Yokuş Yol'a Dergisi İlk Sayısıyla Merhaba Diyor, Dergi, Dergihaber

Yokuş Yol'a Dergisi İlk Sayısıyla Merhaba Diyor yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Yokuş Yol'a Dergisi İlk Sayısıyla Merhaba Diyor

24.01.2014 09:19 - Dergihaber
Yokuş Yol'a Dergisi İlk Sayısıyla Merhaba Diyor

"Yokuş yol'a çıkmaya hazırlanıyoruz, dediğimiz günden bu yana ne kadar zaman geçti bilmiyoruz. Bildiğimiz; eksik-fazla karşınızdayız nihayet" diyerek sayfalarını açıyor Yokuş Yol'a.

Turgut Uyar'ın "Yokuş Yol'a" şiirinden mülhem merhaba diyor dergi. İlk sayıda Cahit Koytak, Abilmuhsin Sönmez, Banu Özbek, Betül Aydın, Bilal Can, Bülent Sönmez, Can Küçükoğlu, Cihan Ülsen, Devran Aramgah Dilek Kartal, Enes Faruk Nom, Feyzi Baran, Hacer Akıcı, Muhammed Palewi, Ömer Köse ve Yusuf Ekinci şiirleri ile yer alırken Engin Elman, Esra Aydın, Hares Yalçi, Lezgin Akan, Murat Özyaşar, Rabia Boran, Reha Ruhavioğlu, Veysi Erdoğan da öyküyle katılıyor dergiye.

Ednan Fırat ve Xalid Sadînî öyküleri, Zeynep Güngör Roboskî'ye dair değinisi ve İ. Halil Baran şiiri ile derginin Kürtçe yazan kalemleri oldular.

M. Emin Hewîdar, Turgut Uyar'ın "Yokuş Yol'a" şiirini; Ayhan Geverî, Mehdi Exewanê Salis'in şiirini; Hatice Kılıç, Ehmedi Şamlû'nun şiirini Farsçadan Kürtçeye çevirirken Newzad Dodanîj de Ahmed Arif'in "Otuz Üç Kurşun" şiirini Zazacaya çevirerek dergide yer aldı.

Kadın dengbejlere dönük bir yazı kaleme alan Tuğba Soylu, ayrıca "Dengbêj Gazin" ile sıcak bir röportaj gerçekleştirdi.

Bilal Medeni, "gerçek değildir büyük kentler" diyerek Rilke'nin mısralarıyla başladığı yazısında Diyarbekir'in kendi ülkesinden sürgüne gönderilen bir şehir olduğundan bahsederken, Süveyda Deniz de egemenin elinde bir aygıt oluşundan yola çıkarak Meksika duvarına, kutsalla kurduğu bağla Ağlama duvarına, Sartre'ın kaleminden Kader duvarına, Atillâ İlhan'ın "Duvar" şiirine oradan da Baudrillard'ın gerçeklik duvarına değindiği zihin açıcı ve kışkırtıcı bir duvar yazısı ile bu sayıda Yokuş Yol'a'da yerini aldı.

"Ne olursa olsun sözün namusunu koruyarak" yolu yürüyecek dergide Yavuz Ekinci, Abdurrahim Ay, Mücahit Bilici, Halil Yakut ve Sabiha Ünlü de yazdılar.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 24.01.2014 09:19 - Güncelleme Tarihi: 26.11.2021 16:05
3369

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini dergi@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 722 yazı bulunmaktadır.