Yedi İklim Şubat Sayısı Yayınlandı, Dergi, Dergihaber

Yedi İklim Şubat Sayısı Yayınlandı yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Yedi İklim Şubat Sayısı Yayınlandı

03.02.2016 11:11 - Dergihaber
Yedi İklim Şubat Sayısı Yayınlandı

 Yedi İklim, Şubat ayında 311. sayısıyla okuruylatekrar buluşuyor. Kültür, sanat ve edebiyat dünyamıza dopdolu içeriğiyle bu ay da katkılarına devam ediyor.Şubat sayısının kapağıbu ay da özel bir dosyayla karşılaşacağımızın sinyallerini veriyor. Bu sayıda, usta öykücü Osman Koca için hazırlanmış dosya, öykü meraklılarının, bu alanda söz sahibi olmak isteyenlerin oldukça dikkatini çekeceğe benziyor.

 Geleneksel hale gelen selamlama yazısındaOsman Bayraktar,“Mevsimler” adıyla kaleme aldığı yazısında, insanın akıllı bir varlık olması dolayısıyla ekstra sorumluluk sahibi olduğunu söylüyor. Sayıları az da olsa erdemli insanların varlığından ötürü umutlu olduğunu dile getiriyor. Dünyadaki düzeni altüst eden şeyin insanoğlunun sahip olduğu ihtiras olarak gören Bayraktar, “biz kendi ellerimizle bozmadığımız sürece her mevsim rahmettir” diyor. Yazının devamında Yedi İklim’in genç yeteneklere tanıdığı fırsatlara değiniyor. Osman Koca dosyasına atıfta bulunarak, bu genç yeteneğin yalnızca öykü alanında değil, eleştirmenlik alanında da etkili bir isim olduğuna dikkat çekiyor.

 Artık geleneksel hale gelen, derginin görsel yönüne katkı sağlayan isimlerin başında yer alan Hasan Aycın, sürü psikolojisine atıfta bulunan çizgisiyle manidar bir gönderme yapıyor.Mustafa Cemil Efe, “Ya Hannan, Ya Mennan” hattı ile görselliği farklı bir boyutuyla sunmaya devam ediyor. Melike Büyükçolpan ise Osman Koca özel dosyasına katkı mahiyetinde “Osman Koca portresi”yle karşımıza çıkıyor.

 311. sayının ilk sıralarında derginin şiir hanesinde Nihay Hayri Azamat, Arif Ay, Ethem Erdoğan, Hatice Çay, Abdurrahman Ekinci, Gökhan Serter, İsmail Söylemez, Berat Bıyıklı, Ömer Hatunoğlu, Mehmet Tepe, Sulhi Ceylan ve Ali Kemal Akdeniz gibi usta şairler dikkat çekiyor. Bu bölümde “Rüya Toplayıcıları”, “Tepelerde Savaş Bitti Mi?”, “Aşk ve Soluk” ve “Yaşamak Yorunca” gibi şiirler yer alıyor.

Derginin birinci bölümünde Ali Haydar Haksal, "Belki ve Tuhaf "adıyla bir öykü kaleme alıyor. Sonrasında Fatma Sevde Haksal bir çeviri sunuyor bizlere. William Faulkner’dan “Doktor Martino” çevirisini okuma fırsatı elde ediyoruz. Nesrin Karavar ise Halil Barcana’dan bir çeviriyle katkı sağlıyor bu sayıya.

311.sayının Osman Koca için hazırlanmış özel bir dosya niteliğinde olduğunu görüyoruz. Derginin 30 ila 70. sayfaları arası usta öykücü Osman Koca’ya ayrılmış. Melike Büyükçolpan’ın portresiyle giriş yapılan dosyanın açılışı Osman Koca’ya ait “Oyunbazlar” adlı öyküyle yapılıyor. Dosyanın devamında önemli isimler Osman Koca’yı ve eserlerini anlatmaya başlıyor birer birer. Ali Haydar Haksal “Osman Koca:Gayret ve Samimiyet Kişiliği”, Mehmet Özger “Osman Koca’nın Öykü Teorisine Dair Yazıları”,İsmail Demirel “İlhamını Hayattan Alan İronik Öyküler”, Gökhan Serter “,Osman Koca Öyküsü:Düş ve Gerçek” yazılarıyla Koca’nın kişisel ve yazınsal özelliklerine dair tahlillerde bulunuyorlar. Devamında Osman Koca’nın eserleri tek tek ele alınıyor. Nuhan Nebi Çam “Vakit Arası”nı, Sema Dural “Lobelya’da Biçim ve Biçemsel Özgünlük Arayışları”nı, Harun Yakarer “Toplumsal Sorunlar: Gönül Bağı”nı, Hayrunnisa Biçkes “Çocuk Hikayecisi Osman Koca”yı, Hamide Coşkun “Deneysel ve Tematik Açıdan Vakit Arası”nı, Semira Hilal Aktürk “Fantastik ve Gotik Bir Anlatıcı: Osman Koca”yı, İbrahim Eyibilir, yazarın Düşnane adlı kitabında yer alan hikayesi “Buzdan Kalpler”i, Fatma Kevser Sümer “Uzamsal Öykü Anlatısı Açısından Yitik Ben”i ve Feyruz Tekdemir “Gönül Bağı”nı masaya yatırıyor.

Derginin ikinci bölümünde karşımıza çıkan diğer şiirler ise Bilal Yavuz, Fatih Budak, Leyla Arsal, Hayrullah Gürdağ, Hasan Ildız, Harun Yakarer, Fatih Kasva, Muhammed Enis Özel, Ayşe Adem ve Abdulkadir Tiftik’e ait. Süheyla Karaca, Ayla Aydemir, Senem Gezeroğlu, Saliha Güngör, Ervanur ErdoğanŞ, Erva Köseoğlu ve Hayati Ahmet Helvacı ise bu bölümde hikayeleriyle yer alıyorlar.

Derginin son sırasında Çağla Göksel Çakır, Kamil Eşfak Berki’nin “Çocuğun Miracı” adlı eserini masaya yatırıyor.

 

Sema DURAL


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 03.02.2016 11:11 - Güncelleme Tarihi: 03.02.2016 11:11
2772

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 920 yazı bulunmaktadır.