Yolcu Dergisinin 101. Yolculuğu: Korkma!, Dergi, Dergihaber

Yolcu Dergisinin 101. Yolculuğu: Korkma! yazısını ve Dergihaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Yolcu Dergisinin 101. Yolculuğu: Korkma!

01.09.2021 09:00 - Dergihaber
Yolcu Dergisinin 101. Yolculuğu: Korkma!

İkindi vaktine… Sahibini terk etmeye hazırlanan gölgeye… Maskenin ardına gizlenen niyete… Menzilini arayan yürüyüşe… İkindi vaktine. İkinci yüz ile karşınızdayız. Baharla başladık. Uzun süren durgunluğun geri çekilmişliğin ardından damarlarımıza su yürüsün, güneş yürüsün, çiçek yürüsün istedik. Peygamber bizim için 'İkindi vakti'nin insanları olduğumuzu buyurmuş. Amenna ey İkindi vaktinin Peygamberi… Sözümüzün bereketi senin dilinden dökülen merhamet ve adalet ile kaim. Buna tutunuruz ve gökyüzüne bakarız. Bir keresinde şöyle demiştin: "Akıl insanın içindeki Peygamberdir. Peygamber ise insanın dışındaki akıl…" Gazali, bu söze şöyle bir açılım getirir: ""Her şeyin bir aleti vardır: Müminin aleti akıldır. Her şeyin bir biniti vardır. Kişinin biniti akıldır. Her şeyin bir direği vardır. Dinin direği akıldır. Her kavmin bir dayanağı vardır. İbadetin dayanağı akıldır. Her kavmi bir çağıran vardır. Alimi ibadete çağıran akıldır. Her şeyin bir tamirci ustası vardır. Ahiretin tamircisi akıldır. Herkesin kendisinden sonra unutulmayacak bir eseri vardır. Sıddıkın eseri akıldır. Her yolcunun bir çadırı vardır. Müminin çadırı akıldır." Ve bize düşen ancak duadır: "Rabbimiz aklımıza mukayyet ol!"

BU SAYIDA

ömer idris akdin, mustafa atalay, mehmet aycı, ömer vural, ilyas sucu, bilal can, ahmet şevki şakalar, lütfi bergen, mükerrem çöne, mehmet şamil, banu altun, hayrettin orhanoğlu, mehmet tikenoğlu, faik öcal, mustafa uçurum, nadir aşçı, selçuk küpçük, duran çetin, fatih tezce, mehmet zeki dinçarslan, bülent sönmez, aydın hız, eyyüp akyüz, hayrettin durmuş, hikmet kızıl, aykağan yüce, hüseyin alemdar, murat sayımlar

Soruldu: SEYYİD HÜSEYİN NASR ömer idris akdin konuşturdu.


Yazar: Dergihaber - Yayın Tarihi: 01.09.2021 09:00 - Güncelleme Tarihi: 29.11.2021 22:17
53

Dergihaber Hakkında

Dergihaber

Dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Deginizin yeni sayı duruyu bültenlerini dergi@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Dergihaber ismine kayıtlı 643 yazı bulunmaktadır.