Yedi İklim'den Cahrlie Hebdo Tepkisi, Dergi, Dergihaber

Yedi İklim'den Cahrlie Hebdo Tepkisi yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Yedi İklim'den Cahrlie Hebdo Tepkisi

10.02.2015 09:23 - Dergihaber
Yedi İklim'den Cahrlie Hebdo Tepkisi

Sema DURAL yazdı..

299. sayısıyla okuru selamlayan "Yedi İklim" dergisinin Şubat sayısı içeriğiyle de göz kamaştırıyor. Derginin sunuş yazılarını kalem alan Osman Bayraktar, bizleri Paris olaylarından yola çıkarak İslam ümmeti kavramı üzerinde yeniden düşünmeye davet ediyor. Hattat Mustafa Cemil Efe "El-Kahhar" hattı ile, Hasan Aycın ise Çizgileriyle derginin görsel yönüne katkıda bulunuyor.

Nurettin Durman, Şakir Kurtulmuş, Özcan Ünlü, Cevdet Karal, Ali Ayçil, Mehmet Özger, Serdar Kacır, Hatice Çay gibi genç ve usta şairler derginin şiir hanesinde dikkati çekiyor.

Ali Haydar Haksal "Anlıklar" adı altında bu sayıda da kısarak öykü tecrübelerini sürdürüyor. Genç kuşağın usta öykücülerinden Osman Koca deneysel öykü çalışmasıyla alışılmış öykü formatının dışında bir tarzda karşımıza çıkıyor yine. Nuhan Nebi Çam "Hikâyecinin Kargaları" adlı durum öyküsü ile Alim Kahraman'a gönderme yaparken, İsmail Demirel anı-hikaye karışımı "Çocuklar", Elif Kılıç ise bir olay öyküsü olan "Kesret" adlı çalışmasıyla derginin öykü hanesinde dikkat çekiyor.

İncelemede Prof. Dr. Hüner Şencan, Osman Koca, Şakir Diclehan, Dr. Yakup Şafak, Selvigül Kandoğmuş Şahin, Ahmet Efe ve Ali K. Metin gibi isimler dikkat çekiyor. Hüner Şencan,"Birinci Kapı" adlı çalışmasıyla kadîm gelenekte ve sonraki dönemlerde "kapı" metaforu üzerinden bir yazı kaleme alıyor. Ali K. Metin sıradışı poetik yazılarıyla Yedi İklim'e merhaba diyor.

Dergide Nurettin Durman'ın mühim bir röportajı yer alıyor. Cumali Ünaldı Hasannebioğlu ile yaptığı söyleşide şiirimizin bugünü masaya yatırılıyor. Ünaldı, şiir konusunda "söz ustalığı geçmişimiz" e vurgu yapıyor. Şiirin dünü ve bugünüyle ilgili ilginç tespitlerde bulunuyor.

Yeni okuma ve değinilerde Çağla Göksel Çakır, Serdar Kacır, Hatice Çay, Berat Bıyıklı, Altın Gündoğdu değinileriyle dergiyi noktalıyor


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 10.02.2015 09:23 - Güncelleme Tarihi: 17.11.2021 08:40
3068

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 939 yazı bulunmaktadır.