Yorulmadan Yavaşla, Düşünce, Sueda KURT

Yorulmadan Yavaşla yazısını ve Sueda KURT yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Yorulmadan Yavaşla

26.02.2021 09:00 - Sueda KURT
Yorulmadan Yavaşla

“…kendini iyi hissediyorsan, tamamdır! Okey yani.”

Kemal Sayar, kitaplarla ve psikoloji ile arası iyi olan pek çok insanın tanıdığı bir psikiyatri profesörüdür. Hekimliğinin yanında başarılı bir yazar olduğu söylenebilir. Edebiyatla kurduğu yakın ilişki, toplumla ortak bir dil yakalamasını sağlamıştır. TV programları ve bilhassa Saadettin Ökten ile doğaçlama sohbet ettikleri, “Gönül Sadası” adlı radyo programı, insana dair düşündürücü pek çok soru işareti bırakır, zihinlerde.

Kapı yayınlarına ait olan kitap, çok beğenilmiş olacak ki, 2020’de 22.basımını yapmıştır. Yazar’ın bundan başka Ruh Hali, Olmak Cesareti, Kendine İyi Bak, Otoyol Uykusu gibi pek çok kitabı da bulunmaktadır.

“Yavaşla”, her birinde alt konular bulunan dört temel başlıktan bahseder. Bu konular; yavaş güzeldir, modern mutsuzluk, modern zamanlarda aile, benliğin ve toplumun krizidir.

Alt ve ana başlıkların her biri şu temel soru üzerinde birleşir. İnsan ruhu hız ve haz çağı olan bu yüzyılda nereye sığınacaktır?

Pek çok insanda çocukken başlayan mutsuz ve uyuşuk hal, hayatın ilerleyen safhalarında da devam eder. İşten gelip, TV karşısında uyuyakalan insan, aynı uyuşukluk hali ile emekli olup dinlenmeyi istemektedir. Bu zihinsel ve bedensel uyuşukluk hali, hareket ihtiyacını yalnızca sosyal medya ve internet sitelerinde dolaşarak karşılamaya çalışır. Peki yalnızca bedensel ihtiyaçların karşılanması, yaşamak fiiline karşılık gelmekte midir?

İnsan, anlamak ve anlaşılmak ister. İnsanın anlaşıldığı yer, dost meclisine döner. Hayatın rutinleşmesi, kaçınılmaz bir gerçek gibi gelebilir. İnsanlar doğar, büyür, bir işe girer, sonra emekli olur ve ölümü bekler. İnsanların pek çoğu yaşadığı süreçte rotasını toplum kurallarına göre çizer. Toplum kuralları genel ahlak seviyesini koruyan kurallar içerse de çoğu zaman insanları tek tipleştirmeye meyillidir. Halbuki Allah insanı, biricik yaratmıştır. Bu özü barındıran insan, yaşadığı hayatta bir iz bırakmak ister. Fakat yaşadığımız hayat ve dayatılan sistem, bizleri zamanın farkına varmaktan uzaklaştırır. Büyük bir hızla zamanı nakde çevirir ve bize daima hızlı olmamızı telkin eder.

Yaşadığımız yüzyılda insanın, hızlı yaşayan, çok tüketen ve anlamlandırmadan yaşlanan tiplere dönüştüğünü düşünüyorum. Kemal Sayar, bu durumda bulunan insanın ruhsal boşluklarını ifade edip önerilerde bulunmaktadır. Kitapta bir hekim gözü ve hoş edebiyat dili ile bazen örnek hikâyeler bazen öneri fiiller bulunmaktadır. Yazara göre bu fiillerin her biri ancak insanın yavaşlaması koşulu ile anlamlanır. Hızlı olmanın aksine, yavaşlamak; insanın farkına varması ve hayatı anlamlandırmasını sağlayacaktır.

Kitaptaki çoğu metin, Kemal Sayar’ı takip eden kişilere tekrar hissi uyandırabilir. Ancak kitabın basım sayısının çokluğu toplumda karşılık bulan önemli bir soruna değinildiğini göstermektedir. Bunun yanında yazarın dilinin akıcılığı ve sözlerin hoş sadası okunma sayısını artıran oldukça önemli bir husustur.

Yazarın şu sözleri ile bitirmek istiyorum:” Günümüzün “küresel mutluluk kültürü” bize “Ruhundaki iyilik hissine bir bak!” diyor, “Eğer keyfin yerindeyse, doğru bir ömür sürüyorsun demektir.” Kendini iyi hissediyorsan, tamamdır! Okey yani.” Anı yaşa, tadını çıkart! Safsatası da bu bozuk zihnin ezberlenmiş bir söylemi gibi kabul görüyor(!) Halbuki anlamak, anlamlandırmak, bilgelik ve nihayet huzur bedeli ödenmiş hüzünlerin ardından geliyor…

Yavaşla

Kemal Sayar

Kapı Yayınları


Yazar: Sueda KURT - Yayın Tarihi: 26.02.2021 09:00 - Güncelleme Tarihi: 18.02.2021 12:54
1747

Sueda KURT Hakkında

Sueda KURT

Fehminaz Sueda KURT. 1993 doğumlu. Mimarlık yapmakta. Yazarken ve çizerken yıllardır ne olduğunu bilmediği bir duygu ile hırpalanmakta. Bunun cevabını bulamayacak olsa da yazarak o şeyi aramakta.

Sueda KURT ismine kayıtlı 23 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • Mustafa Kurt 2021.02.28 19:23

    Kızım kitabın tamamının yorumu mu?.. Bir de çok güzel bir cümle ile bitirmişsin... Huzur bedeli ödenmiş hüzünlerin ardından gelir... Daha da ötesi bu dünya da tam bir huzur yakalamanın imkanı yoktur.. Sadece nimetlere şükür sıkıntılara sabır ile huzur yoluna girebiliriz diyorum... Kalemine sağlık güzel kızım...