YEDİ İKLİM DOLU DOPDOLU, Dergi, Dergihaber

YEDİ İKLİM DOLU DOPDOLU yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

YEDİ İKLİM DOLU DOPDOLU

09.12.2014 09:37 - Dergihaber
YEDİ İKLİM DOLU DOPDOLU

Sema DURAL yazdı.

Yedi İklim Dergisi'nin Aralık sayısı dopdolu içeriğiyle edebiyat, kültür ve sanat sever okurların meraklarını celp edecek gibi görünüyor. 297.sayısıyla sahneye çıkan dergi; kültür, medeniyet, edebiyat ve sanat başlıkları altında değerli isimleri ve eserlerini ağırlamaya bu sayıda da devam ediyor.

Aralık sayısında okuyucuyu yerli ve yabancı pek çok hikaye, şiir ve makale karşılıyor. Ali Haydar Haksal, Ethem Erdoğan, Osman Koca, Serdar Kacır ve Gökhan Serter gibi düşünce dünyamızın önemli isimlerine ait yazılar, okuyucuyu düşündürürken bir yandan da keyif veriyor. Yerli yazarlara ait hikaye ve şiirlerin yanı sıra; öykü ve romanları İtalyanca, Arapça, Almanca ve Danca'ya çevrilmiş İranlı yazar Nâhid Tabatabâî'nin "Rüzgarın Unutturdukları" adlı hikâyesi okuyucuyla buluşuyor. Bir diğer çeviri eser ise İtalyan Elsa Morente'nin "Genç Evliler" adlı hikayesi. Şiir ve hikaye bağlamında farklı kültürlere, farklı coğrafyalara ait çevirilere yer verilmesi okura kıyasın yanı sıra geniş bir perspektiften bakma imkânı da sağlıyor.

Bu sayıda Türk düşünce ve edebiyatında önemli bir isim olan Nuri Pakdil üzerine onu çok yakından tanıyan dergici ve yazar Hüseyin Su'yla yapılan röportaj,Nuri Pakdil'i daha yakından tanımamıza olanak sağlıyor. Röportajı gerçekleştiren ve sorduğu sorularla alanına hakim bir görüntü sergileyen Rüveyda Durmaz Kılıç iyi bir iş çıkarmış. Sayesinde üstadın; kültür, sanat ve edebiyat dünyamızın dününe, bugününe ve yarınına olan etkileri konusuna farkındalık getiriliyor.

Aralık sayısında dikkatimizi çeken bir başka çeviri ise İranlı fotoğraf sanatçısı Kourosh Adim ile sanatı üzerine yapılan röportaj. Çalışmaları dünya çapında bilinen ve sergilenen, fotoğraflarında genellikle siyah-beyazı tercih eden sanatçının güzellik algısı hakkındaki fikir sahibi oluyoruz. Sembolizm, şiir ve güzellik açısından Fars kültürünün güzellik anlayışının sanatçı ve sanatı üzerindeki etkileri kendini gösteriyor. Sanatçının sanatının merkezine "yücelik" ve "yükselme" kavramlarını aldığını görüyoruz.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 09.12.2014 09:37 - Güncelleme Tarihi: 17.11.2021 09:11
2763

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 938 yazı bulunmaktadır.