Zamanı Kelimelerle Şahit Tutmak, Edebiyat, Bilal CAN

Zamanı Kelimelerle Şahit Tutmak yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Zamanı Kelimelerle Şahit Tutmak

15.11.2021 14:29 - Bilal CAN
Zamanı Kelimelerle Şahit Tutmak

Kitaplar, insanlığın kişisel tarihin birer şahitleridir. Kelimelerle örülmüş hatıralar, anılar, duygu durumları ve cümle aralarına sıkıştırılmış günler. Her yazan, kelimelerle aslında bir nevi soluk alıp verir. Bu soluk alıp verme harf süretinde sayfalara yansır. Çoğu zaman, kelimelerle sayfalara aktarılan düşünceler, yansıttıklarından çok fazla anlam taşır.

Yazan kişi, sayfalara yasladığı düşüncelerine duygularını da, çevre faktörlerini de, gürültü veyahut sessizlikleri de işler. Kimi zaman yazan kişi, hüzünlüdür fakat sevindirici bir cümle kondurabilir sayfaya, kimi zaman sevinçlidir fakat acı dolu bir ifadeyi bırakır sayfanın tam ortasına, kimi zaman ise dingindir fakat fırtınalı bir durumu izah eder sessiz harflerle… Yazmak bu yüzden de yazanın ruh haliyle ilintili olduğu gibi olmasını dilediği, bir niyaz gibi barındırdığı, ikame ettirici bir unsurdur.

Yazıyı hayatına şahit tutan eserlere yaşayan kitaplar demek yanıltıcı olmayacaktır. Çünkü bu kitaplarda belirgin bir biçimde hayat vardır. Yazarın bütün hayatı ayan beyan ortadadır bu eserlerde. Bu eserler, bir nevi kişisel bir tarihin terennümüdür. Ali Karaçalı’nın Gün Karşı Tepeden adlı eseri işte bu eserlerden biridir. Bu eser, Karaçalı’nın kişisel tarihinin bir yansıması. Yaşamış olduğu hayatın bir çetelesi, birer nişanesi.

Ali Karaçalı ismiyle ilk tanışıklığım, çeşitli dergilerde yaptığı görevler dolayısıyla oldu. Özellikle Hece Dergisi ile uzun soluklu yürüyüşü ve bu dergi vesilesiyle yazanlara, daha çok ise gençlere ufuklar açması ise, yazının mutfağında olup ilk eserlerini veren genellikle hikâyeci, öykücülerle bir akım oluşturduğu muhakkak. Gün Karşı Tepeden adlı eseri sürdürdüğü bu serüvenin de izleriyle dolu.

Eser, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan Doğu Yazıları başlığı altında öğretmenlik mesleği dolayısıyla 80’li yılların konjönktürel durumunu yansıtan denemelerle duygu ve düşüncelerini aktarmış, bu bölüm bir nevi Karaçalı’nın şiire yaslanan ifadelerinin de bir yansıması. Bir tür hatıra gibi, yaşananları unutmamak adına, cümlelere yaslanan düşünceleri. Bu cümleler ayrıca; yazanın tedirginlikleri, duyguları, hüzünleri, korkuları ve endişeleriyle işlenmiş. İkinci bölümde Türk Dili dergisini yönetirken yazdığı yazılardan tematik bağlamda bir seçkiden oluşmaktadır. Son bölüm ise daha çok özlem ve hüzünle bürünmüş denemelerden oluşmuş.

Ali Karaçalı, ismiyle dergi ve dergicilik her daim birlikte anılır olmuştur. Dergiler, edebiyat ve düşünce hayatının şekillenmesinde önemli okullardan biridir. Bu okuldan mezun olma durumu söz konusu olmasa da dergiler, yazanlar için her daim yazı tecrübesi elde edeceği yerler olmuştur. Ali Karaçalı da bu dergiler vasıtasıyla yüzlerce kalemin ilk eserleriyle tanışmış, onları yönlendirmiş ve dergi okulunda bir yönetici gibi derginin seyrine ve yazarların yazım serüvenine katkılar sunmuştur. Karaçalı’nın yayınlanmış bu eseri de bu bağlamda değerlendirilmeli, dergiler dünyasından bir ismin dergilere dair görüşleri olarak okunmalıdır.

Gün Karşı Tepeden

Ali Karaçalı

Hece Yayınları

2021 Ankara

112 s.


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 15.11.2021 14:29 - Güncelleme Tarihi: 15.11.2021 14:30
617

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021. (TYB 2021 Şehir Kitabı Ödülü)
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 302 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 4 kitap bulunmaktadır.