Zeynep Kahraman Füzün Neler Okuyor?, Söyleşi, Kitaphaber

Zeynep Kahraman Füzün Neler Okuyor? yazısını ve Kitaphaber yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Zeynep Kahraman Füzün Neler Okuyor?

15.01.2020 09:00 - Kitaphaber
Zeynep Kahraman Füzün Neler Okuyor?

Sizin için kitap nedir?

Benim için kitabın önemini anlatmadan önce ailem için kitabın önemini anlatmalıyım. Annem, babam, ablam, kuzenlerim ve diğer akrabalarım. Hepsi kitap kurduydu. Kocaman bir kitaplık vardı evimizde. Babamın yıllarca biriktirdiği kitaplar. Babam bahçeli ev yaptırdığımızda ilk önce salatalık ekti. Öğrenciyken görür satın alamazmış. Kokusu burnunda tütermiş. Halbuki o kitaplıktaki kitapların büyük bir kısmı öğrenciyken aldığı kitaplar. Bir de dayımın verdiği bir kitapta not bulmuştum. Babama şöyle diyordu notta: Artık kitap okumayana selam vermeme kararı aldık. İşte böyle kitap düşkünü bir ailede yetiştiğim için belki de kitaplar benim için vaz geçilmez kıymette.

Başucu kitabınız var mıdır?

Yok.

Tekrar tekrar okuduğunuz bir kitap var mıdır?

Çok var. Bazı kitapları tekrar okuyorum ama bunun sebebi üzerinden uzun zaman geçmesi. Kitaplığıma bakarken okuduğumda bana keyif veren kitabı alıp tekrar okuduğum oluyor. Özlem gidermek gibi bir şey bu. En çok okuduğum kitap ise kendi kitabım sanırım.

Okumalarınızı neye göre belirliyorsunuz?

Okumalarımı daha çok üzerinde çalıştığım metne göre belirliyorum. Onun dışındaki okumalarımı tavsiyeye göre yaptığım oluyor. Bazen de okuduğum bir dergide veya antolojide hoşuma giden bir kalem olursa kitabını alıp okuyorum. Bazen bir söz duyuyor ve sahibini bulup inceliyorum. Kitaplarının ilk sayfalarına bakıp hoşuma giderse okuyorum. Sevmediğim bir kitabı bitirmeye uğraşmıyorum.

Bu aralar neler okuyorsunuz?

Yıldızın Saati (Clarice Lispector), Karanlığın Yüreği (Joseph Conrad) ve Şişedeki Adam (Feyyaz Kayacan)


Yazar: Kitaphaber - Yayın Tarihi: 15.01.2020 09:00 - Güncelleme Tarihi: 21.11.2021 12:37
4251

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Kitaphaber adına bazen yeni çıkan bir kitabı tanıtırken bazen bizden bir şeyler paylaşırken ve bazen de alıntı ve yeni çıkanlar kullanıcı isimleriyle paylaşmayı tercih etmediğimiz veya hangi profil altında paylaşmanın uygun olduğunu bilemediğimiz içerikleri bu kullanıcı profiliyle paylaşıyoruz. Bir dönem kitaphaber adına yaptığımız söyleşileri de bu isimle paylaştığımız olmuştur.

Kitaphaber ismine kayıtlı 130 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 8 kitap bulunmaktadır.