Yılan Jack - Yaşar Yeşil, Edebiyat, Ferhat ÖZBADEM

Yılan Jack - Yaşar Yeşil yazısını ve Ferhat ÖZBADEM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Yılan Jack - Yaşar Yeşil

11.04.2011 10:22 - Ferhat ÖZBADEM
Yılan Jack - Yaşar Yeşil

İnsanların kültürel etkinlik anlayışları ve kültürel zevkleri birbirinden çok farklı olabilir. Mesela film kültürü, kimi insan dizilerden hoşlanırken kimisi sinemadan hoşlanıyor. Kimisi tarihi filmleri severken kimisi komedi filmleri sevebiliyor. Birde insanların genel olarak izlemiş oldukları film türleri vardır. Anadolu'da yaşayanlar için, Kemal Sunal, Sadri Alışık, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın filmleri genel olarak izlenmiş yerli filmler arasında sayılabilir. James Bond, Charle Chaplen ve Kovboy filmleri de yabancı filmler olarak sayılabilir.

Kovboy filmlerini izlerken, şahsen her zaman Kızılderili kardeşlerimin tarafını tutmuşumdur. Amerikan yapımı kovboy filmlerinin amacı, her ne kadar, Kızılderili katliamlarına meşruluk kazandırıp, kamuoyunu kandırmak olsa da, ben yine de Kızılderili kardeşlerimin tarafıydım.

Asıl mevzu şu soru ile ilgili; kovboylar arasında Müslüman olan kovboy var mıydı acaba? Sorunun cevabı için iyi bir araştırmacı veya gezgin olmak gerektiğini biliyorum. Şahsen bu konuda herhangi bir bilgiye ulaşamadım.

Kovboylar ile ilgili filmler ile birlikte, kovboy konulu kitaplar üzerinde biraz kafa yorduğumuzda, çocukluğumuzda okuduğumuz Zagor kitapları dışında pek başka kitap akla gelmiyor.

Kovboylar, Amerikan kültürü ürünü olup, beyaz adamın propagandaisti olduğundan, Anadolu merkezli edebiyat ekollerinden telif eser yok denecek kadar azdır. Bu ekoller içinde İslami edebiyat ekolü içinde ise bu alanda kalemini kağıda dokundurup eser neşreden ilk kişi Yaşar Yeşil'dir. Eserinin adı, "Yılan Jack/Vahşi Batıda Müslüman Kovboy"

Kitap, pek ele alınmayan bir alanda ele alınınca, konu olarak pekte alışkın olmadığımız bir konu olunca, kitap zaten adı ile bile fazlası ile ilgi çekiyor.

Roman tarzında yazılan kitabın başrollerinde Jack yani arkadaşlarının hitap ettiği şekli ile Yılan Jack. Jack'ın dünyaya bakış açısının değişmesine sebep olan kişi ise, Sultan Abdulmecid'in Amerika'ya savaş yardımı için gönderdiği devecilerden Hacı Ali'dir. Hacı Ali ile Jack'ın tanışmasından sonra, Hacı Ali'nin kıldığı namaz ile ilgili sorular ve evren ile ilgili meraklı yaklaşımlar Jack'ın düşünmesine, kötü alışkanlıklarını terk etmesine nihayetinde ise Müslüman olmasına vesile oluyor.

Roman kahramanlarından nalbant Will'i unutmamak gerekiyor. Hacı Ali'nin arkadaşı ve Jack'ın çevresindeki nadir iyi insanlardan biri. Hacı Ali, Jack ve Will romanda iyi bir üçlü olarak ele alınıyor.

Bir kovboy filminde aradığınız her öğeyi bu romanda bulabilirsiniz. Soygunlar, entrikalar, tehditler ve salvolar… Jack'ın düşünce dünyasının değişime uğraması biraz erken olmuş gibi duruyor. Hacı Ali'nin bilge duruşu ve birikimi göze çarpıyor.

Kovboy filmlerinin genel özelliğine benzer şekilde romanın sonunda, kasabanın kötü adamları temizleniyor. Romanın kapanış bölümünde, tadı damakta bırakan devamı var havası veren bir final yapılıyor. Kitabın örgüsü biraz daha gizemli bir hal verilip, devamı niteliğinde ikinci bir kitap ele alınabilir. Temenni babında, seri kitaplar kategorisinde devamının gelmesi kültür dünyamıza katkı sağlar diye düşünüyorum.

İkinci kitap veya seri kitap şeklinde devamı gelecek olursa, Kızılderililer ile ilgili bir örgü olması, işlenen konularda o dönem yapılan katliamlara atıfta bulunulup beyaz adamın haksızlıkları ve zulümlerinin ifşa edilmesi hem tarihi gerçekleri ortaya koymuş olacaktır hem de anti emperyalist damarları güçlendirmiş olacaktır.

Kitabın kapağı, romanın içeriğine uygun olarak profesyonel diyebileceğimiz bir kapak olmuş. Kitabın bölümleri arasına yerleştirilen kovboy resimleri flu olmuş. Daha iyi resimler yerleştirilebilirdi.

Roman tarzı yazımsal çalışma yapıp farklı bir eser ortaya koymak isteyen edebiyatçılar, bu kitaptan ve konusundan ilham alıp "Müslüman Ninja" veya "Müslüman Samurai" merkezli çalışmalara imza atabilirler.

Yılan Jack
Yaşar Yeşil
Bengisu Yayınları


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 11.04.2011 10:22 - Güncelleme Tarihi: 23.11.2021 01:22
3907

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

Düşünce: 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed

Araştırma: Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları

Roman: Brezilya, Muaz, Muhammed Mursi, Saffan Bin Muattal

Şiir: Ebrulim.

Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

SERİ ÇALIŞMALARI

Tavsiyeler Serisi (10 Kitap):

Aliya İzzetbegoviç, Fethi Yeken, Hasan El Benna, Hasan En Nedvi, Malcolm X, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El Karadavi

Roman (Beşir Serisi, 6 Kitap):

Beşir ve Sultan Abdulhamid, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Gazali, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Selahaddin Eyyubi.

Biyografik Roman (Öncüler Serisi, 14 Kitap):

Aliya, Hasan el Benna, Malcolm X,  Mehmet Akif, Mehmet Akif İnan, Meryem Cemile, Metin Yüksel, Mevdudi, Muhammed Ali, Necip Fazıl, Ömer Muhtar, Said Halim Paşa, Seyyid Kutub, Zeynep Gazali.

Mesajlar Serisi (15 Kitap)

Ali Fuat Başgil, Aliya İzzetbegoviç, Cemil Meriç, Fethi Yeken, Hasan El-Benna, Hasan En-Nedvi, Malcolm X, Mehmet Akif Ersoy, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El-Karadavi

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 223 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 18 kitap bulunmaktadır.

Twitter Kitapyurdu.com