YEDİİKLİM OCAK AYI-MEHMET AKİF İNAN ÖZEL SAYISI, Dergi, Dergihaber

YEDİİKLİM OCAK AYI-MEHMET AKİF İNAN ÖZEL SAYISI yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

YEDİİKLİM OCAK AYI-MEHMET AKİF İNAN ÖZEL SAYISI

09.01.2015 09:44 - Dergihaber
YEDİİKLİM OCAK AYI-MEHMET AKİF İNAN ÖZEL SAYISI

Sema Dural Yazdı...

Yedi İklim Dergisi ile Eğitim-Bir-Sen işbirliğiyle hazırlanan 298. sayı "Mehmet Akif İnan Özel Sayısı" olarak okuyucuyu selamlıyor. 6 Ocak 2000'de aramızdan ayrılarak ebedî âleme sırlanan M. Akif İnan; şair, yazar, akademisyen ve araştırmacı unvanlarına sahip olmasının yanı sıra sivil toplum kuruluşları ile sendikal faaliyetlerde aktif rol almış çok yönlü bir söylem ve eylem adamıdır. Henüz öğrencilik yıllarında Hilal dergisi ve yayınlarını yöneten, 1964-69 arasında Türk Ocakları Genel Merkezi'nde müdürlük yapan M. Akif İnan; 1980 yılında hacca gider. 1993'ten ölümüne değin de kurucusu olduğu Eğitimciler Birliği Sendikası ve Memur-Sen Konfederasyonunun Genel Başkanlığını yapar. Yakalandığı amansız hastalık sonucu 2000 yılı, Ocak ayı, bir Ramazan gecesi vefat eder.

İlk ve yazı şiirleri 1957'den itibaren mahalli gazetelerde çıkan düşünce ve eylem adamımız; 1959'da Derya adlı gazete yayımlar. 1969 yılında Nuri Pakdil, Rasim Özdenören ve Erdem Bayazıt'la birlikte Edebiyat dergisinin, 1976'da Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt, Alaeddin Özdenören ve Ersin Gürdoğan'la Mavera dergisinin kurucuları arasında yer alar. Daha çok Edebiyat dergisinde çıkan yazıları ile ayrıca 1977'de Yeni Devir gazetesinde Akif Reha imzası ve kendi adıyla yazdığı köşe yazılarıyla tanınır. Şiirleri; Halk ve Divan geleneğinden beslenerek çağdaş formata bürünür.

Renkli ama sağlam karakteri haiz Akif İnan; Yedi İklim dergisinin 298.sayısında her biri kendi alanında uzman ve yetkin, 60'a yakın ilim ve düşünce insanı tarafından kaleme alınıyor. Yunus Emre Özsaray'ın Nuri Pakdil ile Akif İnan üzerine yaptığı röportaj, Urfa'dan Maraş'a gelen İnan'ın arkadaş grubuna katılarak Yedi Güzel Adam'dan biri olma serüveniyle ilgili okuru bilgilendiriyor. Pakdil'e göre ciddiyeti, cömertliği, teşkilatçılığı, edebi başkaldırıları ve asli kaynaklara dönüşün önemi İnan'ın hayatının merkez noktası konumundadır. Nuri Pakdil: " İnan, sapına kadar ciddi bir İslam devrimcisiydi." diyerek, Akif İnan'ın düşünsel yönü kadar eylemsel yönü de ağır basan biri olduğuna vurgu yapıyor.

Ali Haydar Haksal, Akif İnan'ın Poetikasıadlı yazısında İnan'ın şiirinin poetik duruşunu öz ve ayrıntılı olarak inceliyor. Arif Ay ise İnan'ın nesrini masaya yatırıyor. Medeniyet Bağlamında Mehmet Akif İnan Nesri adlı yazısında batıcılığa karşı yerli düşüncenin önemine vurgu yapan İnan portresi çiziyor.

Alim Kahraman, Ankara'daki Mavera Dergisi'nin bürosunda karşılaştığı İnan'ı Arkadaşlar Arasında Mehmet Akif İnan adlı yazısında anlatıyor. Cahit Zarifoğlu, Erdem Beyazıt, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören gibi dostlarıyla olan ilişkilerini anılarından yola çıkarak aktarıyor.

Osman Bayraktar Bağlılık ve Red adıyla kaleme aldığı yazısında Akif İnan'ın düşünsel bütünlüğüne dikkat çekiyor. İnan'ın " Anamı sorsan büyük doğudur/ Batı ki sırtımda paslı bıçaktır" beytiyle hem temel bağlılığa, hem de temel karşıtlığa işaret ettiğini gözler önüne seriyor.

Necip Evlice Akif İnan'la ilgili samimi bir anısını bu sayıda okuyucularla paylaşıyor. Sevgilim, Yarın Saat Üçte... Başlığıyla dergide yer alan yazıda Evlice'nin İnan ile memur sendikacılığına gönül verdiği dönemlerde yaşadıkları ve muhabbetlerinin sıcaklığı okuyucu tarafından da hissediliyor.

Derginin "Mehmet Akif İnan Özel Sayısı" nda Akif İnan şiiri usta isimler tarafından inceleme altına alınıyor. İnan'ı yakından tanıyan isimler onu ve şiirini masaya yatırarak tahlil ediyor. Akif İnan şiirini karakterinden bağımsız düşünmememiz gerektiği özellikle vurgulanıyor. Nurettin Durman Mehmet Akif İnan Şiirinde Hayatın Vazgeçilmez Unsurları Üzerine Bir Güzelleme: Mescid-i Aksa Şiirini Anlama Denemesi, tam bir inanmış insan tipi olan Akif İnan'a ve onun şiirine farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Mehmet Özger, İnan Şiirinde Göksellik adıyla kaleme aldığı yazısında Akif İnan'ın modern şiirde Divan Edebiyatının form ve unsurlarını yeniden diriltmeyi amaçladığına vurgu yapıyor. Yunus Emre Özsaray, Akif İnan'ın Şiiri Üzerine adlı yazısında, Akif İnan'ı belli bir şiir kuşağının içine dahil etmenin doğru olmayacağını söylüyor. İnan'ın şiirinin dönemin baskın anlayışından farklı form ve içerikte olduğuna, gelenekle bağını kendi fikri tutarlılığı içerisinde korumaya çalıştığına dikkat çekiyor.

Serdar Kacır ise Bilge Bir Şiir adlı yazısında Akif İnan şiirinin bilge bir şiir olduğunu, bilgelik taslamadan hikemî bir dille hakikate ayna olduğunu, çağın saldırısına boyun eğmeyip direnen, onu alt etmeyi isteyen yapısına ve söylemine dikkat çekiyor.

İslam Milleti Yolunda Bir Halka: Mehmet Akif İnan adlı yazıyı kaleme alan İsmail Demirel, Akif İnan'ı imanlı bir şair olarak tanımlıyor ve mücadele alanını edebiyattan siyasete, siyasetin bir şubesi olan sendikacılığa genişlettiğine vurgu yapıyor. Kurduğu ve başkanlığını yaptığı sendika sayesinde İslam milleti olma yolunda toplumun farklı katmanlarını bir araya getirmesinin önemini gözler önüne seriyor.

Osman Koca, 'Tenha Sözler'e 'Hicret' Eden Katalizör Derviş adıyla kaleme aldığı yazısında Akif İnan'ı eylemlerini inancıyla pekiştiren sanatçı, aksiyoner, öğretmen, gazeteci, şair, mütefekkir, yazar, sendikacı, hem bilim hem eylem insanı şeklinde tanımlayarak onun çok yönlü bir insan olduğuna vurgu yapıyor. Yapısal ve tematik olarak İnan şiirini ele alarak, dil ve tema yönünden incelemeye tabi tutuyor.

Dostum Akif'i Hatırlamak adlı yazısıyla dergide okurla buluşan Zübeyir Yetik, sözlerini dost olarak bir dostunun hatırasını yad etmek amaçlı dile getiriyor. Lise döneminde bir rastlantı sonucu İnan'la tanışmasına ve sonrasındaki sıkı dostluklarına ve yollarının ayrı düştüğü zamanlarda dahi coğrafi mesafelere rağmen hep bir arada olmayı başarabildiklerine tanık oluyoruz.

Şakir Kurtulmuş, Örnek Bir Dava Adamı: Mehmet Akif İnan adlı yazısında İnan'ın iki büyük sevdasına dikkat çekiyor: Medeniyet ve Edebiyat. Akif İnan'ın Büyük Doğu davasının üstadı Necip Fazıl'ın yanında iyi bir dava adamı olarak yetişme imkanı bulduğuna vurgu yapıyor. İnan'ın ümmet duyarlılığı ve ümmet coğrafyasında yaşanlar konusundaki hassasiyetinin, onun inanç ve iman boyutundan bağımsız düşünülmemesi gerektiğini belirtiyor.

Nuhan Nebi Çam, Teori ve Pratik adıyla kaleme aldığı yazısında Necip Fazıl'ın "Keşke Çağdaşım Olsaydın" dediği İnan'ın bir teori adamı olduğuna, ancak teori adamı olmakla kalmayıp fikir üreten, genç nesillere yol gösteren, o yolda önce kendi yürüyen bir kişi olduğuna dikkat çekiyor.

Ahîlik ve Akif İnan Sendikacılığı adlı yazıyla karşımıza çıkan Gökhan Serter, Akif İnan'ı modern zamanda insanı savunmanın önemini, sivil örgütlenme gerekliliğini ahî tavrıyla yürüten, mücadeleci ve toplayıcı bir şair olarak tanımlıyor. Ahlakı yozlaştıran modern yaşam tarzı ve değerleri öğüten tüketime karşı emeğin hakkını savunma dürtüsüyle hareket eden ve çağdaş meslek örgütlenmesinin başını çeken bir eylem adamı olduğunu vurguluyor.

Hattat Mustafa Cemil Efe dergi içine yerleştirilmiş seperatörleri ile, Hasan Aycın ve Raziye Yıldız çizgileriyle her zamanki gibi derginin görsel yönüne katkıda bulunuyor.

Dergi'nin bu özel sayısında yer alan Mehmet Akif İnan'ın en küçük kardeşi Ahmet İnan'la yapılan söyleşiyle de kardeşinin gözünden "tam bir adam" olarak tanımlanan bir ağabey portresine tanık oluyoruz.

Derginin son bölümünde hoş bir sürprize imza atılarak Mehmet Akif İnan'ın Şehir Gazeli yedi farklı dille okuyucunun beğenisine sunuluyor.

İÇİNDEKİLER

01. Yedi İklim, Akif İnan

04. Hasan Aycın, Çizgi

05. Nuri Pakdil: " İnan Sapına Kadar Ciddî Bir İslam Devrimcisiydi"

08.Seyfettin Ünlü, Köse Şeyh

09. Ali Haydar Haksal, Akif İnan'ın Poetikası

26. Arif Ay, Medeniyet Bağlamında M. Akif İnan Nesri

29. Alim Kahraman, Arkadaşları Arasında Akif İnan

33. Osman Bayraktar, Bağlılık ve Red

35. Necip Evlice, Sevgilim, Yarın Saat Üçte...

37. Nurettin Durman, M. Akif İnan Şiirinde Hayatın Vazgeçilmez Unsurları Üzerine Bir Güzelleme: Mescid-i Aksa Şiirini Anlama Denemesi

40. Prof. Dr. Bekir Karlığa, Çağdaş Bir Devir-i Kadim Efendisi

45. Ethem Erdoğan, Şair Meydanı Terkettiğinde

51. Hüseyin Akın, Akif İnan Şiirinde Baba İmgesi

54. Seyfettin Ünlü, Zaman Defterinden

57. Mehmet Özger, Akif İnan Şiirinde Göksellik

61. Ali Sözer, M. Akif İnan'ın Şiirine Yüklediği Kelimeler

66. Mustafa Aydoğan, Hırçın Dalga

68. Mustafa Cemil Efe, Separatör

69. Hüseyin Yorulmaz, Mehmet Akif İnan: Eskimeyen Yeni

76. Ali K. Metin, Yönseme ve Sorunlarıyla Akif İnan'ın Şiirleri

80. Yunus Emre Özsaray, Akif İnan'ın Şiiri Üzerine

84. Bilal Kemikli, Bilip Unuttuğum Mısra

86. Serdar Kacır, Bilge Bir Şiir

89. Cemal Şakar, Akif İnan Medeniyet Derken

93. Mehmet Törenek, Edebiyat Medeniyet Tanzimat

97. Erdoğan Erbay, Samimi Hislerin Utangaç Şairi: Akif İnan

100. Necmettin Turinay, Akif İnan Şiirinin İmkânları ya da Şairin Kendi Kendine Ettikleri

107. Mehmet Atilla Maraş, Mehmet Akif İnan'la Anılarım

111. Burak Bıyıklı, Çizgi

112. Yedi İklim, Mehmet Akif İnan'ın Kardeşi Dr. Ahmet İnan'la Söyleşi

114. Şakire Banu İnan, Gittin

115. Ahmet Edip Başaran, Akif'çe

118. İsmail Demirel, İslam Milleti Yolunda Bir Halka: Mehmet Akif İnan

123. Turan Karataş, Akif İnan'ın Cumhuriyet Şiirine Bakışı

127. Osman Koca, Tenha Sözler'e 'Hicret' Eden Katalizör Derviş

134. Özcan Ünlü, Bir Güzel Adam: Mehmet Akif İnan

140. Mustafa Cemil Efe, Separatör

141. Hayrettin Orhanoğlu, "Medeniyetin Ben İdraki"ve Şiir

144. Ümit Zeynep Kayabaş, Akif İnan'da Sanatsal Duruş: Şairin İç Haritası...

147. Zübeyir Yettik, Dostum Akif'i Hatırlamak

150. Mehmet Kurtoğlu, M. Akif İnan'da İdeal ve Yerli Düşünce

153. Raşit Ulaş, Yerli Bir Münevver: Mehmet Akif İnan

156. Şakire Banu İnan, Babam ve Ben

160. Şakir Kurtulmuş, Örnek Bir Dava Adamı; M. Akif İnan

166. Muhsin İlyas Subaşı, Mehmet Akif İnan Edebiyatıyla Anılmalıdır!

170. Cumali Ünaldı Hasannebioğlu, Tok SesliŞarkçıbanı Örgütü

173. Gönül Yonar, Devrine Ayna Tutan Adam

177. Nuhan Nebi Çam, Teori ve Pratik

180. Mustafa Cemil Efe, Separatör

181. Recep Şükrü Güngör, Erdem Şairi Mehmet Akif İnan

187. Adnan Demirkol, Kan Kokulu Sokaklardan Anılar ya da "Siyaset Kokan Yazılar"

191. Mustafa Uçurum, Bir Eylem Adamı; M. Akif İnan

193. Raziye Yıldız, Çizgi

194. İbrahim Eyibilir, Babamın Gazeli

196. Hatice Çay, Bir Ortadoğu Şairi; Mehmet Akif İnan

198. Mer Erdoğan, Yüklemi Dava, Öznesi İslam Akif İnan; Bir Güzel Adam

201. Mehmet Okumuş, Şairin Şah Damarı

204. Şahin Doğan, Mehmet Akif İnan ve Şiiri Üzerine Birkaç Mülahaza

207. EyyüpAzlal, İbrahim Kentinden Sevgili Bu Mektup Sana

209. Ahmet Özsoy, Baştanbaşa Dava, Akif İnan

211. Mavera'dan Bir Mektup

212. İrfan Çalışan, Bir Mektup; Hatıralar Yumağında Akif İnan

214. Mehmet Sarmış, Akif İnan ve Urfa

218. Selma Günaydın-Yusuf Turan Günaydın, Mehmet Akif İnan'ın Aruz Vezniyle Yazdığı "Rahâvî" Mahlâslı Şiirleri

227. Hıdır Yıldırım, Kuvveden Fiile; Sendikacı Mehmet Akif İnan

234. Gökhan Serter, Ahîlik ve İnan Sendikacılığı

239. SelvigülKandoğmuş Şahin, Şuara Suresindeki Şaire Selam Olsun, Rahmet Olsun

241. Nabi Çömez, M. Akif İnan ve Bir Aydın Olarak Topluma Olan Görevi

Yeni Okumalar Değiniler

243. Sümeyye Süleyman-Cemile Ukba Dilber, Latif Şair Mehmet Akif İnan

244. Havva Topçu, Ölmeyen Parasız Şair

248. Yedi Dilde Şehir Gazeli


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 09.01.2015 09:44 - Güncelleme Tarihi: 17.11.2021 08:48
3986

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 922 yazı bulunmaktadır.