi Mahmud el-Mes'aidi'yi Cazye Deniz Köroğlu'ndan dinliyoruz. Ethem Erdoğan ''Okuma Notları''nda Kütahya' da gerçekleştirilen Zarif Çocuk Kitap Okuma Yarışması'nı aktarırken Dr. Raşide Gürses ise 4 Mayıs- 9 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen 8. Uluslararası Dergi Fuarı'ndan bahsediyor.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 10.06.2017 09:00 - Güncelleme Tarihi: 06.06.2017 11:40
2172

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 938 yazı bulunmaktadır.