Kâbe ve İnsan - Veysel Akkaya, İlahiyat, Misafir Köşesi

Kâbe ve İnsan - Veysel Akkaya yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Kâbe ve İnsan - Veysel Akkaya

01.05.2011 22:43 - Misafir Köşesi
Kâbe ve İnsan - Veysel Akkaya

Ayşenur Aydınlı, kitaphaber okurları için kaleme aldı.

Günde beş vakit yöneldiğimiz, "Allah'ın evi" dediğimiz, hacıların tavaf ettiği Kâbe... Beytullah tüm bunlardan mı ibaret? Hak âşıklarının nazarıyla farklı anlamlar da kazandığı kesin. Fakat nedir bu derûnî manalar? Herkes aynı ölçüde anlamlandırabilir mi? Her kalp aynı meyli göstermez elbet. Bu sebeple her birinde ayrı anlam kazanır.

Bulgaristan'da dünyaya gelmiş olmasına rağmen uzun süre Bursa'da kaldığı için "Bursevî" nisbesiyle anılan İsmail Hakkı Bursevî, işte Tuhfe-i Atâiyye adlı eserinde bu konuları anlatmaktadır. Veysel Akkaya da bu konular ışığında "Kâbe ve İnsan" adlı eseri hazırlamış. Eserin ilk kısmı bu konulara ayrılmış olup, ikinci bölüm Tuhfe-i Atâiyye'yi içermektedir. İnsan yayınlarından 2. baskısı çıkan ve "Bursevî Dizisi" içerisinde yer alan bu çalışmanın birinci bölümünde önce "Kâbe", ardından "İnsan" konusu işlenmiştir.

"Yunus der hoca istersen var bin hacca
Hepisinden iyice bir gönüle girmektir."

"Bir kalbi kırmak, Kâbe'yi yedi kere yıkmaktan kötüdür." denilir. Aslında bu sözün altında da gizli olan bir husus vardır ki o da; "insan-ı kâmilin Kâbe'den üstün olduğudur." Eserde de belirtildiği üzere Kâbe'yi; mahlûk olan Halil (as) yapmıştır. Kalbi ise; Hâlik bina etmiştir ki, Halil'in Rabbidir. Kalp öyle bir üstünlüğe sahiptir ki, Allah yere göğe sığmaz fakat muttakî kulun kalbine sığar.

Eserde; Kâbe'nin her bir direğini, minaresini dahi daha farklı boyutlardan ele alan Bursevî'nin Kâbe'nin hakikatine ermenin yolunu gösteren tavsiyelerine de yer verilmiştir.

İnsan konusu işlenirken daha ziyade kalp üzerinde durulmuştur. Zira insan-ı kâmilin şerefi kalpledir. Kalbin ise beytullah olduğunu hatta ondan daha üstün olduğunu ifade eden cümlelere yer vermiştik. Bu anlamda eserde Tuhfe-i Atâiyye'nin özellikle bu konularının ele alınıp incelenmesi de aralarındaki kuvvetli bağ sebebiyledir.

"Kâbe kalbin sûretidir. Ve sırr sûretten üstündür. Dolayısıyla kalbe dâhil olan, Kâbe'ye dâhil olandan üstündür. Bunun için salihlere "Bizi gönülden çıkarmayınız" derler."

Bendeniz de âcizane olarak bu cümlelere istinaden gönüllerinizden çıkarmadıklarınız arasında olabilmeyi ümit ederim.

Bizi Kâbe ve gönül ile buluşturan Veysel Akkaya'ya teşekkürler...

Kâbe ve İnsan
Veysel Akkaya
İnsan Yayınları
Nisan, 2011


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 01.05.2011 22:43 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 10:42
4741

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 820 yazı bulunmaktadır.