Yediiklim Dergisi Haziran Sayısı, Dergi, Dergihaber

Yediiklim Dergisi Haziran Sayısı yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Yediiklim Dergisi Haziran Sayısı

12.06.2015 09:00 - Dergihaber
Yediiklim Dergisi Haziran Sayısı

Yedi İklim Haziran ayında 303. sayısıyla kültür, edebiyat ve medeniyet dünyamıza katkılarına devam ediyor. Osman Bayraktar, “Sabite ve Yenileme” adlı selamlama yazısında, vahiyle bağlantımızı koruma fırsatı sunan ibadetlerin önemini vurguluyor. Yaklaşan ramazan ayına dikkatimizi çekerken, oruçlu günlere ulaşabildiğimiz için şükrümüzü dile getiriyor ve bizleri oruç çağrısına kulak vermeye davet ediyor.

Haziran sayısında Bahadır Dadak; “Necip Fazıl Kısakürek” ve “Cahit Zarifoğlu” portreleriylegörsel yönden hoş katkılarda bulunuyor. Mustafa Cemil Efe dış katmanı bir beyitle örülü, merkezde ise “Aman Mürüvvet” hüsn-i hattıyla, Hasan Aycın daçizgileriyle katkılarını sunmaya devam ediyorlar.

Sayının birinci bölümünde Mehmet Aycı, Ethem Erdoğan, Serdar Kacır, Metin Tonbul, Gökhan Serter, Abdurrahman Ekinci, Berat Bıyıklı, Sulhi Ceylan, Bahadır Dadak, Muhammed Cemal Ünal, İshak Aslan, Hatice Çay şiirlerini okuyucuyla buluşturuyor.

Derginin öykü hanesinde düzenli olarak eser veren Ali Haydar Haksal,ben merkezli anlatılarında yine daha çok içsel bir yakarıyla ruhumuza sesleniyor. “Yerden Göğe, Döngü, Sesimi İçime Gömdüm” kısarak öykü çalışmalarını bu sayıda da sürdürüyor. Osman Koca, modern şehrin açmazları arasında yozlaşan aşk kültünü bu kez lirik ve arabesk tonda “Yeltek” adlı öyküsüyle işliyor. Tematik ve özgün “Elbise Devrimi” adlı öyküsüyle Yunus Emre Özsaray, “Hizmet” adlı ironik öyküsüyle İsmail Demirel, “Derin Sızı” ve “Huzur” adlı minimal öyküleriyle Nabi Çömez dikkat çeken isimler arasında.

Veysel Akdoğan, geleneksel hale gelen Ebu Talip Divanı’ndan çevirilerine bu sayıda da devam ediyor. Haziran sayısında yine özgün bir çalışmaya imza atılarak Cahit Zarifoğlu’nun “Sultan” şiiri;içinde Farsça, Arapça, Almanca, Rusça,İngilizcegibi dillerin bulunduğu toplam on dile çevriliyor.

Dergi bu sayıda dört oylumlu incelemeyle ön plana çıkıyor. Fuat Biner, Necip Fazıl’ın Çile’yle randevusunu yine Necip Fazıl’ın “Bir Adam Yaratmak” eserinden hareketle örneklendiriyor.Osman Koca, yeni başlayanlar veya tanımak isteyenler için “Cahit Zarifoğlu’nu Tanıma Kılavuzu” hazırlıyor. Neo-Egzistansiyel çizgide ısrarla müslüman kimliğini vurgulayan ve sahih duruştan hareketle ürünler kaleme alan Cahit Zarifoğlu’nun eserleri hakkında kısa değinilerde bulunuyor. Ali Haydar Haksal, Kazancakis’in “İspanya:Yaşasın Ölüm” adlı uzun çalışmasından hareketle doğu-batı sentezini mercek altına alıyor. Kitapta Haçlı Seferleri, Rönesans, Aydınlanma ve çok yönlü kültür gibi kavramlar mukayeseli bir incelemeyle gün ışığına çıkartılıyor. Berat Bıyıklı, “Mehmet Kaplan’ın Erdem Beyazıt şiir tahlili” üzerine kafa yoruyor.

Gökhan Serter’in ünlü hattat Mustafa Cemil Efe ile sanatı üzerine yaptığı söyleşi, hat sanatına merakı olanlar ve başlamak isteyenleri pek çok açıdan tatmin edebilecek nitelikte.

Derginin ikinci bölüm şairleri arasında Bilal Yavuz, Ömer Hatunoğlu, Fatih Memiş, Esra Vural, Fatih Mehmet Özcan, Nur Neşe Şahin, Hasan Fahri Tan, İbrahim Aslaner, Hüseyin Çolak, Sadık Deniz ve Erkam Haksal bulunuyor.

Derginin son bölümünde Gülçin Durman, Sevgi Korkusuz, Ayla Aydemir, Asuman Demir hikâyeleriyle; Hayrettin Durmuş, denemesiyle; Mehmet Özger, Osman Bayraktar’ın yeni kitabı “Şiir ve Hayat”ı tanıtan incelemesiyle yer alıyor.

Yeni Okumalar ve Değiniler bölümünde “Kent Masalları”, “İnşallah”, “Hikâye/Anlatı/Yorum”, “İnsan Hatırlar” kitapları masaya yatırılıyor.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 12.06.2015 09:00 - Güncelleme Tarihi: 07.12.2015 16:45
3305

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 920 yazı bulunmaktadır.