Bir Davaya Adanmış Yaşam: Fazıl Küçük, Yeni Çıkanlar, Yeni Çıkanlar

Bir Davaya Adanmış Yaşam: Fazıl Küçük yazısını ve Yeni Çıkanlar yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Bir Davaya Adanmış Yaşam: Fazıl Küçük

11.04.2014 09:16 - Yeni Çıkanlar
Bir Davaya Adanmış Yaşam: Fazıl Küçük

Kıbrıs Türklerinin Milli Mücadele kahramanı ve sembol isimlerinden Dr. Fazıl Küçük'ü yakından tanımak ister misiniz? Tüm yaşamını Kıbrıs Türklerinin varlığını korumaya adamış büyük bir devlet adamı olan Küçük'ü anlatan, Rukiye Maden'in kaleme aldığı 'Dr. Fazıl Küçük ve Kıbrıs' kitabı kısa bir süre önce Tarihçi Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Türkiye'nin milli davası olan ve uğruna birçok canlar feda edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bayrak isimleri Dr. Fazıl Küçük ve KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'tır. Rukiye Maden bu çalışmasında, Kıbrıs davasının öncüsü, değerli devlet adamı Dr. Fazıl Küçük'ü bilimsel olarak inceledi. Adını Kıbrıs tarihine altın harflerle yazdıran bu önemli ismin hayatının ve toplumu için yaptığı mücadelenin genç nesiller tarafından daima hatırlanmasına ön ayak olacak bir kitap.

EOKA'NIN 'MEGALA İDEA' SEVDASI...

2. Dünya Savaşı sonunda Kıbrıs'ın yönetimini bırakmak isteyen İngiltere, 1947'de Paris Anlaşması'yla İtalyanlardan aldığı Menteşe Adaları'nı (On İki Ada) Yunanistan'a vermiştir. Bu ödülle 'Megali İdea' düşüncesine tekrar dönen Yunanistan, Kıbrıs'ın da kendisine verilmesi için büyük bir caba içine girmiştir. Nitekim 16 Şubat 1951'de Yunanistan Başbakanı Venizelos "Kıbrıs'ın Yunanistan'a katılması" isteğini açıklamıştır.

İngiltere'ye bu yönde yapılan girişimler sonuçsuz kalınca, bu defa konuyu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na götürmüşlerdir. Birleşmiş Milletler'in konuyu ele almaması Yunanistan'da büyük bir düş kırıklığına sebep olmuştur. Bu gelişmeler üzerine Kıbrıs Rumları "Kıbrıs Mücadelesi İçin Milli Teşkilat" (Ethniki Organosis Kyprion Agoniston) anlamına gelen kelimelerin baş harflerinden oluşan EOKA terör örgütünü kurmuşlardır.

General Grivas'ın öncülüğündeki tedhiş örgütü, devlet dairelerine ve Ada Türklerine saldırılar başlatmıştır. 21 Haziran 1955'de Rum tedhişçilerin attıkları bombalarla 14 Türk yaralanmıştır. Ertesi gün Dr. Fazıl Küçük Türk Hükümetine bir telgraf göndererek, Kıbrıs Türklerinin güvenliğini Türkiye'ye bıraktıklarını bildirmiştir.

İYİ BİR HEKİM, SIKI BİR TEŞKİLATÇI

Bu sıkıntılı süreçten sonra Ada'nın geleceğiyle ilgili bütün görüşmelerde Kıbrıs Türklerinin lideri Dr. Fazıl Küçük'ü görmek mümkündür. 1931 yılından itibaren muhtelif gazetelerde yazdığı köşe yazılarıyla ve 1943 yılından itibaren ise "Halkın Sesi" adlı gazetesiyle halkı aydınlatma ve örgütleme yolunda büyük caba gösteren Dr. Küçük, hekimlik ve fikir adamlığı yanında iyi bir teşkilatçı olduğunu birçok savunma örgütü kuruculuğuna önderlik ederek de ispatlamıştır. Bu örgütlerden en önemlisi, Türk Mukavemet Teşkilatı'dır. Kısa adı"TMT" olan teşkilat, Rum saldırılarına karşı Kıbrıs Türklerinin en önemli güvencesi olmuştur.

1959 yılı başlarında yapılan Zürih ve Londra Anlaşmaları sırasında Ada Türklerini büyük bir liyakatle temsil eden Dr. Küçük, bu anlaşmalarla kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak Türk toplumunun güvencesi olmuştur. Bu yıllarda Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş omuz omuza Kıbrıs Türklerinin mücadelesinde öne çıkmışlardır.

İki liderin de birçok ortak yanı bulunmakla beraber en önemli özellikleri Anavatan Türkiye sevgisi ve güvenidir. Kıbrıs Cumhuriyeti, Rumların 'Enosis' gayretleri neticesi işlemez hale gelince bu iki lider Geçici Türk Yönetimi'ni kurmaya zorlanmış, 28 Aralık 1967'de kurulan yönetimin başına Dr. Fazıl Küçük, başkan yardımcılığına da Rauf Denktaş getirilmiştir. Bu tarihten sonra Kıbrıs Türklerinin Rumlarla birlikte yaşama girişimleri sonuçsuz kalmış ve fiilen bolunmuş olan iki toplum 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ile bağımsız iki cumhuriyet haline gelmiştir.

Türkiye'nin milli davası olan ve uğruna birçok canlar feda edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bayrak isimleri, Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş'tır.

Dr. Fazıl Küçük ve Kıbrıs
Rukiye Maden
Tarihçi Kitabevi
328 sf.


Yazar: Yeni Çıkanlar - Yayın Tarihi: 11.04.2014 09:16 - Güncelleme Tarihi: 25.11.2021 13:20
2342

Yeni Çıkanlar Hakkında

Yeni Çıkanlar

Yeni Çıkan kitaplar hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Yeni çıkan kitaplarınızın tanıtım bültenlerini yenicikanlar@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Yeni Çıkanlar ismine kayıtlı 189 yazı bulunmaktadır.