Yediiklim Dergisi Nisan 2015 Sayısı, Dergi, Dergihaber

Yediiklim Dergisi Nisan 2015 Sayısı yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Yediiklim Dergisi Nisan 2015 Sayısı

08.04.2015 09:00 - Dergihaber
Yediiklim Dergisi Nisan 2015 Sayısı

Yediiklim Nisan sayısıyla kültür, sanat ve edebiyat dünyamıza katkılarına devam ediyor. Uzun bir süredir yayın hayatına devam eden ve301 sayıya ulaşan Yediiklim Nisan sayısı, Osman Bayraktar’ın “Dergilerin Yaşı” adlı selamlama yazısıyla açılışı yapıyor. Osman Bayraktar, sosyal varlıklar olarak gördüğü dergilerin yaşlandıkça biriktirdikleri kültürel argümanların önemine dikkat çekiyor. Tabii bunu yaparken yeniliklere açık olmanın önemine de vurgu yapıyor.

301.sayının ilk sıralarında derginin şiir hanesinde Şakir Kurtulmuş, Seyfettin Ünlü, Serdar Kacır, Hüseyin Alemdar, Mehmet Özger, Abdurrahman Ekinci, Berat Bıyıklı ve Muhammed Cemal Ünal gibi usta şairler dikkat çekiyor. Geleneksel şiirde Veysel Akdoğan Ebu Talib b. Abdulmuttalib’in Divanından çevirilerine kaldığı yerden devam ediyor.

Hattat Mustafa Cemil Efe “El-Aziz” hattı ile, Hasan Aycın ve Raziye Yıldız çizgileriyle dergiye görsel yönden katkılarını sürdürüyorlar.

Nisan sayısında Ahmet Sait Akçay’ın araştırmacı-yazarSalman Sayyid ile Charlie Hebdo ve düşünce özgürlüğü üzerine yaptığı röportaj gündemdeki gelişmelerle ilgili farklı bir bakış açısı kazanmamızı sağlıyor.

Derginin bu sayısına Nurettin Durman “Sezai Karakoç İstikbali İşaret Eder”, A. Cüneyt Issı “Yabancılaşma Açısından Bahaeddin Özkişi’nin Bazı Hikâyeleri” ve Hüner Şencan “ İkinci Kapı” adlı inceleme yazılarıyla katkıda bulunuyorlar.

Bu sayıda 41. ila 77. sayfalar Türk edebiyatının genç ve güçlü öykücülerinden Nuhan Nebi Çam’a ayrılmış. Tam bir dosya niteliği taşıyan bu bölümde Ali Haydar Haksal, Necip Tosun, Osman Koca, Hüseyin Akın, Mehmet Özger, Sema Dural, Fatma Kevser Sümer, Hamide Coşkun, Nabi Çömez başta olmak üzere birçok isim Nuhan Nebi Çam hikâyeleri üzerine düşüncelerini kaleme alıyor. Dosyanın devamında geleneksel format devam ediyor. Nuhan Nebi Çam’ın “Boşluk” adlı hikâyesinden hemen sonra İsmail Demirel ile yaptığı sıcak söyleşi dikkat çekiyor.

Derginin son sıralarında Cihan Taşan, Ömer Hatunoğlu, Çağla Göksel Çakır, Kübra Altunhan, Gürhan Bıyıklı şiirleriyle; Hatice Çay ve Erkan Haksal değinileriyle; Zeynep Deniz ve Mehtap Altan hikâyeleriyle yer alıyorlar.

Nuhan Nebi Çam dosyasının kabarık olmasından dolayı olsa gerek, dergini usta öykücüleri Ali Haydar Haksal ve Osman Koca gibi isimlerin bu sayıda sadece dosyaya katkıda bulunduklarını görüyoruz.

Sema DURAL


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 08.04.2015 09:00 - Güncelleme Tarihi: 17.11.2021 08:18
3526

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini dergi@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 703 yazı bulunmaktadır.